Akım Gerilim İlişkileri

modül

Üye
merhaba arkadaşlar.benim bir konuda yardıma ihtiyacım var.
size şöyle bir örnek vererek açıklamaya çalışayım.bir invertörüm var ve analog girişi (0-20 ma)akım ölçüyor.benim elimde de 0-10 v cihaz var.ben bu volt değerini nasıl akıma dönüştürebilirim.direnç ile yapılıyor diye biliyorum ama bağlantısı hakkında bilgim yok.
ayrıca bunun tam tersi durumu da açıklayabilirmisiniz.yani akım bilgisini volt değerine nasıl çevireceğiz.şekil çizerek açıklarsanız sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
0-10V analog çıkışın + ucuna 500ohm bir direnç bağlarsınız, bu direnç üzerinden 0-20mA arası akım akar, böylece siz invertöre 0-10V değil de 0-20mA akım değeri almış olursunuz.
Diğer yandan, 0-20mA akım çıkış olan kartın + ve - ucuna 500ohm bağlar, bu direnç üzerinindeki değeri invertöre alırsanız da akım değil, 0-10V gerilim değeri ile invertöre giriş yaparsınız.

Inverter analog girişinin iç direnci ve hat direnci ne olacak?

Benim tavsiyem piyasada bu iş için satılan çeviricilerden kullanmanız. Klemsan, weidmuller, phoenix vb.

0-10V analog çıkışın + ucuna 500ohm bir direnç bağlarsınız, bu direnç üzerinden 0-20mA arası akım akar, böylece siz invertöre 0-10V değil de 0-20mA akım değeri almış olursunuz.
Diğer yandan, 0-20mA akım çıkış olan kartın + ve - ucuna 500ohm bağlar, bu direnç üzerinindeki değeri invertöre alırsanız da akım değil, 0-10V gerilim değeri ile invertöre giriş yaparsınız.

Inverter analog girişinin iç direnci ve hat direnci ne olacak?

Benim tavsiyem piyasada bu iş için satılan çeviricilerden kullanmanız. Klemsan, weidmuller, phoenix vb.

Onlarıda sürücülerin analog giriş katsayılarını kullanarak düzeltirsiniz....

ideal dünyada evet.
Ancak inverter analog giriş direnci linear olmayacaktır. Farklı değerlerde katsayılarınız uymayacaktır. Piayasada satılan dönüştürücülerden kullanmalısınız.
Veya kendiniz yapmalısınız, hazır bir entegre önerebilirim. Texas Instruments XTR110..

Onlarıda sürücülerin analog giriş katsayılarını kullanarak düzeltirsiniz....

sayın titus direnci bağladığımız uclardan mı voltajı okuycaz tam konuya vaakıf degılımde kusura bakmayın :)

sayın titus direnci bağladığımız uclardan mı voltajı okuycaz tam konuya vaakıf degılımde kusura bakmayın :)

gerilim ölçmek için ölçü aleti sisteme paralel bağlanır, dolayısıylada dirence paralel bağla bir ölçü aletiyle gerilim okuyabilirsiniz.

ek devrelerle her turlu olcum yapilabilir aslinda

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri