Akünün doluluk oranı nasıl ölçülür?

Çizdiğiniz şemalardaki Q1'in beyzinden şaseye 10K direnç bağlayın.

Q1 beyzinden şaseye 100k çektim olmadı, sizin dediğiniz gibi 10k koydum , 5k koydum yine olmadı birtürlü bc337 kesime gitmiyor sürekli olarak 0.6V kalıyor , sinirlendim kısa devre yaptım yine kapanmadı:) tabi arada transistörü değiştirdim yine sonuç değişmedi.
1.röleye ve 1.kollektöre gelen 12Voltun yolunu kazıdım röle ilk konumuna geldi ama bu seferde Q2 transistörü kesime gitmesi gerekirken o da çalışmaya devam etti...
Fiziksel olarak transistörlerin beyzlerine hiçbirşey gelmiyor ama transistör iletimde nasıl oluyor?
Çözümlerinizi bekliyorum

-----------------------
Bu başlığı elektronik genel kısmına alabilirsek daha iyi olur , otomotiv ile pek alakalı değil...

Transistörlerin beyzlerini boşta bırakmamak gerekiyor.
NPN için şaseye (-) , PNP için (+)'ya belli bir değerde direnç takılması gerekli.
Q2'nin şaseye olan direncini 10K'ya indirin.+'ya gideni de 10K yapın.
Beyzde sadece 10K direnç varken röle yine çekiyorsa transistör E-C arası kısa devredir.
Acaba röle akımı fazla olup ta transistörü mü yakıyor.Röle Oto Far Rölesi mi..Bildiğim kadarı ile bunlar biraz fazla akım çekiyor.Bu durumda Q1 ve Q2'yi BD135 ile değiştiriniz.

Sorun hala devam ediyorsa ISIS dosyasını foruma gönderebilir misin.Bakalım sorun nerede..

İnverter devresi tasarlamak istiyorum bu konuda ortak çalışabiliriz.2500watt civarında olması gerekiyor.Bu tür devreleri bulmak mümkünmüdür.

akü şarj cihazları var onların içerisinde devre kesiciler oluyor hazır bir devre bulursam gönderiyim.Bir de akülerin kritik voltajları belli tam dolu ve düşük kritik seviye için ben bunları bi yerde görmüştüm bulursam kaynağı ekliycem buraya kolay gelsin...

Buyrun Bc337 'si kesime gitmeyen bir devre:)
Tabi isiste herşey tıkır tıkır çalışıyor...

Rölelerde standart 10A'lik 12V röleler

--------------------------------
bc337'lerin yerine 2n2222 taktım devre sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Şimdi bu 2 transistör birbirinden çok farklı değil neden bc337'de çalışmamış olabilr , yoksa direk çinlilere mi küfür etmeliyiz:D ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çinlilere küfür değil de teşekkür etmeliyiz.
Şu anda piyasada PC parçalarını ucuza alabiliyorsak onlara borçluyuz.
...
Transistörün betası etken olabilir.

İnverter devresi tasarlamak istiyorum bu konuda ortak çalışabiliriz.2500watt civarında olması gerekiyor.Bu tür devreleri bulmak mümkünmüdür.

İlk önce ben de akü voltajını inverter ile 220'ye çevirip Dc motorlara göre daha ucuz olan AC motorları kullanmayı düşünmüştüm ama yüksek watt'lı şema bulamadım. Bulduğum şemaların da çıkışına 400W trafo takmak işime gelmedi.

@Hayrettin Demir
Çinliler tabiki ucuzlatıyorlar ama içi boş çıkan elemanlar da insanı çok çıldırtıyor. Hele ki seri imalatta sonuçları çok kötü olabilir.
Hocam transistörün betası kısmını açıklayabilir misin? Beyz ucu direk toprağa bağlı olduğu halde neden npn iletimde kalır anlamadım.

NPN'de beyzin şaseye çekilmesi ile betası arasında ilişki yok.E-C arası kısa devre olmuştur.Bir ölçün bakalım diyot kademesinde (dij.Avometre)..
...
Transistörün betası (hfe -Beta Akım Kazancı) aşağıdaki formüldeki gibi ;
beta=Ic/Ib (Kollektör Akımının Beyz Akımına bölünmesi ile bulunur).

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri