Akülü vidalama matkabını kablolu yapma

Yarın büyük ihtimâl arkadaşın resmini verdiği büyüklükteki/tipteki akülü(ölü) şarjlı matkaba bu uygulamayı yapacağım.
18v 2.5A smps laptop beslemesi ile. Ne diyorsunuz?
Fikirleriniz?
Yarın öğleden sonra pil kutusunun içine, Kondansatör ve diyot Paralel bağlayıp bakacağız.

Ben denemedim bir arkadasim akulu matkabin bataryasi bittigi icin notebook adaptorunu taktigini soyledi. Calismayacagini soyledim oda calistigini soyledi.

@LUTFiBEY

Birde siz deneyjn bakalim sonuc nasil olacak. Calisacakmi calismayacakmi.

Kolay gelsin.

12 volt bir aküden kablo çekerek çalıştırabilirsiniz.

Ben denemedim bir arkadasim akulu matkabin bataryasi bittigi icin notebook adaptorunu taktigini soyledi. Calismayacagini soyledim oda calistigini soyledi.

@LUTFiBEY

Birde siz deneyjn bakalim sonuc nasil olacak. Calisacakmi calismayacakmi.

Kolay gelsin.
İlk kalkış motor akımı için 4700mf lık bir kondansatör ve zıt emk için markasız güçlü bir diyot bulup ayırdım.
İnş. tetiğe bastığımız anda kısa devre koruması devreye girmez.
Bu arada smps 1.5 amperlikmiş moralim bozuldu. Ama caymak yok.
Yarın ilk işim bu.

Zamanında bende makitayı çevirmiştim. Ama tam hatırlamıyorum ne kullandığımı.
Düşündüm de pilleri çıkarıp trafo ile beslemiştim. 14.4 V selenoid trafosu ile gayet güçlü bir çalışma vermişti.

Uyku tutmadı yaptım. Kapasitör ve diyotu pil kutusuna montajladım ve smps için kablo deliği açtım. Yuvaya taktım;
Sonuç; Smps prizde ve İlk Tetikte motor 1 sn çalışıp duruyor.
Sanırım o da kondansatörün etkisi. Anında kısadevre koruması devreye giriyor. Fişi çek-bekle-tak tekrar aynı durum.
Akımın yetmez ise, olacağı bu. Kendi gelen en az net 8A lik bir smps beni bulana kadar şarjlı matkap, barbeküdeki kutusunda dinlenmeye gitti.
Önerim; şarjlı matkap, şarjlı vidalama, salt şarjla çalışan kozmetik cihazlar almayın. Ömrü 1-2 yıl ve batarya cihaz fiyatının yarısı.

Lutfibey ben de ayni durum vardi. Yanilmiyorsam 18v ile calisan akulu bosch marka vidalama vardi. Laptop adaptorunu denemistim ustelik benim adaptor 4.7 A. Ona ragmen calistirmadi.

ha şimdiden söyleyeyim çalıştırılan adaptörün ağırlığı iki kilo vardır belki, maliyeti de yüksek olmalıdır
konu güncelken yazayım, harici adaptor 14v 12 a di, 1-2 kilo civarındaydı fakat aynı adaptörün hafif olanları da var sanırım bendeki eski model olduğundan olsa gerek baya ağır bi adaptör
matkap 12 volt

konu güncelken yazayım, harici adaptor 14v 12 a di, 1-2 kilo civarındaydı fakat aynı adaptörün hafif olanları da var sanırım bendeki eski model olduğundan olsa gerek baya ağır bi adaptör
matkap 12 volt
Adaptor agir olma sebebi klasik trafo kullanmislar. (lineer guc kaynagi) Hafif adaptorlerde smps teknigi kullaniliyorlar. Smps guc kaynaklarinda sivich mod trafo kullaniyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri