12 v Bosch vidalama aküsünü iptal etme

Ustalarım hayırlı akşamlar. Elime Bosch marka 12 V ile çalışan akülü vidalama geçti. Fakat aküsü ölmüş bunu iptal edip yerine uygun adaptörle çalıştırmak istiyorum. Şarj cihazını içini söktüm 18 V çıkışlı bir trafo var. Takibinde köprü diyot. Köprü diyot çıkışını vidalamaya bağlantı yaptığımda yavaş dönüyor. Amperde sorun var bildiğiniz gibi. Elimde başka güç kaynağı var 80 watt 7A gücünde. Buradan çıkış alıp vidalamaya verdiğimde vidalama çalışıyor. Fakat elimle durdurabiliyorum.

Ayrıca akünün üzerinde 12V 2,4 ah yazıyor. Pillerin üzerinde 1,2 V 1300mah yazıyor.
Şu bağlantı şeması işimizi görür mü? Sn. Gevv başka sitede açıklama yapmış. Trafo 100 watt 6 amper diyot.
besleme_devresi_12v.gif
akü ni-cd mi? li-on mu?
açma şansınız var mı? yada daha önce açıp baktınız mı?

Şimdi benim cihaza göre hangi malzemeleri almam lazım?
Ayrıca aküde 10 tane pil her biri üzerinde 1300mah yazıyor 10 tanesi devreye girdiğinde 13 A çekiyor doğru mu acaba?

Sayin @toyer

10 adet pil 12 volt totalde pil basina dusen gerilim 1.2 volt ve 1300 ma akim yapiyor. Teoride bu sekilde elbette. Reelde voltaj tam dolu iken daha yuksektir.

Pillerimiz bu ozelliklere gore ni-cd pildir.

evet 12V Bosch Vidalama Aküsünü iptal etme diyormuş konu başlığı ben 12V kısmına dikkat etmemişim.
Aslında pilerin öldüğünden nasıl emin olduğunu merak ettim arkadaşın. açıp baktınızmıdan kastım pilleri tek tek ölçüp ölçmediği idi.
Piller sarj tutmuyor ise pillerden herhangi birisinin ölmesi ile de bu oluşabilir. Sağlam olan piller olabilir içinde. ölü pilleride sadece onu şarj etmeyi deneyerek kurtarabilir. veya 3 lü 3 lü 5 voltla sarj etmeyi deneyebilir kısa süre kısa süre bu işlemi yapıp pilleri tekrar canlandırabilir. (5 volt 1A falan bir güç kaynagı ile)

pilleri tek tek ölçüp voltaj değerlerine bakmakta fayda var.

evet 12V Bosch Vidalama Aküsünü iptal etme diyormuş konu başlığı ben 12V kısmına dikkat etmemişim.
Aslında pilerin öldüğünden nasıl emin olduğunu merak ettim arkadaşın. açıp baktınızmıdan kastım pilleri tek tek ölçüp ölçmediği idi.
Piller sarj tutmuyor ise pillerden herhangi birisinin ölmesi ile de bu oluşabilir. Sağlam olan piller olabilir içinde. ölü pilleride sadece onu şarj etmeyi deneyerek kurtarabilir. veya 3 lü 3 lü 5 voltla sarj etmeyi deneyebilir kısa süre kısa süre bu işlemi yapıp pilleri tekrar canlandırabilir. (5 volt 1A falan bir güç kaynagı ile)

pilleri tek tek ölçüp voltaj değerlerine bakmakta fayda var.
Akü çabuk dolup çabuk bitiyor.

Akü çabuk dolup çabuk bitiyor.

hocam diğer arkadaşlarda onermiş bende söylemek istiyorum. Benimde saygıdeğer bir abim eski şarjlı matkabın akusu bitince çozum arayışına girdi. Envai çeşit elektrik malzemesi mevcuttur kendisinde.

oda çozum olarak notebook adaptoru kullandı. Bende denedim baya guçlu idi. Atolye içinde çok güzel işini goruyordu. Eğer elinizde eski notebook adaptoru varsa dwğerlendirebilir test edebilirsiniz.

Suleyman abi nikel pilden lipo pile gecince sarj kisminida degistirmemiz gerekecek. Bende dusundum ama nasil yapilir varmi bir cozumun?

merhaba serkan bey doğrusu o yonunu duşunmedım ama sorun olmaz sankı kullanıyorum şarj için özel devrede yapmadım benım cihaz 3.7 voltla çalışıyor direk cihaz besleme gırışıne bağladım 2-3 yıldır hiç sorunda çıkmadı elektrik bağlandığında şarj da elektrik kesildığınde benım cihazdakı işlemci uyku moduna geçıyor mikro amper sevıyesınde akim çekıyor şimdı bu iş için 3.7 yerıne 4.1 volt verebılen bir şarj unitesiyle bu iş hallolurdıye duşunuyorum

3-4 adet lipoyu seri bağlayıp yapılabilir elbet ama pilleri şarj etmek için özel devre lazım.
http://tr.aliexpress.com/item/4A-6A...18650-Li-ion-lithium-Battery/32522585492.html

boyle bir devre ile 3-4 adet lipo pil işinizi görür. bu devreyi batarya içine pillerle beraber koyarsanız pilleri düşük voltaj içinde korumuş olursunuz.

http://tr.aliexpress.com/item/10-pc...arger-Module-With-Protection/32403730344.html
boyle bir şarj devresi ilede tek pil sarj edebilirsiniz.

12-15 volt 3-4A bir güç kaynağı(adaptörle de) direk kullanabilirsiniz kanaatindeyim şarjlı matkabınızı.

akü çalışır konumda iken, şarj oluyor olsa (şarj cihazı ile araya kablo çekilse) bir süre idare edebilir.

akü çalışır konumda iken, şarj oluyor olsa (şarj cihazı ile araya kablo çekilse) bir süre idare edebilir.
Bunu ben de düşündüm ne yazık kı akü çıkarılıp şarj ediliyor.
Ustalarım siz notebook adaptörünü söylemeden denemiştim. Anlık olarak çalışıp tekrar bırakıyor. Amperde sorunu var. Ben de 2 tane var hatta. Ne yazık ki çözüm olmadı.
Kaygısız ustamın dediği gibi yüksek amper çekiyor vidalama cihazı.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri