AC VE DC ARASI FARK nedir?

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
güzel insan, önce nerede neyi ölçmek istediğini belirtmen gerekiyor. hani 300 volt küçük bir rakam değil. sistem üzerindeki voltajı gözlemek için, sisteme uygun AC- DC volt metreler var. takarsın ölçersin gözlemlersin. elektrik akıllıyı bilmez, çünkü o bildiğini okur. AC ise AC dir, DC ise DC dir. canı sıkıldığında AC keyfi geldiğinde de DC olmaz.
Sistem üzerinde ki voltajı ölçmek istiyorum. Ölçü aleti kademesi DC voltaj üzerinde olduğunda ac voltaj ölçülüyor mu veya ac kademesi üzerinde ise DC ölçüyor mu? Akıllı derken yeni tip akıllı ölçü aleti var. Kademesi yok örnek prize tuttuğun da 220 volt ac yazıyor. Pile tuttuğunda 1.2 volt DC yazıyor. Kademe anahtarı olmadan bunu nasıl yapıyor. Ben daha basit olsun istiyorum. DC yada ac yazmasın. Pozitif yada negatif yazmasın. Sadece voltaj okusun. Bu şekilde 5 adet farklı voltaj okumak istiyorum. Bir tane olsa o akıllı ölçü aleti pahalı değil alır proje koyarım. Ama 5 tane kaba olur. Hatta şöyle bir deneme yaptım. Köprü diyot DC 9.7 volt verdim. 9 volt olarak okudum. Ama ac volt verdiğim zaman doğrultma olduğu için 310 volt okudum. DC volt süzün sayılır ac çok yüksek oldu. Buda düzgün olsaydı arduino üzerinden okuma yapardım. Umarım ne yapmak istediğim anlaşıldı...
Zaten bundan başka örnek bulamadım. Bu devreyi kurdum fakat çalıştıramadım. Yanlış hatırlamıyorsam 3.1 voltaj eşik değeri var. O parayı tam yapamadım. Ondan olabilir. Yorumlara baktım. Benim gibi yapamayan olmuş.

Son düzenleme:
Sistem üzerinde ki voltajı ölçmek istiyorum. Ölçü aleti kademesi DC voltaj üzerinde olduğunda ac voltaj ölçülüyor mu veya ac kademesi üzerinde ise DC ölçüyor mu? Akıllı derken yeni tip akıllı ölçü aleti var. Kademesi yok örnek prize tuttuğun da 220 volt ac yazıyor. Pile tuttuğunda 1.2 volt DC yazıyor. Kademe anahtarı olmadan bunu nasıl yapıyor. Ben daha basit olsun istiyorum. DC yada ac yazmasın. Pozitif yada negatif yazmasın. Sadece voltaj okusun. Bu şekilde 5 adet farklı voltaj okumak istiyorum. Bir tane olsa o akıllı ölçü aleti pahalı değil alır proje koyarım. Ama 5 tane kaba olur. Hatta şöyle bir deneme yaptım. Köprü diyot DC 9.7 volt verdim. 9 volt olarak okudum. Ama ac volt verdiğim zaman doğrultma olduğu için 310 volt okudum. DC volt süzün sayılır ac çok yüksek oldu. Buda düzgün olsaydı arduino üzerinden okuma yapardım. Umarım ne yapmak istediğim anlaşıldı...
düşündüğün şey çok tehlikeli, neden mi? avometrenin üzerinde ayar tuşu olmasa bile ölçtüğün elektriğin AC yada DC olduğunu ekranında görürsün. hatta bendeki çokta akıllı olmayan avometremin kırmızı siyah yer değiştirdiğimde - (eksi) değer olarak voltajı yine de gösteriyor. bu aletler test araçlarıdır. kullanan kişilere doğru bilgi verirler. hadi sen yaptın bir tane nane 300 volt gösteriyor ve AC olsun. ben bilmiyorum DC diye dokundum ne sonuç ne olur?

düşündüğün şey çok tehlikeli, neden mi? avometrenin üzerinde ayar tuşu olmasa bile ölçtüğün elektriğin AC yada DC olduğunu ekranında görürsün. hatta bendeki çokta akıllı olmayan avometremin kırmızı siyah yer değiştirdiğimde - (eksi) değer olarak voltajı yine de gösteriyor. bu aletler test araçlarıdır. kullanan kişilere doğru bilgi verirler. hadi sen yaptın bir tane nane 300 volt gösteriyor ve AC olsun. ben bilmiyorum DC diye dokundum ne sonu
Tehlikeli olsun. Bana nasıl oluyor onu söyleyin. Ve arkadaşların paylaştığı ölçü aletlerini izlerseniz ne demek istediğimi anlaşılır.

yorucu bi mesaj. sanırım istenen bi ölçü aleti değil ACV+DCV ölçebilen elektronik bi devre. bilmiyorum belki ENDA'nın dijital voltmetreleri bile yardımcı olabilir fakat bu kadar gizemli iş'e daha fazla girmek istemiyorum.

Son düzenleme:
5 ayrı noktadan ACV/DCV gerilim okunmak isteniyor ve muhtemelen devamında bu verinin işlenmesi de istenecek.
Yaş oldu 50 elektronik konusunda da derinlemesine bilgim ve ehliyetim olmadığı için hiç merak etmedim. Yaştan dolayı herhalde haticelere takılmıyorum neticeye bakıyorum. İçinde minik bir röle var farklı ölçüm yaparken konum değiştiriyor bildiğim tek şey bu 😂
Benim oğlan elektrik elektronik müh son sınıfa geçti ona bir sorayım diyeceğim ama merak edip araştirdigini hiç sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri