AC VE DC ARASI FARK nedir?

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Son düzenleme:
maalesef ilk dersten hoca bu soruyu sordu haftaya cevaplamamızı istedi 12

dc de ölçtüğüm değer acde neden farklı çıkıyor ve neden 1.5 2 katı gibi bir farkla çıkıyor cevaplarsanız sevinirim
peki multimetrenin konumunu ac - dc konumunu değiştiriyor musun? hani değiştirmezsen garibim multimetre kötü yola filan düşer, benim ki gibi. sonra sadece ölçüyorum taklidi yapar abuk sabuk rakamlar gösterir.
dc= doğru akım dümdüz akar gider
ac= alternatif akım, dalgalı akım hani 50 hz filan gibi benim bilmediğim şey.

peki multimetrenin konumunu ac - dc konumunu değiştiriyor musun? hani değiştirmezsen garibim multimetre kötü yola filan düşer, benim ki gibi. sonra sadece ölçüyorum taklidi yapar abuk sabuk rakamlar gösterir.
dc= doğru akım dümdüz akar gider
ac= alternatif akım, dalgalı akım hani 50 hz filan gibi benim bilmediğim şey.
tabiki değiştiriyorum pili ilk multimetreden dc konumunda ölçtüm sonra ac konumuna getirip ölçtüm sonuç 1.5 katı fazla çıktı bunun nedenini soruyorum

tabiki değiştiriyorum pili ilk multimetreden dc konumunda ölçtüm sonra ac konumuna getirip ölçtüm sonuç 1.5 katı fazla çıktı bunun nedenini soruyorum
1- ben ölçmez diye biliyorum (yanılıyor da olabilirim)
2- benim alet dc ölçtüğüm pili ac de 0 (sıfır) değer gösteriyor (0,00)
3- ikimizin cihazından biri arızalı olabilir.
4- merak ettim adaptörde de aynı şeyi yaptı. analog makinede ac de çok az değer gösterdi.
5- hem digital hem de anolog makineler sağlam gibi geldi bana.

1- ben ölçmez diye biliyorum (yanılıyor da olabilirim)
2- benim alet dc ölçtüğüm pili ac de 0 (sıfır) değer gösteriyor (0,00)
3- ikimizin cihazından biri arızalı olabilir.
4- merak ettim adaptörde de aynı şeyi yaptı. analog makinede ac de çok az değer gösterdi.
5- hem digital hem de anolog makineler sağlam gibi geldi bana.
aletimde hiçbir sıkıntı yok sınıfta da bunu yapmıştık zaten multimetreler farklı olabiliyor benim büyük multimetrede 0 gösteriyor çünkü
Ortalama değer, etkin değer kavramları ile tanismalisiniz.
nedenini biliyorsanız yazar mısınız rica etsem

Şimdi burada ana konu/soru nedir?

AC ve DC arasındaki fark ve nereden geldiği mi, yoksa multi metre'nin neden farklı değerler gösterdiği mi?

@M E H hocanın dediği gibi siz konuyu anlayabilmek için öncelikle AC ve DC arasındaki farkı ve elektrikte tepe değer, etkin değer ifadelerini araştırın. Özellikle grafikleri inceleyin yada osiloskop örneklerini, daha anlaşılır gelecektir. Böylece cevap kendiliğinden ortaya çıkmış olacaktır.

aletimde hiçbir sıkıntı yok sınıfta da bunu yapmıştık zaten multimetreler farklı olabiliyor benim büyük multimetrede 0 gösteriyor çünkü
bak güzel insan, ben elektrikten-elektronikten fazla anlamam. kendi çapımda elektronik kart tamircisiyim alaylı olarak. ölçüm yapmayı ustadan öğrendim. ne diye sormadım. hangi konum doğru-sağlam, hangi konum bozuk-arıza onu öğrendim. bu arada kendi satın aldığım ucuzdan kaliteliye doğru en az 5-6 tane cihazı kötü yola düşürdüm.
senin soru kafama takıldı digital ile 1,5 v kalem pili dc olarak ölçtüm, 1,314 v gösterdi. ac olarak ta 0,00 v.
analogta ölçtüm + + - - pil ve cihaz probu + + da 1,3 v pili ters kutupla ölçtüğümde 0,5 v gibi bir değer gösterdi. ama benim bildiğim okuduğum ve öğrendiğim 1,5 - 2 kat yukarı göstermez ne kadar hassas olursa olsun. cihazın davranışına ters. yanlışım varsa ustalarım düzeltsin.

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor
AC çarpar DC s... Sever derler. Benim bildiğim fark bu.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri