AC VE DC ARASI FARK nedir?

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor

Foto/video yayinlama isini soruyu soran kisinin yapmasini bekliyordum.

Senin ornekler iyi oldu. Nasil bir deger okunacagi olcu aletinin tasarimina bagli.

Sifir deger veren olcu aletlerini anliyorum.

Sadece senin Sanwa marka cihaz neden AC konumda iken DC konumda olculenden daha fazla deger gostermis onu anlamadim.

Yani soruyu soran kisinin karsilastigi durum Sanwa marka olcu aletinde gerceklenmis.

Mantiken AC gerilim dogrultuluyor filitre ediliyor ardindan da Vo/Vi=1/kok2 olan gerilim bolucuden geciyordur.

Bu durumda 1.41v tepe degerindeki DC voltaj AC konumda 1V olarak olculmelidir yorumunu yapiyorum.

DC konumda 1.41V degerli DC voltaj da haliyle 1.41v okunacakti.

Sanwa marka alet nasil bir teknik uygulamistir da DC voltaji AC kademesinde daha yuksek gosterir?

Bu durumda bu soru benim daha da ilgimi cekti.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ölçü aletleri AC kademesinde günümüzde ELECTRONIC RECTIFIER denilen doğrultucular kullanılmaktadır.
Bu doğrultucular temelde bir köprü diyot gibi çalışsa da AC gerilimi elektronik olarak doğrultmakta, diyot eşik geriliminin aşılabilmesi için de belli miktar yükseltme yapmaktadırlar.
Aksi takdirde 0.7V seviyesinden daha aşağıdaki gerilimleri ölçmek mümkün olmazdı.
AVO.png

TRUE RMS ölçüm yapan aletlerde temel olarak bir DC blocking kondansatörü ve ölçü aletinin band genişliği doğrultusunda band geçiren filtre devreleri bulunmaktadır.
Bu sebeple TRUE RMS ölçü aletlerinde DC voltaj sıfır gibi görünmektedir.
Aslında burada ölçülen değer var ise bu değer herhangi bir güç kaynağının RIPPLE veya gürültü değerini de ifade eder. Dolayısı ile TRUE RMS ölçü aleti ile DC ölçerken bir değer görüyorsak bu değer mantıken doğru ölçümdür.
Daha basit ölçüm yapan ölçü aletlerinde rectifier devresi daha basit olarak yapılır ve herhangi bir filtre uygulanmaz. Rectifier devresinin kazanç faktörü doğrultusunda girişine DC uygulandığında amplifikatörü DC de çalışacağı için çıkışında da neredeyse %100 harmonik distorsiyon oluşacaktır.
Nasıl ki normal bir amplifikatöre DC veya kare dalga gerilim uyguladığımızda çıkışında bol harmonik görüyorsak buradaki temel mantık ta aynıdır.
Toplam band genişliğindeki tüm harmonikler toplandığında elde edilen gerilim, olağandan daha yüksek görünecektir.

65b9c028-dc5f-4bbc-8817-9eeeb7c8f6a1.jpg
004d0aaf-87ea-4ab2-aea4-9d564fc302cc.jpg

bu 1.5vpil öçlümüm
ölçümleri sınıfta bana öğretildiği gibi yaptım ve sonuçlarım bu şekilde okuldaki öğretmenim ise bana dc ölçümümün acden neden daha az çıktığını sordu
d3c3366c-5104-4a32-9135-58f9809beb08.jpg
e2402ddf-9a51-4127-84f9-3a0b5db39df4.jpg

bu da 12v adaptör ölçümüm

Son düzenleme:
Eğer ölçtüğün AC sinyalin bir DC bileşeni varsa, o zaman AC de ölçtüğün değer DC de ölçtüğünden fazla çıkabilir. Mesela ben şimdi sinyal jeneratörünü 50 Hz, 8.5 Vpp değerine ayarladım ve 2 V da DC offset tanımladım. Bu durumda DC kademesinde ölçünce 2 V ölçüyorum, AC kademesinde ölçünce 3 V ölçüyorum.

Eğer elektronik mühendisliği öğrencisi isen, kendine bir iyilik yap ve o DT-830D den kurtul, kendine bir UT-139C al. DT-830D, arada bir akü voltajı ölçmesi gereken bir motosiklet tamircisi veya benzer uygulamalar için uygundur, bir elektronik mühendisine hizmet etmez.

Yukarıdaki ölçümü Keysight U1282A ile yaptım, DC 2 V, AC 3 V ölçtü. Sırf sana DT-830D nin ne kadar boktan olduğunu göstermek adına, hiçbirşeyi değiştirmeden aynı ölçümü DT-830D ile yaptım. DC 1.8 V, AC 4.8 V ölçüyor.

untitled.jpg

Sorun anlasildi.

Basliktaki soru guzel olmus. Fakat olcu aletlerinin pek cogu AC konumda 0 gosterdigi icin genelleme yapilamaz.

Yukaridaki semaya bakarsak AC gerilim olcumunde giris gerilimi gerilim bolucuye girmis ardindan da yarim dalga dogrultulmus. uA metreye bir de trimpot eklenmis.

Bu durumda yarim dalga dogrultma yapildigina V genlikli sinusel voltajin ortalama degeri V/pi olacaktir. (Ibreli uAmpermetreler akimin ortalamasi ile orantili sapar)

V/pi degerinde kadranda V/kok2 yaziyorsa
V degerinde kadranda X yaziyor olacaktir.

Burdan X= (V*V/kok2)/(V/pi) = (pi/kok2) *V bulunur.

pi/kok2=2.2

O halde yukaridaki olcu aletinin prensibi ile yapilmis olcu aletleriyle, ayni DC voltaj, DC ve AC konumda olculurse AC konumda 2.2 kat fazla olculur.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 91655

Sorun anlasildi.

Basliktaki soru guzel olmus. Fakat olcu aletlerinin pek cogu AC konumda 0 gosterdigi icin genelleme yapilamaz.

Yukaridaki semaya bakarsak AC gerilim olcumunde giris gerilimi gerilim bolucuye girmis ardindan da yarim dalga dogrultulmus. uA metreye bir de trimpot eklenmis.

Bu durumda yarim dalga dogrultma yapildigina V genlikli sinusel voltajin ortalama degeri V/pi olacaktir. (Ibreli uAmpermetreler akimin ortalamasi ile orantili sapar)

V/pi degerinde kadranda V/kok2 yaziyorsa
V degerinde kadranda X yaziyor olacaktir.

Burdan X= (V*V/kok2)/(V/pi) = (pi/kok2) *V bulunur.

pi/kok2=2.2

O halde yukaridaki olcu aletinin prensibi ile yapilmis olcu aletleriyle, ayni DC voltaj, DC ve AC konumda olculurse AC konumda 2.2 kat fazla olculur.
henüz 1.sınıf öğrencisi olduğum için yazdıklarınızdan bir şey şey anlamadım ve öğretmenime nasıl bir cevap vereceğimi hala bilmiyorum hahahah fakat kendimi sonunda ifade edebildiğim için mutluyum

Hoca belli ki sizi arastirmaya yoneltmis.

1. sinifta olduguna gore lisede ogretilen matematigine hakimsin.

Diyeceksin ki;

y=sin(x) fonksiyonunun - kismini kaldirip atalim.

Bu durumda sinus fonksiyonunun 0..pi araligindaki integralini 2pi ye bolersek fonksiyonun ortalama degerini buluruz. (Vort)

Arastirdim ve AC olcu aletlerinin olculen voltajin efektif degerini gosterdigini ogrendim.

Efektif degerin de sinus fonksiyonunun karesinin integralinin 1/2pi ye bolunmesi ardindan karekok alinmasi ile bulunuyor. (Veff)

Bu durumda Vort olcu aletince Veff olarak gosterilirse V (DC) voltaji ne gosterilir orantisindan 2.2 buldum diyeceksin.

Dolayisi ile ortalama deger, efektif deger gibi kavramlari arastirman gerekecek.

Hoca belli ki sizi arastirmaya yoneltmis.

1. sinifta olduguna gore lisede ogretilen matematigine hakimsin.

Diyeceksin ki;

y=sin(x) fonksiyonunun - kismini kaldirip atalim.

Bu durumda sinus fonksiyonunun 0..pi araligindaki integralini 2pi ye bolersek fonksiyonun ortalama degerini buluruz. (Vort)

Arastirdim ve AC olcu aletlerinin olculen voltajin efektif degerini gosterdigini ogrendim.

Efektif degerin de sinus fonksiyonunun karesinin integralinin 1/2pi ye bolunmesi ardindan karekok alinmasi ile bulunuyor. (Veff)

Bu durumda Vort olcu aletince Veff olarak gosterilirse V (DC) voltaji ne gosterilir orantisindan 2.2 buldum diyeceksin.

Dolayisi ile ortalama deger, efektif deger gibi kavramlari arastirman gerekecek.
çok teşekkür ederim kafam takılan bir soru olursa yine buraya yazarım

Eğer ölçtüğün AC sinyalin bir DC bileşeni varsa, o zaman AC de ölçtüğün değer DC de ölçtüğünden fazla çıkabilir. Mesela ben şimdi sinyal jeneratörünü 50 Hz, 8.5 Vpp değerine ayarladım ve 2 V da DC offset tanımladım. Bu durumda DC kademesinde ölçünce 2 V ölçüyorum, AC kademesinde ölçünce 3 V ölçüyorum.

Eğer elektronik mühendisliği öğrencisi isen, kendine bir iyilik yap ve o DT-830D den kurtul, kendine bir UT-139C al. DT-830D, arada bir akü voltajı ölçmesi gereken bir motosiklet tamircisi veya benzer uygulamalar için uygundur, bir elektronik mühendisine hizmet etmez.

Yukarıdaki ölçümü Keysight U1282A ile yaptım, DC 2 V, AC 3 V ölçtü. Sırf sana DT-830D nin ne kadar boktan olduğunu göstermek adına, hiçbirşeyi değiştirmeden aynı ölçümü DT-830D ile yaptım. DC 1.8 V, AC 4.8 V ölçüyor.

üstadım, aynı düzenekte true rms olmayan bi fluke'tan ölçüm alma imkanınız var mı? yok ise ölçüm beklentiniz ne olurdu acaba?

karşılaştırma denkler arasında yapılırsa anlamlı olduğunu düşünüyorum. tabi bahsettiğim denklik kaliteyle ilgili değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri