AC VE DC ARASI FARK nedir?

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor

Scopta olcum ekleme seceneklerinde AC True RMS ve DC True RMS diye iki secenek var.

AC True RMS metoduyla olcum yapinca DC gerilim icin 0 sonucunu veriyor.
DC True RMS metoduyla olcum yapinca DC gerilim icin V sonucunu veriyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
üstadım, aynı düzenekte true rms olmayan bi fluke'tan ölçüm alma imkanınız var mı? yok ise ölçüm beklentiniz ne olurdu acaba?

karşılaştırma denkler arasında yapılırsa anlamlı olduğunu düşünüyorum. tabi bahsettiğim denklik kaliteyle ilgili değil.

Buradaki olay true rms olayı değil, çünkü ölçülen sinyal sinüsoidal. True RMS olmayan bir multimetre ile de alınacak sonuç aynı olurdu.

Ama Keysight'ta AC+DC ölçüm modu var. Bu modu aktif hale getirince, DC bileşeni olan bir AC sinyalin de RMS'ini doğru ölçebiliyor.

Buradaki olay true rms olayı değil, çünkü ölçülen sinyal sinüsoidal. True RMS olmayan bir multimetre ile de alınacak sonuç aynı olurdu.

Ama Keysight'ta AC+DC ölçüm modu var. Bu modu aktif hale getirince, DC bileşeni olan bir AC sinyalin de RMS'ini doğru ölçebiliyor.

farkındayım, o yüzden denkliğe dikkatinizi çekmek istedim.

farkındayım, o yüzden denkliğe dikkatinizi çekmek istedim.

Anladım. Şimdi true RMS olmayan TT T-ECHNI-C MY64 ile aynı ölçümü yaptım ve olması gereken sonucu verdi. Yani DC kademede 2 V, AC kademede 3 V ölçtüm.

DT-830D şu anda 80 TL gibi bir fiyata alınabiliyor ve ölçüm toleransları berbat. Bütçe kısıtlı ise 325 TL gibi bir fiyata alınabilen MY64 veya başka marka altında satılan muadilleri çok daha iyi bir seçenektir.

AC enerjiyi depolayamazsın ama DC enerjiy depolayabilirsin. Pil ve bataryalardaki enerjinin hepi DC dir. Sen multimetre ile AC konumunda iken pil ölçümü yapamazsın. Bir değer görürsün fakat bu değer doğru değildir. Prizden ölçtüğün değer ise AC dir. Buradan da DC ile ölçüm yapmaya kalkarsan sonuç göremezsin.

Anladım. Şimdi true RMS olmayan TT T-ECHNI-C MY64 ile aynı ölçümü yaptım ve olması gereken sonucu verdi. Yani DC kademede 2 V, AC kademede 3 V ölçtüm.

DT-830D şu anda 80 TL gibi bir fiyata alınabiliyor ve ölçüm toleransları berbat. Bütçe kısıtlı ise 325 TL gibi bir fiyata alınabilen MY64 veya başka marka altında satılan muadilleri çok daha iyi bir seçenektir.
my64 halen elinizde mevcut mu

Üstadım. bendeki my64 'ün bu ekteki görüntüdeki atlama telleri çıktı. yerlerine takıcam fakat sırası karıştı. nette çok aradım my64 'ün bu görüntüsünü bulamadım. yenisini alıcam çok pahalı. bu konuda yardımcı olurmusun?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221102-233451_Gallery.jpg
    Screenshot_20221102-233451_Gallery.jpg
    219 KB · Görüntüleme: 6
Bendekini PCB si sendekinde farklı.

IMG_20221102_234452.jpg

IMG_20221102_234648.jpg

Ama açmışken komütatör yapısını gene de koyayım. Denersin, çalışmazsa tam olarak sendeki modele bakmak lazım. Burada alttaki uç, komütatörün işaretli ucu.

IMG_20221102_234411.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri