AC VE DC ARASI FARK nedir?

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Ekli dosyalar

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    13.4 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20221102-233451_Gallery.jpg
    Screenshot_20221102-233451_Gallery.jpg
    219 KB · Görüntüleme: 7
Sendeki daha iyisi herhalde. K tipi prob bağlama yeri de var. Bendekinde o konnektör yok. Neyse asıl konudan çok uzaklaştık, keşke yeni bir konuda sorsaydın bu soruyu.

IMG_20221103_182502.jpg

Sendeki daha iyisi herhalde. K tipi prob bağlama yeri de var. Bendekinde o konnektör yok. Neyse asıl konudan çok uzaklaştık, keşke yeni bir konuda sorsaydın bu soruyu.

Ekli dosyayı görüntüle 92330Abim bu siteye yeni üye oldum. yeni konu açma olayını çözemedim. konuyu farklı yere getirdiysem çok özür. sizden ricam yeni konu yeni sayfa nasıl açılır yada benim ürünün görselini nasıl yeni bir konuda açabilir diğer kullanıcılardanda yardım isteriz.

Yeni konu açmak için sayfanın sol üst tarafından forum konu başlığı seçilir/tıklanır;
1667498296342.png

Sonrasında açılan sayfada sağ taraftaki Yeni konu aç düğmesine basılır;
1667498477265.png

Foto/video yayinlama isini soruyu soran kisinin yapmasini bekliyordum.

Senin ornekler iyi oldu. Nasil bir deger okunacagi olcu aletinin tasarimina bagli.

Sifir deger veren olcu aletlerini anliyorum.

Sadece senin Sanwa marka cihaz neden AC konumda iken DC konumda olculenden daha fazla deger gostermis onu anlamadim.

Yani soruyu soran kisinin karsilastigi durum Sanwa marka olcu aletinde gerceklenmis.

Mantiken AC gerilim dogrultuluyor filitre ediliyor ardindan da Vo/Vi=1/kok2 olan gerilim bolucuden geciyordur.

Bu durumda 1.41v tepe degerindeki DC voltaj AC konumda 1V olarak olculmelidir yorumunu yapiyorum.

DC konumda 1.41V degerli DC voltaj da haliyle 1.41v okunacakti.

Sanwa marka alet nasil bir teknik uygulamistir da DC voltaji AC kademesinde daha yuksek gosterir?

Bu durumda bu soru benim daha da ilgimi cekti.
Merhaba ac ve DC voltaj hakkında bir sorum olacak. 300 volta kadar kademesiz ölçüm yapmak istiyorum. Pozitif ve negatif göstermesi gerekmiyor. Ac ve DC fark etmeksizin ne bağlanırsa ölçmesi için nasıl bir yol almam lazım. Bu konuda bir kaynak bulamadım. Bu işlemi akıllı multimetre yapıyor.

Merhaba ac ve DC voltaj hakkında bir sorum olacak. 300 volta kadar kademesiz ölçüm yapmak istiyorum. Pozitif ve negatif göstermesi gerekmiyor. Ac ve DC fark etmeksizin ne bağlanırsa ölçmesi için nasıl bir yol almam lazım. Bu konuda bir kaynak bulamadım. Bu işlemi akıllı multimetre yapıyor.
güzel insan, önce nerede neyi ölçmek istediğini belirtmen gerekiyor. hani 300 volt küçük bir rakam değil. sistem üzerindeki voltajı gözlemek için, sisteme uygun AC- DC volt metreler var. takarsın ölçersin gözlemlersin. elektrik akıllıyı bilmez, çünkü o bildiğini okur. AC ise AC dir, DC ise DC dir. canı sıkıldığında AC keyfi geldiğinde de DC olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri