Led armatür balastının arızalı olduğunu nasıl anlarım

Arkadaşlar merhaba 60x60 kare led armatürümün çalışmadığını fark ettim içini açtım ve balasta veya adaptöre (ikisinden hangisi olduğunu tam anlayamadım) elektrik verip çıkışını multimetrenin dc konumunda ölçtüm 260v değer gösterdi. devrenin geri kalanı da şu şekilde 6 adet seri bağlanmış led bar balastın çıkışına bağlanmış.
Şimdi benim sormak İstediğim.

1-Balastın üzerinde output gibi herhangi bir çıkış voltajı yazmıyor. balast bozulmuş olsa hiç mi elektrik vermez yoksa yükselterek mi verir. Çünkü girişine 220v veriyorum çıkışından 260v alıyorum.

2-Balast çıkışı dc midir yoksa ac mi

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar merhaba 60x60 kare led armatürümün çalışmadığını fark ettim içini açtım ve balasta veya adaptöre (ikisinden hangisi olduğunu tam anlayamadım) elektrik verip çıkışını multimetrenin dc konumunda ölçtüm 260v değer gösterdi. devrenin geri kalanı da şu şekilde 6 adet seri bağlanmış led bar balastın çıkışına bağlanmış.
Şimdi benim sormak İstediğim.

1-Balastın üzerinde output gibi herhangi bir çıkış voltajı yazmıyor. balast bozulmuş olsa hiç mi elektrik vermez yoksa yükselterek mi verir. Çünkü girişine 220v veriyorum çıkışından 260v alıyorum.

2-Balast çıkışı dc midir yoksa ac mi

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
evet güzel insan, yine bir yalnış tanımlama örneğine şahit oluyoruz. elektronik balast= İngilizceden çevrilmiştir-Bir elektrik balast, bir elektrik devresindeki akım miktarını sınırlamak için bir yük ile seri olarak yerleştirilmiş bir cihazdır. aldığı voltajı genelde benim bildiğim yükseltir ve ac akım verir. sizin led armatürdeki kutucuk driver Türkçe'si sürücüdür. bu tür sürücüler, 220 volt ac akımı doğrultup ve düşürerek (akım sınırlamasını atlamamak lazım) düşük dc voltajda çalışan ledlerin yanmasını sağlar. bu durumda sizin sürücü/driver kötü yola düşmüş/ bozulmuş demektir. yani 220 gir 260 dc al ledin kanununa aykırı.
adaptör olayı bambaşka dc akım ile kullandığımız cihazların çalışmasını sağlar ve bunlar pil/ batarya desteği ile de çalışıyorsa bu pil/ batarya grubunun şarj olmasını sağlar. bu özellik cihazlara göre değişir.
şimdi bu pencereden baktığımızda sizin balast diye tanımladığınız amca aslında driver ve bu amca artık hala olmuş 260 volt vererek(sizin ölçümünüz) kötü yola düşmüştür. yani üzerindeki etiket yazılarını okuyarak yeni bir amca almamız gerekiyor.

Arızadan dolayı voltaj düşer de çıktığını hiç görmedim. Ölçüm doğru olabilir, ölçüm cihazında sorun yoksa. Muhtemelen bazı ledler arızalanmıştır. Tek tek ölçmek lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri