90 volt 1.5A dc voltajı nasıl elde ederim?

Salondaki spotların her biri 90V 60mA ile çalışıyor ben bunu anlayamadım. spot lamba dan kasıt ne . benim bildigim bayagı parlak ışık verirler. o yüzden 60ma çok az geldi daha fazla akım çekmesi gerekir diye düşünmüştüm. 90v 60 ma ile çalışan spotu da merak etmedim degil yani.
cata ct 5145

Mr_YAMYAM hocam, sonunda işlerimden fırsat bulup bir devre planı oluşturmayı başardım. Proteus ideal giriş şartları aradığından TL783'ü köprü diyot devresiyle çalıştıramadım ama onu da ayrı bir batarya ile çalışacak şekilde kurdum. Tabi gerçekte bataryadan çalışmayacak:D.
KÖPRÜ.jpg

93 Ohm yük altındayken osiloskopta çıkış voltajının durumu; (Her kare 20Volt)

osil.jpg

Devre yüksüz konumdayken çıkış voltajının durumu;

osil2.jpg

TL783 Regülatörü; Giriş 120 Volt. R8 Direnci spot lambalar olarak düşünülebilir.

tl743.jpg

Onu sormayı unuttum. O kısmını nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Daha önce şema vermiştim.
LM783.png

Resimdeki VI ucundan pilin +120V ucunu bağlayacaksın.
Load denilen şey senin spotundur. Bunun yerine uygun bir direnç bağlayacaksın. Çünkü yük (load) demek direnç demektir.
Bu direncin değerini değişken yapabilirsen ölçümleri de sağlıklı yapabilirsin.
50 ohmdan 200 ohma kadar ayarlı olsun.
En önemli parça ise R olarak belirtilmiş direnç olup akım sınırlamada referans gerilimi elde edilmek içindir.
Benim hesaplarımda bu direnci 22 ohm yaparsan 60mA civarı sabit akım elde edeceksin.
Yani load direncin ne kadar düşerse düşsün çıkıştan sabit 60mA civarı akım geçecektir.

Peki hocam o şekilde yapıp deneyeyim. Ben birde üstteki köprü diyot devresini nasıl olmuş diye soracaktım. Orada bir zener diyot ekledim. 120volt 5watt gücünde. Ayrıca kapasitör değerleri sizce nasıl? Siz olsanız nasıl yapardınız?

Peki hocam o şekilde yapıp deneyeyim. Ben birde üstteki köprü diyot devresini nasıl olmuş diye soracaktım. Orada bir zener diyot ekledim. 120volt 5watt gücünde. Ayrıca kapasitör değerleri sizce nasıl? Siz olsanız nasıl yapardınız?
Köprü devre gayet güzel. Ancak orada zener kullanmak pek mantıklı değil.
Kondansatör değeri çok önem arzetmese de minumum ripple için kullanılacak değer 60mA için 10-15uF civarıdır. Daha fazla kullanmanda pek sakınca olmaz. Ancak çok aşırı olursa güç harcamasına sebebiyet verir.
Eğer tek bir 150W trafo kullanarak 10 adet spot çalıştıracaksan kondansatörün değeri 1000-1200uF 200V civarı olmalıdır.

Köprü devre gayet güzel. Ancak orada zener kullanmak pek mantıklı değil.
Kondansatör değeri çok önem arzetmese de minumum ripple için kullanılacak değer 60mA için 10-15uF civarıdır. Daha fazla kullanmanda pek sakınca olmaz. Ancak çok aşırı olursa güç harcamasına sebebiyet verir.
Eğer tek bir 150W trafo kullanarak 10 adet spot çalıştıracaksan kondansatörün değeri 1000-1200uF 200V civarı olmalıdır.
Hocam ben ayrı ayrı yapmayacağım. O çok külfetli oluyor. Tek güç kaynağıyla tüm spotları paralel şekilde çalıştıracağım. Spotlar toplamda 0,95-1A kadar akım çekiyorlar. Zener diyotu ve 100uf kondansatörü kaldırdım. 470uf kondansatörü 1000uf'a çıkarttım. Böylelikle devrede şuanda iki adet 1000uf 250V kondansatör var. Bir de 10k direnç var. O da spotlar bağlı değilken güç verilip kesildiğinde kapasitörlerdeki yükü boşaltmak için. Bir de köprü diyor sonrasına 2A ve öncesine 1A cam sigorta koysam emniyetli olur mu?

16 adet spot toplamda 94ohm direnç değeri veriyor. Bunu ayarlamak için regülatörün ayar kısmına 1.35ohm direnç koymam gerekiyor. Spotların çekeceği 1A civarı akım bu direnç üzerinden geçecek. Akım sınırlayıcıyı mofset ile ayrıca yapmam mümkün müdür?

Son düzenleme:
Hocam ben ayrı ayrı yapmayacağım. O çok külfetli oluyor. Tek güç kaynağıyla tüm spotları paralel şekilde çalıştıracağım. Spotlar toplamda 0,95-1A kadar akım çekiyorlar. Zener diyotu ve 100uf kondansatörü kaldırdım. 470uf kondansatörü 1000uf'a çıkarttım. Böylelikle devrede şuanda iki adet 1000uf 250V kondansatör var. Bir de 10k direnç var. O da spotlar bağlı değilken güç verilip kesildiğinde kapasitörlerdeki yükü boşaltmak için. Bir de köprü diyor sonrasına 2A ve öncesine 1A cam sigorta koysam emniyetli olur mu?

16 adet spot toplamda 94ohm direnç değeri veriyor. Bunu ayarlamak için regülatörün ayar kısmına 1.35ohm direnç koymam gerekiyor. Spotların çekeceği 1A civarı akım bu direnç üzerinden geçecek. Akım sınırlayıcıyı mofset ile ayrıca yapmam mümkün müdür?
O halde iyi dinle.
1) 150W trafo bir köprü diyot ve 1000uF kondansatör. Parelel direnç biraz daha yüksek olsun 22K
Bu saydıklarım sana bir lineer güç kaynağı devresidir.
Bu devrenin çıkışına sendeki akım limitörlerini bağlayarak test edebilirsin.
Sendeki şu devrelerin akım limitörü olması lazım.
20200425_085306.jpg
Yani trafo, köprü diyot çıkışındaki kondansatörden alacağın gerilimi bu devrelere girerek, bu devre çıkışını bir spota bağlaman yeterli olacaktır.
Daha önce yanan bu devreler aşırı güç tüketimi ve sendeki kötü üretim SMPS trafodan dolayı yanmaktadırlar.
Trafo kullanmakla ve voltajı doğru ayarlamakla bu devreler sağlıklı çalışacaktır.
Bir tanesini bağlayarak uzun süre test edebilirsin.

Bu devreleri kullanmak istemezsen sana önermiş olduğum, TL783 lü akım limitör devresinden her bir spot için birer tane yapmalısın.
Böylece her bir spot için önerilen 60mA lik akım sınırlayıcı devrelerin olacaktır.
Dikkat edersen benim önerimde sadece ana besleme kaynağı değiştirilmiştir.
SMPS devrelerin kötü etkilerine karşın daha iyi seçenek olan bu devre, aynı zamanda hesabına kitabına uygun olarak tasarlanmış olup, akım limitör devresindeki güç düşümünü en aza indirmiştir.

Daha bilimsel olması için önerilen TL783 lü akım limitör devresi ne içindir.
Resimdeki akım limitörünün akım değeri belli değildir. 60mA de olabilir 120mA de. Bu sebeple TL783 lü devremizi ilmine göre tasarlayarak tam 60mA için ayarlayabilir böylece tüm sistemimizi ilmine göre yapabiliriz.
Dolayısı ile unutma..
Her bir spot için birer adet TL783 lü devre yapmalısın. Yani yukardaki şemadaki devre.
Senin çizmiş olduğun trafolu güç kaynağı ana besleme kaynağı olacaktır.
Bir trafo bir köprü diyot, bir kondansatör ve bir direnç.
NOT:
Cam sigortalar bu devrede koruyucu olmazlar.
Ancak tekniğine göre yapmak istersen 150W trafonun 220V girişine uygun değerde bir sigorta bağlayabilirsin.
150W için öngörülen akım değerini hesaplarsak...
150/220=0,68A OK.
O halde girişe 800mA veya 1A lik sigorta mantıklı olacaktır.

Son düzenleme:

Hocam akım sınırlayıcıları spot başı yapmak yerine voltaj regülatörünün sonrasına mofsetle şu şekilde yaptım. Potansiyometre led spotların yerine kullanıldı. Direnci düşürdükçe akım maksimum 1.07A kadar çıkıyor, pot üzerindeki voltaj düşüyor. Tüm spotların toplam direnci 95 Ohm civarında.
tl783_mofsetli.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri