90 volt 1.5A dc voltajı nasıl elde ederim?

İki sürücünün parelel bağlanması demek anormal HARMONİK demektir.
Sen sürücünün akım kapasitesini artırırken yayılacak parazitleri 4-5 katı artırıyorsun.
Tek bir led sürücü 60mA ise ve uygun gerilim verebiliyorsa tek bir spota bağlanmalıdır.
120mA akım verebilen bir sürücü iki spota bağlanabilir ama 30mA verebilen 2 sürücü parelel bağlayarak tek bir spotu çalıştır diyemezsin. Veya 60mA kapasiteli iki spotu da parelel bağlayıp iki spotu çalıştırmaya çalışamazsın.
Bu ürünlerdeki tek mantıklı kullanım şekli her spota bire bir uyumlu bağımsız led sürücü kullanmandır.
Veya bir tane güçlü led trafosu ile her bir spot için gerekli akım sağlayıcısını (sendeki küçük devreler) ayrı ayrı spotlara bağlayıp ana led trafosundan beslemendir.

Dimmer kullanmaya kalkarsan @serkan_48 seni öyle kötekler ki 6 aya kalkamazsın :D
Ucuza kaçmayacaksın. Önce kaliteye özen göstereceksin. Sonra kaliteyi ucuza imal etmeye çalışacaksın.
Aman hocam zaten spotlardan bi kötek yedim. Birde sizden yersem vay halime.:D Trafo üreten bir firma ile iletişime geçtim. 150VA gücünde 220/130 volt trafo yapabileceklerini söylediler. 100 tl gibi bir fiyatı var. TL783 ü kullanmak için 130 volt DC gerilim yeterli diye düşünüyorum. Ana şeeke voltajında düşme olursa diye bir miktar yüksek olsa iyi olur diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Aman hocam zaten spotlardan bi kötek yedim. Birde sizden yersem vay halime.:D Trafo üreten bir firma ile iletişime geçtim. 150VA gücünde 220/130 volt trafo yapabileceklerini söylediler. 100 tl gibi bir fiyatı var. TL783 ü kullanmak için 130 volt DC gerilim yeterli diye düşünüyorum. Ana şeeke voltajında düşme olursa diye bir miktar yüksek olsa iyi olur diye düşünüyorum.
Trafo voltajın 130V olursa geri gelme bu konuya :D
130/0707=183V eder.
Bu gerilim LM783 için risk teşkil eder.
Keza önceki led trafosundan da farkı kalmıyor.
Özetle köteği hakediyor gibisin :D

Trafo voltajın 130V olursa geri gelme bu konuya :D
130/0707=183V eder.
Bu gerilim LM783 için risk teşkil eder.
Keza önceki led trafosundan da farkı kalmıyor.
Özetle köteği hakediyor gibisin :D
İşte o kısmı bilmiyorum ben. O 0.707 ne oluyor. trafodan aldığım gerilim köprü diyotta doğrultulduktan sonra kaç volt olacak? TL783'e giriş olarak 125-130 volt gibi bir gerilim vermek istiyorum.

İşte o kısmı bilmiyorum ben. O 0.707 ne oluyor. trafodan aldığım gerilim köprü diyotta doğrultulduktan sonra kaç volt olacak? TL783'e giriş olarak 125-130 volt gibi bir gerilim vermek istiyorum.
0.707 değeri peak değerin hesaplanmasında kullanılan sabit sayıdır.
Yani trafo çıkışın 130V olursa 130/0.707=183V eder.
Peak değeri kondansatörce tutulduğu için bu değerde ölçülür.
Ama trafo voltajın 90V RMS olursa peak değeri 90/0.707=127V yapar.
Hem TL yi yormaz hem de akım limitörünü yormaz.

Ledler ısındıkça iç dirençleri düşer ve
daha fazla akım çekmek isterler.
Daha çok ısınırlar.

Bu nedenle led sürücüler akım kontrollü
yapılır. Akım sabit tutularak gerilim
ufak tefek ayarlanır.
Konu akım kontrolü olunca da paralel
bağlamak sıkıntı yaratacaktır.
Bir sürücü bir led grubuna hükmetmelidir...

Devreniz için yeniden düşünün.

OHM KANUNU GÜÇ FORMÜLÜ
P=VXI
P=3.5VoltX0.3A
P=1.05W eder.
P=90VX0.06
P=4.5W eder.

Salondaki spotların her biri 90V 60mA ile çalışıyor ben bunu anlayamadım. spot lamba dan kasıt ne . benim bildigim bayagı parlak ışık verirler. o yüzden 60ma çok az geldi daha fazla akım çekmesi gerekir diye düşünmüştüm. 90v 60 ma ile çalışan spotu da merak etmedim degil yani.

Salondaki spotların her biri 90V 60mA ile çalışıyor ben bunu anlayamadım. spot lamba dan kasıt ne . benim bildigim bayagı parlak ışık verirler. o yüzden 60ma çok az geldi daha fazla akım çekmesi gerekir diye düşünmüştüm. 90v 60 ma ile çalışan spotu da merak etmedim degil yani.
Her cihazın bir gücü bulunur.
Salondaki spot 4.5W imiş.
Sendek power led 1W imiş.
Spot 90V ile çalışıyo senin led 3.5V ile çalışıyo.
Eğer spot ta 3.5V ile çalışıyor olsaydı ne kadar akım çekerdi.
4.5W/3.5V=1.28A yani 1280mA

bu spotun içinde bir dizi ( yaklaşık 30 kadar ) smd led dizili şerit var. Hepsi seri olduğu için besleme gerilimi yüksek. O kadar.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri