90 volt 1.5A dc voltajı nasıl elde ederim?

Ne yapmaya çalıştığını anlamak zor.
Tüm spotları paralel bağlayıp aynı anda mı çalıştırmak istiyorsun?

Ne yapmaya çalıştığını anlamak zor.
Tüm spotları paralel bağlayıp aynı anda mı çalıştırmak istiyorsun?
Evet hocam. Elimdeki spot trafoları çok küçük boyuttalar 1TL madeni para kadar. Ölçüm almak için uğraşırken bir tanesi patladı, yaralanma riski var. Onlarla uğraşmak yerine bu şekilde bir çözüm düşündüm. Spotlar zaten halihazır tesisat üzerinde paralel bağlı. Tek bir güç ünitesi üzerinden çalıştırım diye düşündüm.

O halde tüm spotların çektiği akımı hassas bir şekilde ölçmelisin.
10 adet spot olsa 600mA eder. Max. akım bu olmalıdır.
Spotlardan birisi ecik fazla ısınırsa, toplam akım kapasiten yüksek olacağı için bu spot kısa sürede rahmetli olabilecektir.
Artık karar senin.

O halde tüm spotların çektiği akımı hassas bir şekilde ölçmelisin.
10 adet spot olsa 600mA eder. Max. akım bu olmalıdır.
Spotlardan birisi ecik fazla ısınırsa, toplam akım kapasiten yüksek olacağı için bu spot kısa sürede rahmetli olabilecektir.
Artık karar senin.
Akımı maksimum değerin bir miktar altına sabitlersem (600mA değilde 580mA gibi) o sıkıntı da aşılır diye düşünüyorum. Bu arada spotlar 16 adet;)

Son düzenleme:
Akımı maksimum değerin bir miktar altına sabitlersem (600mA değilde 580mA gibi) o sıkıntı da aşılır diye düşünüyorum. Bu arada spotlar 16 adet;)
Olmaz.
580mA max akım kaynağından tüm spotların aynı akımı çekmesi garanti edilemez.
Spot 1 in sıcaklığı 40'C iken 60mA çekiyorsa, daha fazla ısınan spot 5 100mA çekmek isteyecektir.
Akım kaynağı bu akımı karşılayabileceği için bu spot bir süre fazla akım çekip daha fazla ısınarak yanabilecektir.
Bu söylediklerimi test etmek için simulatörüne önce 500mA sabit akım kaynağı yap.
Toplamda 5 adet ayarlı direnci parelel yaparak her birisine birer ampermetre bağla. öncelikle tüm dirençleri eşitleyerek tam 500mA çekecek şekilde ayarla.
Her bir dirençten 100mA akım geçecektir.
Daha sonra herhangi bir direncin değerini düşürerek geçen akımı gözlemle.
Bu direncin değerini daha da düşürecek olursan felaketi görebilirsin.

Olmaz.
580mA max akım kaynağından tüm spotların aynı akımı çekmesi garanti edilemez.
Spot 1 in sıcaklığı 40'C iken 60mA çekiyorsa, daha fazla ısınan spot 5 100mA çekmek isteyecektir.
Akım kaynağı bu akımı karşılayabileceği için bu spot bir süre fazla akım çekip daha fazla ısınarak yanabilecektir.
Bu söylediklerimi test etmek için simulatörüne önce 500mA sabit akım kaynağı yap.
Toplamda 5 adet ayarlı direnci parelel yaparak her birisine birer ampermetre bağla. öncelikle tüm dirençleri eşitleyerek tam 500mA çekecek şekilde ayarla.
Her bir dirençten 100mA akım geçecektir.
Daha sonra herhangi bir direncin değerini düşürerek geçen akımı gözlemle.
Bu direncin değerini daha da düşürecek olursan felaketi görebilirsin.
Doğru söylüyorsunuz hocam. Ben insiyatif alıp öyle yapacaktım ama spotlar arasında ısıl dengesizlik başladığında arıza kaçınılmaz olacak. O halde en son yaptığım mofsetli devreyi her spot için ayrı ayrı yapıp spot girişlerine uygulayacağım. Zaten mofset ve transistör çok pahalı şeyler değil. Peki sizce bu akım sınırlayıcı devrem şu haliyle nasıldır? İlave iyileştirme yapmak gerekirmi?

Şöyle olur.

Bir trafo ile dc gerilimi elde edersiniz.

Bu dc gerilimi her spota ulaştırırsınız. Her spota bir adet regülatör entegresi ile sabit akım uygularsınız.

Şöyle olur.

Bu dc gerilimi her spota ulaştırırsınız. Her spota bir adet regülatör entegresi ile sabit akım uygularsınız.
Ortak bir güç kaynağı yapacağım. Trafo ile gerilimi düşürecek, sonra doğrultup entegre ile 90 volt sabit gerilim oluşturup tesisata verecek. Akımı limitleme devresi de her spotun girişinde ayrı ayrı olacak.

Şöyle olur.

Ben de epeydir aynı öneriyi yapıyorum.
Ancak akım limitör entegresinde düşecek gerilim aralığı belli olmadığı için yüksek voltajla çalışabilen ve LM317 serilerinin neredeyse aynısı olan TL783 ü önermiştim.
Bu entegre üzerinde düşecek gerilim stabil olabilseydi LM317 bile kullanılabilirdi. Ancak voltaj aralığı fazla olduğu için LM317 nin dayanma gerilimi olan 37V aşılabilecektir.
Doğru söylüyorsunuz hocam. Ben insiyatif alıp öyle yapacaktım ama spotlar arasında ısıl dengesizlik başladığında arıza kaçınılmaz olacak. O halde en son yaptığım mofsetli devreyi her spot için ayrı ayrı yapıp spot girişlerine uygulayacağım. Zaten mofset ve transistör çok pahalı şeyler değil. Peki sizce bu akım sınırlayıcı devrem şu haliyle nasıldır? İlave iyileştirme yapmak gerekirmi?
mosfet hesabını sağlıklı yapabiliyorsan kullanabilirsin. TL783 te sadece tek bir direnç kullanarak kesin akımı belirleyebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri