6 volt akülü arabayı 12 volta çevirme yardım

aküyü tak geç bakalım noluyor bende merak ettim
5 voltluk rölelerin dumanlarını seyrederiz gibi geliyor. Röleleri değiştirsin çalışacaktır. :)

röleleri değiştirmeden de yapabilirsiniz bunun icin dc-dc dönüştürücü kullanarak (lm2596 modül )12voltu 5 volta düşürüp 5 voltla sadece röleleri beslerseniz sorun çözülür
daha önemli olan ise aküyü nasıl şarj edeceğiniz

röleleri değiştirmeden de yapabilirsiniz bunun icin dc-dc dönüştürücü kullanarak (lm2596 modül )12voltu 5 volta düşürüp 5 voltla sadece röleleri beslerseniz sorun çözülür
daha önemli olan ise aküyü nasıl şarj edeceğiniz
aküyü şarj etmek için elbette 12 voltluk şarj adaptörü alacağım o sorun değil. dc dönüştürme işine gelince benim amacım aracı 12 voltluk akü ile 5 yada 6 voltta kullanmak değil. benim amacım aracı 12 voltluk araca çevirmek. hem hızını hemde gücünü artırmak. 5 voltta kullanmaya devam edecek olsam niçin 12 volt akü alayım zaten kendi aküsü 6 volt ve sağlam

Merhaba arkadaşlar oğlumun 6 volt olan akülü arabasını 12 volta çevirmek istiyorum. Çünkü 6 voltta araba çok yavaş gidiyor. ben birtane 12 volt akü birde 12 volt 17000 rpm dc motor alıp, arabanın aküsünü ve motorunu değiştirmek istiyorum. Arabanın mevcut devre kartı resimlerdeki gibi (birtane devre kartı var. yanlış anlaşılmasın). Kartın üzerinde 6 V yazıyor ama resimlerde de göründüğü gibi devrelerdeki rölelerde 30VDC yazıyor. sorum şu
Bu devre kartına 12 voltlukaküyü ve motoru bağlarsam bu değerlerdeki kart bunları kaldırırmı.Yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar,

Konuyla ilgili bir ik ikelime bende katkıda bulunyım.

Evet aracınızı modifiye ederseniz 12 volt ilede çalıştırabilir daha uzun süre yada daha hızlı kullanabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bir iki konu var. Öncelikle akünüz aynı amper yada bir üst ampere sahip olmalı. Örnek araçta 6 volt 10 amper akü var ise sizin en az 12 volt 10 amper aku takmanızda fayda var. Sonrasında motor konusu seçmeyi düşündüğünüz motor 17000 devirlik motorlar özel motorlardır. Genelde düşük güçlü yüksek devirli motorlar ince işçilik cnc v.b. işlerde kullanılır. Böyle bir motor arabanız için uygun değildir. Keza 17000 deviri araç tekerine aktarırken ciddi bir redüksiyon şanzuman kullanmanız gerekmektedir. Sizin için uygun olan şudur. Hali hazırdaki motorunuzun hızlanmasını istediğiniz için örnek veriyorum üzerindeki motorunuz 6 volt 50 devir dakikalık olsun sizin takmanız gereken motor 12 volt hızın ikiye çıkması için 100 devir dakikalık uygun güçte bir motor takmanız gerekmektedir.

Akü ve motor konusunundan sonra gelelim kart konusuna. Kartınızdaki röleler 6 volt için seçilmiş. Arkadaşlarımızında dediği gibi eğer arabayı modifiye ederseniz şahsi fikrim röleleride mutlaka değiştiriniz. 12 volt ve daha güçlü 7 amperlik değilde 10 veya 15 amperlik aynı yapıya sahip röle bulmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Voltajın artması ve motoru değiştirmeniz daha fazla güç gerektirebilir. Bu nedenle rölelerinde bir üst güce çıkmaları gerekecektir.

Bundan sonra dikkat etmenizi önereceğim bir noktada şudur. Rölelerin bağlandığı kartın alt yüzündeki bakır hatlar. Eğer güç devresi hatları ince ise 12 voltta daha fazla güç çekmek istediğinizde bu hatlar gücü karşılayacak kalınlık ve genişlikte olmayabilir. Bu noktada hatları kalınlaştırmak için lehimle işlem yapmak gerekebilir.

Projenizi kafanızda tam detaylandırıp sonunda bir yol izlenmeli ve adım adım sonuca gitmelisiniz.

Not yukarıda yazmayı unuttuğum bir noktada mekanik uyumdur. Yeni alacağınız motorun eski motor yerine akuplesi boyutlarının farklılığından dolayı biraz sizi uğraştırabilir. Motor alırken bunuda dikkate alınız.

Kolay gelsin.

Selamlar,

Konuyla ilgili bir ik ikelime bende katkıda bulunyım.

Evet aracınızı modifiye ederseniz 12 volt ilede çalıştırabilir daha uzun süre yada daha hızlı kullanabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bir iki konu var. Öncelikle akünüz aynı amper yada bir üst ampere sahip olmalı. Örnek araçta 6 volt 10 amper akü var ise sizin en az 12 volt 10 amper aku takmanızda fayda var. Sonrasında motor konusu seçmeyi düşündüğünüz motor 17000 devirlik motorlar özel motorlardır. Genelde düşük güçlü yüksek devirli motorlar ince işçilik cnc v.b. işlerde kullanılır. Böyle bir motor arabanız için uygun değildir. Keza 17000 deviri araç tekerine aktarırken ciddi bir redüksiyon şanzuman kullanmanız gerekmektedir. Sizin için uygun olan şudur. Hali hazırdaki motorunuzun hızlanmasını istediğiniz için örnek veriyorum üzerindeki motorunuz 6 volt 50 devir dakikalık olsun sizin takmanız gereken motor 12 volt hızın ikiye çıkması için 100 devir dakikalık uygun güçte bir motor takmanız gerekmektedir.

Akü ve motor konusunundan sonra gelelim kart konusuna. Kartınızdaki röleler 6 volt için seçilmiş. Arkadaşlarımızında dediği gibi eğer arabayı modifiye ederseniz şahsi fikrim röleleride mutlaka değiştiriniz. 12 volt ve daha güçlü 7 amperlik değilde 10 veya 15 amperlik aynı yapıya sahip röle bulmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Voltajın artması ve motoru değiştirmeniz daha fazla güç gerektirebilir. Bu nedenle rölelerinde bir üst güce çıkmaları gerekecektir.

Bundan sonra dikkat etmenizi önereceğim bir noktada şudur. Rölelerin bağlandığı kartın alt yüzündeki bakır hatlar. Eğer güç devresi hatları ince ise 12 voltta daha fazla güç çekmek istediğinizde bu hatlar gücü karşılayacak kalınlık ve genişlikte olmayabilir. Bu noktada hatları kalınlaştırmak için lehimle işlem yapmak gerekebilir.

Projenizi kafanızda tam detaylandırıp sonunda bir yol izlenmeli ve adım adım sonuca gitmelisiniz.

Not yukarıda yazmayı unuttuğum bir noktada mekanik uyumdur. Yeni alacağınız motorun eski motor yerine akuplesi boyutlarının farklılığından dolayı biraz sizi uğraştırabilir. Motor alırken bunuda dikkate alınız.

Kolay gelsin.
hocam motoru araştırdım aynı birebir ölçülerde 12 volt dediğiniz hizlarda motorlar var ve pahalıda değil. rölelere gelince onlarıda 12 v 10 veya15 amper almayı düşünüyorum onlarda piyasada var ve pahalı değiller. kartın arkasına gelince yeterince kalın olduğunu gözlemledim. olmazsa onlsrı lehimle de biraz daha kalınlaştıra bilirim sıkıntı değil. Beni düşündüren diyotlar onlarıda tek tek söktüm üzerideki yazıları aynen yazıyorum
D4: IN5817
D3: IN4007
D2: IN4007
acaba diytları değiştirmek gerekirmi bu konuda ne düşünüyorsunuz. Ayrıca kartın arkasının fotosunuda koyuyorum bakıp fikirlerinizi söylerseniz sevinirm.
20160507_003847.jpg

5 voltluk rölelerin dumanlarını seyrederiz gibi geliyor. Röleleri değiştirsin çalışacaktır. :)
hocam motoru araştırdım aynı birebir ölçülerde 12 volt dediğiniz hizlarda motorlar var ve pahalıda değil. rölelere gelince onlarıda 12 v 10 veya15 amper almayı düşünüyorum onlarda piyasada var ve pahalı değiller. kartın arkasına gelince yeterince kalın olduğunu gözlemledim. olmazsa onlsrı lehimle de biraz daha kalınlaştıra bilirim sıkıntı değil. Beni düşündüren diyotlar onlarıda tek tek söktüm üzerideki yazıları aynen yazıyorum
D4: IN5817
D3: IN4007
D2: IN4007
acaba diytları değiştirmek gerekirmi bu konuda ne düşünüyorsunuz. Ayrıca kartın arkasının fotosunuda koyuyorum bakıp fikirlerinizi söylerseniz sevinirm.
20160507_003847-jpg.32090

Merhaba, belli bir yere geldiğimize göre sıra detaylarda. Bu detayları Serkan bey çok güzel açıklamış.

1. Diodlar : IN4007 ler kullanılabilir geriye takalım. 1N5817 1.0 Amper Schottky diyot olarak geçiyor. Daha yüksek amperli olan bir diodla değiştirmek gerekebilir. Kaç amperlik olacağını alacağınız motorun amperajı belirler. O kolay. (Mesela1N5822 takarsınız 3.0 Amperdir )

2. Röleler: Aynı röle derken aynı kılıfa sahip bobini 12 volt röleyi kastettim ki kartta aynı deliklere geçsin uğraştırmasın. Röle işi de kolay bu da sonraya kalsın.

3. Akü : 12 Volta çevireceksek yine Serkan'ın dediği gibi en az 10 A olsun ki akü daha uzun süre gitsin. Ne kadar yüksek amper o kadar uzun kullanım demektir. Ancak şarj süresi de uzayacaktır. Aküyü çok da abartmamak lazım diye düşünüyorum.

4. Motor: Serkan bey uyarmış zaten. 17000 devirde bir hata olmalı bu devir araba için çok yüksek. Burada şunu belirlemek lazım. Mevcut motorla araba ne kadar hız yapıyor. Biz ne kadar hızlı gitmesini istiyoruz.
Mevcut 6 voltluk motor 50 devir yapıyor ise siz 6 volt 100 devirli motorla da hızı arttırmış olursunuz. 12 Volt 100 devir ile de. Burada motorun geriliminden ziyade devri önemli. Siz ne kadar hızlı gitmesini istiyorsunuz. Basitçe hesaplamak mümkün.
Arabada 2 tekerlek için 1 motor mu var yoksa her tekerlek başına bir motor mu ? Ve mevcut motorun devri kaç ?
Eğer 6 Volt ile çalışan daha hızlı bir motor var ise sadece motoru değiştirin olsun bitsin.

Son düzenleme:
Biraz hızlandırmak istiyorsanız 6 volt yerine 2 adet 4 volt akü alıp 8 volt yaparak kullanılabilir. Motor toleransları 8 voltu karşılayabilir biraz riskli ama denenebilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri