DC 384 Voltu veya DC 240 220&230 AC Volta trafosuz çevirmek

natilus99

Üye
selam arkadaşlar forumu uzun zamandır off line olarak takip ediyorum fakat kafama takılan bazı soruları yanıtlamak için bu gün üye oldum...

soru? diyelimki elimde 20 adet 12Volt akü var serii bağlı toplamda DC 240 Volt ediyor.. ben bu akülerden trafo kullanmadan AC 220 Volta çevirmek istiyorum...bunu yapmak mümkünmüdür ? böyle bir devre kart yapılabilirmi yada bu devre kartın hazırı varmıdır ?

bunu niye istiyorum güneş panelinden gelen enerjiyi 20 adet aküye doldurup trafoda çok fazla kayıp olmadan direk 220Volt AC ye çevirip evde kullanmak

Son düzenleme:
Trafo dc yi ac ye veya ac yi dc ye cevirmez
ac yi ac ye cevirir

Senin bahsettigin sey inverter isimli elektronik cihaz.terim karmasasindan dolayi bazen konverter diye de isimlendirildigi oluyor.forumda ve nette arastir istedigin bilgiler var

sv:alisy trafonun dc yi ac ye çevirmek gibi yada ac yi dc ye çevirmek gibi bir görevi misyonu olmadığını biliyorum...

trafolar sadece gerilimi yani voltajı düşürüp alçaltan elemanlar...

ben şunu demeye çalışıyorum...

biz trafo kullanmadan buradaki amaçta trafoda içinden akım geçtiği için ısınma ve dolayısı ile kayıplar oluşuyor, trafolu inverterler boşta çalıştığı yani hiç üretim olmadığı zamanlarda bile 150 watt kadar bir enerjiyi tüketiyor ...(150 watt 4kw bir inverterda olur)

diyelimki 400 AH (amper) bir akünüz var ve solar panel ile şarj ediyorsunuz sisteme trafolu inverterda bağlı vaziyette aküdeki enerjiyi kullanmasanız bile aküdeki enerji trafolu inverterıniz vasıtası ile ısı enerjisi olarak 150 watt ını kaybediyor trafo ısınıyor verim düşüyor..

burada yapılmak istenen bu trafonun ısıl kaybının önüne geçmek yani stand by süresinde geçen enerjiyi minimum kayıpla kayıpla kullanarak verim artışı sağlamak ..

diyelimki bir televizyonunuz var ve kumandadan kapattığınızda tv nizin üzerindeki led ışık takriben 1 watt harcar oysa inverterdaki trafo 150 watt harcıyor bu çok ciddi bir güç kaybıudır...

o yüzden bu kayıbın önüne geçip akü sayısını arttırarak DC voltajı AC voltaja çevirip sadece regüle etmek ve tam sinüse uyarlamak böyle bir cihaz varmı trafosuz olarak yada yapılabilinirmi...

bize düşen sadece yeterli DC voltaj sağlıyacak akü grubunu serii bağlıyarak yeterli DC Voltajı sağlamak gerisini trafosuz olarak bu cihaz regüle edip tam sinüs kazandırmak olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri