Akülü araba 6 volttan 12 volta çevirme

sbyenilmez

Üye
Selam arkadaşlar konu daha önce konuşulmuş fakat cevaplanmıyor.

Kızıma 6 volt 2. el akülü araba satın aldım. Aracı biraz kullandık şimdi ne şarj oluyor ne gidiyor. Araç öyle balkonda duruyor. Kıza göstermemeye çalışıyoruz. Bunu tamir ettirmektense aracı 12 volta çevirmek daha cazip geldi. Ne yazıkki ne elektrikten nede motordan anlayan biriyim. Biraz bakındıktan sonra 12 volt akü ve ona uygun motor alındığı taktirde yalnızca araca bağlanması kalıyor diye anladım. Eğer işten anlayan birileri yardımcı olursa tam olarak nasıl bir akü ve motor satın almalıyım, ve bunun kablolarını hangi düzene göre bağlamalıyım bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Aracın ve düzeneğin fotoğraflarını koyuyorum. Ekonomi malum elimden gelen en uygun şekilde halletmeye çalışıyorum. İnşaAllah bir yardım eden bulunur.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Araç.jpeg
    Araç.jpeg
    257.6 KB · Görüntüleme: 52
  • Düzenek.jpeg
    Düzenek.jpeg
    109.6 KB · Görüntüleme: 66
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
12 volt akü alacaksınız. Akünün boyutlarına bakın arabanın koltuk altına sığsın.
6V devreyi kullanamayacaksınız, devreyi iptal edebilirsiniz. Ya da yenisini alacaksınız.
Motoru da değiştirin. tek motor var zaten. 12 volt olmalı.
En basit yol, aküden çıkan kabloları gaz pedalına bağlayarak derevyi tamamlamak.

Konunun devam etmemesi sizin gibi soru soran arkadaşların verilen önerileri yerine getirmemesi soruları cevapsız bırakması neticede konuyu sürdürmemesi veya belirttiğiniz gibi bu konuya tamamen yabancı olmaları. Durum böyleyken nasıl yardımcı olabiliriz? Siz de aynılarını yapacak mısınız?

12 volt akü alacaksınız. Akünün boyutlarına bakın arabanın koltuk altına sığsın.
6V devreyi kullanamayacaksınız, devreyi iptal edebilirsiniz. Ya da yenisini alacaksınız.
Motoru da değiştirin. tek motor var zaten. 12 volt olmalı.
En basit yol, aküden çıkan kabloları gaz pedalına bağlayarak derevyi tamamlamak.
Hocam herhangi bir 12 volt akü modeli ve 12 voltluk motor modeli alsam uygun olur mu?
Konunun devam etmemesi sizin gibi soru soran arkadaşların verilen önerileri yerine getirmemesi soruları cevapsız bırakması neticede konuyu sürdürmemesi veya belirttiğiniz gibi bu konuya tamamen yabancı olmaları. Durum böyleyken nasıl yardımcı olabiliriz? Siz de aynılarını yapacak mısınız?
Üstad evet konuya tamamen yabancıyım ocağınıza düştüm, fakat gelen her bildirime cevap vericem inşaAllah
Motor için 12 volt şöyle bir ürün buldum;
https://www.trendyol.com/pilsan/12-volt-motor-dislili-akulu-araba-motoru-12v-17000rpm-p-35344945
Ekran Resmi 2020-08-20 16.07.33.png

Devre için 12 volt devre ;
https://www.trendyol.com/pilsan/pilsan-akulu-araba-devre-karti-12-volt-p-35495086
Ekran Resmi 2020-08-20 16.07.52.png

12 volt akü için de bu ürün:
https://urun.n11.com/akulu-araba/12...-aku-guvenlik-alarm-ups-akusu-pili-P128104002
Ekran Resmi 2020-08-20 16.08.28.png

bunları almam yeterli midir?

Son düzenleme:
Motor ve akü uygun. Yanlız röle kartına gerek yok. Ama gaz pedalını kullanabilir miyiz bilmiyorum. Çünkü motor ilk kalkınmada yüksek akım çekecektir. Pedal yerine bir düğme kullansan olmaz mı.
1597992389897.png

Böyle 2 yollu alırsan geri gitme şansı da olur.
Birde bu bağlantıları önce dışarıda yapacaksın , çalıştığını görünce arabaya monte edersin.

Motor ve akü uygun. Yanlız röle kartına gerek yok. Ama gaz pedalını kullanabilir miyiz bilmiyorum. Çünkü motor ilk kalkınmada yüksek akım çekecektir. Pedal yerine bir düğme kullansan olmaz mı.
Ekli dosyayı görüntüle 67019
Böyle 2 yollu alırsan geri gitme şansı da olur.
Birde bu bağlantıları önce dışarıda yapacaksın , çalıştığını görünce arabaya monte edersin.

EyvaAllah hocam,
Aracın üzerinde ileri geri vites var zaten çocuk küçük uzaktan kumandayla kullanıyorum bunların monte edilmesi uzaktan kumandayı veya vites kolunu etkiler mi?
Bir de akünün raf ömrü olurmuş internetten sipariş edeceğim akü de bunu nasıl kontrol edebilirim?

12V olunca kontrol devresini kullanamyacaksın. Devreyi dönüştürebilirsin ama senin yapabileceğin birşey değil. Röleler dahil değişmesi gerekiyor. O yüzden kumandayı kullanamayacaksın.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri