6 volt akülü arabayı 12 volta çevirme yardım

Farklı motoru uydurmak zor olur yapabilecekmisiniz. Aynı ölçüde daha güçlü motor bulamazsınız. 12 volt motorları seri değil paralel bağlayacaksınız yine 12 voltta tam güçte çalışacaklar. 12 volt motorları seri bağladığınız zaman motor başına 6 volt düşer yarı devir/güçte çalışır.

Zor olur derken ebatlarından dolayimi zor olur diyosunuz? Ben motorun birini söküp aynı ebatlarda bir 12 volt aramayı düşünüyorum denk gelirse tabi gelmezse dediğiniz gibi DC DC regülatör alicam ama bu regülatörden 18V çıkış alsam motor başı 9v olsa karta zarar verir mi? Yada motorları yakarmi 3V luk fark

Aynı ebatta olursa değişen bir şey olmayacak. Daha güçlü motor gerekecek. 12 volt motor 15 voltta çalışır.

İyi geceler. 6 volt akülü aracıma 12 volt akü taktım 2 hafta oluyor güzel çalışıyordu fakat bugün motora turbo takılmış gibi hızlandı, kalkışlarda patinaj ile kalkıyor ve zıplıyor resmen .kumandalı model. İlk başta kart arızası diye düşündüm fakat bütün fonksiyonları çalışıyor. Bütün özellikleri aktif. Termik sigorta arızası olabilir mi . Sigorta eleltriği iletiyor fakat başka arıza oluyor mu sigortada bilmiyorum , bilgisi olan paylaşabilir mi

Ekli dosyalar

• IMG-20220306-WA0092.jpeg
    IMG-20220306-WA0092.jpeg
    219.5 KB · Görüntüleme: 16
İyi geceler. 6 volt akülü aracıma 12 volt akü taktım 2 hafta oluyor güzel çalışıyordu fakat bugün motora turbo takılmış gibi hızlandı, kalkışlarda patinaj ile kalkıyor ve zıplıyor resmen .kumandalı model. İlk başta kart arızası diye düşündüm fakat bütün fonksiyonları çalışıyor. Bütün özellikleri aktif. Termik sigorta arızası olabilir mi . Sigorta eleltriği iletiyor fakat başka arıza oluyor mu sigortada bilmiyorum , bilgisi olan paylaşabilir mi

Sigorta nedeniyle bu durum olmaz. Normalde devri kontrol eden ne ona bakmak lazım. Devir kontrolu varmiydi araçta? Yoksa sabit hizlami hareket ediyordu?

Devir ayari yoksa aku değişiminden dolayı hızlanması normaldir.

Sigorta nedeniyle bu durum olmaz. Normalde devri kontrol eden ne ona bakmak lazım. Devir kontrolu varmiydi araçta? Yoksa sabit hizlami hareket ediyordu?

Devir ayari yoksa aku değişiminden dolayı hızlanması normaldir.
Vardı hocam yavaş yavaş hızlanıyordu. Şuan sanki arada bi devre yokmuş gibi motora güç veriyor . Rolelerde sorun olmuş olabilir mi.

Vardı hocam yavaş yavaş hızlanıyordu. Şuan sanki arada bi devre yokmuş gibi motora güç veriyor . Rolelerde sorun olmuş olabilir mi.

Yavaş yavaş hızlanıyor ise role olmamali. Role varsa motor sabit hızda hareket eder.

Role kontaklari arızalandı ise gecirmemezlik yapabilir ama anı hızlanma yapmaz.

Garip bir durum. Karti redimleyin. Gerekirse motor rolesini değiştirin derim.

Yavaş yavaş hızlanıyor ise role olmamali. Role varsa motor sabit hızda hareket eder.

Role kontaklari arızalandı ise gecirmemezlik yapabilir ama anı hızlanma yapmaz.

Garip bir durum. Karti redimleyin. Gerekirse motor rolesini değiştirin derim.
Ekliyorum şimdi . U3 transistor ve 7+7 olan entegre zarar görmüş olabilir dedi bi elektronikçi henüz bi yere çıkamadığım için baktıramadım

Ekli dosyalar

• IMG-20220307-WA0006.jpeg
    IMG-20220307-WA0006.jpeg
    187.3 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20220307-WA0011.jpeg
    IMG-20220307-WA0011.jpeg
    223.3 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG-20220307-WA0009.jpeg
    IMG-20220307-WA0009.jpeg
    182.3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Ekliyorum şimdi . U3 transistor ve 7+7 olan entegre zarar görmüş olabilir dedi bi elektronikçi henüz bi yere çıkamadığım için baktıramadım

Detaylı olcum yapmak lazım. Aku ile bağlayıp gerilimde ölçmek gerekebilir. Destek almanıza yarar var. Cunki gözle bir anormallik gorunmuyor.

Detaylı olcum yapmak lazım. Aku ile bağlayıp gerilimde ölçmek gerekebilir. Destek almanıza yarar var. Cunki gözle bir anormallik gorunmuyor.
gaz pedalı bildiğiniz üzeri bir potansiyometre. adamlar 12 volta göre koymuşlardır. sen 12 volt verdin özelliğini yitirdi bence onu bir kontrol et

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri