50 kva trafo işletme topraklamasi

valla birader 40 metre derinliğinde kuyuyamı gömersin işletme toprağını havada 40 metre suni gökdelenle toprakmı oluşturursun bilmem. trafo direğinden en az 20 metre uzağa izole 1x50 nyy kablo veya muadili alüminyum izole kabloyu trafo direğnden uzaklaştıracaksın. işin felsefesi bu. yani trafonun kıblesinemi gelecek, hortumamı gelecek, batısınamı gelecek, doğusunamı gelecek demiyorum. trafodan 20 metre uzağa işletme nötr kazığını çakacaksın. kanalıda en az bir metre açmanın nedeni bir daha pulluğun takılıp yaptığın emekleri heder etmemesi için. demekki ilk işletme nötrünü yüzeyden yapmışlar. derine inen eski kuyudaki metale bağladınmı ha kuyunun dibine bir kazık çakmışsın ha metal boruya bağlamışsın hiç bir şey farketmez. kuyuyla uğraşma hiç boş ver. dolambaçlı yollara gerek yok. şimdi demişsinki 20.000 voltu nereden buldun. ben yüksek gerilimin içinde öğrendim bu işi. trafonda parafudrlar var. trafonda buşinglerin var. trafonda jumperlerin var. yani heran bir leylek trafona konsaki hayvandır laftan anlamaz ve fazla temas etse direk gövdesine 20.000 volt verir. şimdi diyeceksinki 20.000 volt nedir. yüksek gerilim iletkenin toprakla arasındaki potansiyel farkıdır. bu leylek can verinceye kadar ve koruma elemanları devreyi açıncaya kadar yerine göre bir iki saniye bile elektrikte uzun zamandır trao direğini 20.000 volta maruz kalır. bu 20.000 volt işte o göldeki suya atılan taş misali senin işletme topraklamasını gömdüğün diyelimki şimdi tamir ettiğin 5 nci metrede 3.000 volta düşer. benim dediğim 20 nci metre dede 0 olmasa bile zararsız bir gerilim seviyesine düşer. yani belki senin 5nci mtrede tamirle yaptığın yerdeki belki 2000 -3000 voltta bir iki saniyede akım trafona sayacına kontaktörüne belki bişey yapmayacak ama her ihtimali göz önüne alman lazım. istatistiksel olarak yüzde on bile bazen büyük bir olasılıktır. onun için bunu topraklamalar yönetmeliği en az 20 metre olacak diyor. ben demiyorum. mevzuat diyor. fizik kanunları diyor. mühendislik basitliktir. mühendislik kolaylıktır. mühendislikte teferruata debdebeye gerek yok. mühendislikte gereksiz evrağa belgeye reklama markaya ayrıntıya hiç gerek yok. ne kadar teferruat o kadar iş kazası, o kadar arıza, o kadar maliyet, o kadar israf....

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
valla birader 40 metre derinliğinde kuyuyamı gömersin işletme toprağını havada 40 metre suni gökdelenle toprakmı oluşturursun bilmem. trafo direğinden en az 20 metre uzağa izole 1x50 nyy kablo veya muadili alüminyum izole kabloyu trafo direğnden uzaklaştıracaksın. işin felsefesi bu. yani trafonun kıblesinemi gelecek, hortumamı gelecek, batısınamı gelecek, doğusunamı gelecek demiyorum. trafodan 20 metre uzağa işletme nötr kazığını çakacaksın. kanalıda en az bir metre açmanın nedeni bir daha pulluğun takılıp yaptığın emekleri heder etmemesi için. demekki ilk işletme nötrünü yüzeyden yapmışlar. derine inen eski kuyudaki metale bağladınmı ha kuyunun dibine bir kazık çakmışsın ha metal boruya bağlamışsın hiç bir şey farketmez. kuyuyla uğraşma hiç boş ver. dolambaçlı yollara gerek yok. şimdi demişsinki 20.000 voltu nereden buldun. ben yüksek gerilimin içinde öğrendim bu işi. trafonda parafudrlar var. trafonda buşinglerin var. trafonda jumperlerin var. yani heran bir leylek trafona konsaki hayvandır laftan anlamaz ve fazla temas etse direk gövdesine 20.000 volt verir. şimdi diyeceksinki 20.000 volt nedir. yüksek gerilim iletkenin toprakla arasındaki potansiyel farkıdır. bu leylek can verinceye kadar ve koruma elemanları devreyi açıncaya kadar yerine göre bir iki saniye bile elektrikte uzun zamandır trao direğini 20.000 volta maruz kalır. bu 20.000 volt işte o göldeki suya atılan taş misali senin işletme topraklamasını gömdüğün diyelimki şimdi tamir ettiğin 5 nci metrede 3.000 volta düşer. benim dediğim 20 nci metre dede 0 olmasa bile zararsız bir gerilim seviyesine düşer. yani belki senin 5nci mtrede tamirle yaptığın yerdeki belki 2000 -3000 voltta bir iki saniyede akım trafona sayacına kontaktörüne belki bişey yapmayacak ama her ihtimali göz önüne alman lazım. istatistiksel olarak yüzde on bile bazen büyük bir olasılıktır. onun için bunu topraklamalar yönetmeliği en az 20 metre olacak diyor. ben demiyorum. mevzuat diyor. fizik kanunları diyor. mühendislik basitliktir. mühendislik kolaylıktır. mühendislikte teferruata debdebeye gerek yok. mühendislikte gereksiz evrağa belgeye reklama markaya ayrıntıya hiç gerek yok. ne kadar teferruat o kadar iş kazası, o kadar arıza, o kadar maliyet, o kadar israf....
Tşk ederim ustam. En açıklayıcı cevabı yazmişssin cok iyi anladım. Peki normal panomdaki bi ffaz yere temas etse yani kullandıgım 380v , bu şekildeki yani tamir edip yere temes ettirdiğim topraklama iş yapar demi? Yani tmş yi yada otomat siğortamı attırır heralde

Şimdi bu senin 5.metrede tamir ettiğin kablo işletme topraklamasının kablosu. Panonu ve direğini ayrı olarak bağımsız bir şekilde galvanizli topraklama şeritleri var piyasada satılan onla topraklayacaksın. Hatta bu parafudrların topraklaması bile bana göre 1*50 nyy izole kabloyla yapılmalıdır. Fakat ben Karaman'da 2000-2006 yılları arasında en az 1.000 tane trafonun geçici kabulünü yaptım ve hiçbir yüklenici bunu izole kabloyla yapmıyordu. Sonuçta panolarında türlü türlü elektrik arızaları olduğunu duyuyorduk. Buna topraklamalar yönetmeliği bir açıklık getirmemiş. Ama ben kendim böyle bir taahhüt işi almış olsam mutlaka ve mutlaka iki ayrı 1 metre derinliğinde ve birbirinden enaz yirmi metre uzakta olmak kaydıyla kanala izole kabloyla topraklarım. Yani işletme topraklaması yapmanın panodaki faz kaçağının gövde temasıyla hiçbir ilgisi yok. İşletme topraklaması dengesiz akımların ve trafonun nötrüyle nötr barasında bir kopukluk anında yük tarafındaki cihazların 380 volta maruz kalmaması için ek bir önlem. Yani bu Parafudr topraklamasıda kesinlikle izole kabloyla bana göre yapılmalıdır. Topraklama mevzuatında bir eksiklik diye düşünüyorum. Ben uzun süre medaştan ayrı kaldığım için belkide parafudr topraklaması izole kabloyla da yapılmaya başlanmış olabilir. Bu konunun son güncel durumunu bilmiyorum. Fakat yapılmıyorsa bile ben bunu kendi uygulamalarımda ekstra maliyet olsa bile uygulayacağım. Yani kısaca sizin bahsettiğiniz koruma topraklaması. Basitçe bütün direk pano seksiyoner kolu pano kapağı gibi ve birbirine bir metreden yakın metal kısımların topraklamasına koruma topraklaması diyoruz. İşletme topraklamasıyla hiçbir alakası yok.

Bilgiler ekte! Allah kabul ! etsin. Fevkaladenin fevkinde bir per- formans.;)Biz, İller Bankasında,
70 li yıllarda,yılda ancak 8-10 ge-
çici kabule ancak gidebiliyorduk.
Allah nazardan saklasın.Amin.
Şarköy 20 gün,Marmara Ada-
sı , Bozcaada 10 ar gün,Varto ,
Adilcevaz ( su türbinli ) geçici kabulleri birer hafta sürmüştü.
Tabi,o zamanlar 4wd otonafiller !
az olduğu için,ulaşımda deve o_Okullanırdık.:rolleyes:Haliyle,1,5 saatte ! ya-
pılabilecek geçici kabuller günlerce
sürerdi.:(

Ekli dosyalar

• F02060FR_06.pdf
    600.2 KB · Görüntüleme: 8
  • LEGRAND ŞALT.jpg
    LEGRAND ŞALT.jpg
    281.8 KB · Görüntüleme: 12
  • F02060EN_05.pdf
    609.9 KB · Görüntüleme: 5
  • ABB SPD PE KESİTLERİ.jpg
    ABB SPD PE KESİTLERİ.jpg
    125.1 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Şimdi bu senin 5.metrede tamir ettiğin kablo işletme topraklamasının kablosu. Panonu ve direğini ayrı olarak bağımsız bir şekilde galvanizli topraklama şeritleri var piyasada satılan onla topraklayacaksın. Hatta bu parafudrların topraklaması bile bana göre 1*50 nyy izole kabloyla yapılmalıdır. Fakat ben Karaman'da 2000-2006 yılları arasında en az 1.000 tane trafonun geçici kabulünü yaptım ve hiçbir yüklenici bunu izole kabloyla yapmıyordu. Sonuçta panolarında türlü türlü elektrik arızaları olduğunu duyuyorduk. Buna topraklamalar yönetmeliği bir açıklık getirmemiş. Ama ben kendim böyle bir taahhüt işi almış olsam mutlaka ve mutlaka iki ayrı 1 metre derinliğinde ve birbirinden enaz yirmi metre uzakta olmak kaydıyla kanala izole kabloyla topraklarım. Yani işletme topraklaması yapmanın panodaki faz kaçağının gövde temasıyla hiçbir ilgisi yok. İşletme topraklaması dengesiz akımların ve trafonun nötrüyle nötr barasında bir kopukluk anında yük tarafındaki cihazların 380 volta maruz kalmaması için ek bir önlem. Yani bu parafudr topraklamasıda kesinlikle izole kabloyla bana göre yapılmalıdır. Topraklama mevzuatında bir eksiklik diye düşünüyorum. Ben uzun süre medaştan ayrı kaldığım için belkide parafudr topraklaması izole kabloyla da yapılmaya başlanmış olabilir. Bu konunun son güncel durumunu bilmiyorum. Fakat yapılmıyorsa bile ben bunu kendi uygulamalarımda ekstra maliyet olsa bile uygulayacağım. Yani kısaca sizin bahsettiğiniz koruma topraklaması. Basitçe bütün direk pano seksiyoner kolu pano kapağı gibi ve birbirine bir metreden yakın metal kısımların topraklamasına koruma topraklaması diyoruz. İşletme topraklamasıyla hiçbir alakası yok.
valla hocam benim trafo tesisi 1999 yılında yapilmiş,parafodur ,seksıyonel kolu ve pano topraklamasının uçları panoda sağlam görünüyor ,tabanda ne durumda döşendi, yalıtımlı kablomu ,seritmi bilmiyorum.benim suan gördüğüm nötrün topraklama kablosunun ucu boşta duruyordu,bu şekildede 1 hafta tafodan 3 fazlı motor çalıştı sadece fazlar dengeli oldugu için dediğiniz gibi bir sorun yaratmamiş.Bu kablonun panodaki ucununda sağlamlıgınıda kontrol ederek ,ve kabloyu 1 mtlik 12 mm lik bir çubuga çelik klemensle sıkıca baglayıp ıslak olan yere caktım şimdilik. sizin dediğiniz parafodur topraklamasına arası 15-20 mt var,yani pano ortada oldugunu farz edersek ters istikamete koruma topraklamaları yapılmiş ,zıt istikametede nötr topraklaması yapılmiş izole 1*50 mm bakır kablo ile. çubugu gömdükten sonra faz ile yan taraftaki eski kuyunun borusu arasını ölçtüm 220 v verdi. inşallah çaktıgım cubugun direncide yeterlidir onu bilemiyorum.
Şimdi bu senin 5.metrede tamir ettiğin kablo işletme topraklamasının kablosu. Panonu ve direğini ayrı olarak bağımsız bir şekilde galvanizli topraklama şeritleri var piyasada satılan onla topraklayacaksın. Hatta bu parafudrların topraklaması bile bana göre 1*50 nyy izole kabloyla yapılmalıdır. Fakat ben Karaman'da 2000-2006 yılları arasında en az 1.000 tane trafonun geçici kabulünü yaptım ve hiçbir yüklenici bunu izole kabloyla yapmıyordu. Sonuçta panolarında türlü türlü elektrik arızaları olduğunu duyuyorduk. Buna topraklamalar yönetmeliği bir açıklık getirmemiş. Ama ben kendim böyle bir taahhüt işi almış olsam mutlaka ve mutlaka iki ayrı 1 metre derinliğinde ve birbirinden enaz yirmi metre uzakta olmak kaydıyla kanala izole kabloyla topraklarım. Yani işletme topraklaması yapmanın panodaki faz kaçağının gövde temasıyla hiçbir ilgisi yok. İşletme topraklaması dengesiz akımların ve trafonun nötrüyle nötr barasında bir kopukluk anında yük tarafındaki cihazların 380 volta maruz kalmaması için ek bir önlem. Yani bu parafudr topraklamasıda kesinlikle izole kabloyla bana göre yapılmalıdır. Topraklama mevzuatında bir eksiklik diye düşünüyorum. Ben uzun süre medaştan ayrı kaldığım için belkide parafudr topraklaması izole kabloyla da yapılmaya başlanmış olabilir. Bu konunun son güncel durumunu bilmiyorum. Fakat yapılmıyorsa bile ben bunu kendi uygulamalarımda ekstra maliyet olsa bile uygulayacağım. Yani kısaca sizin bahsettiğiniz koruma topraklaması. Basitçe bütün direk pano seksiyoner kolu pano kapağı gibi ve birbirine bir metreden yakın metal kısımların topraklamasına koruma topraklaması diyoruz. İşletme topraklamasıyla hiçbir alakası yok.
(İşletme topraklaması dengesiz akımların ve trafonun nötrüyle nötr barasında bir kopukluk anında yük tarafındaki cihazların 380 volta maruz kalmaması için ek bir önlem....) eger böyleyse trafo ile yıldız noktası arası bağlantıyı sağlayan kablo kopsa bile zaten biz nötrü kullanmıyoruz çünki çaliştirdigimiz 3 fazlı asenkton motor. benim endişem ben bu panodan 200 mt ileriye 4*10 mm kabloyu yerüstünden götürüp motorun kumanda panosuna giiriyorum. yere olakı bi faz kaçagı durumunda ana panodaki 25 amperlik sigortamın atmamasıydı,yani küçük kaçaklarda atmazda yinede kabloyu eritecek kdr bir zararın olmaması.
Mesala topraklama hattı var olan monofaze normal ev kullanıcısında şebekeden nötrün koptugu farzedelim.bu esnada prizde çamaşır makinası çalişiyor olsa fazdaki elektirik nötr kopuk oldugu için ,evin topraklama hattından dolaşarak elektrigin geldiği trafonun işletme topraklamasına gidiyor degilmi? sonrasında sigorta atıyor diye biliyorum. Peki işletme trafodaki işletme topraklamasında bi kopukluk olsa makinanın durumu ne olur?bunu merak ediyorum.sonuçta makinadaki faz bi yere akamayacak

Son düzenleme:
Trafonun yıldız noktasındaki bağlantı koparsa, siz trafonun fazını toprağa değdirseniz bile yıldız noktasının artık toprakla bir irtibatı olmadığı için birşey olmaz, o yere değdirdiğiniz faza artık nötr deriz ama bu sefer faz nötr arası gerilim 230V değil 400V olmuş olur. Fazın birisi toprağa değerken diğer fazıda toprağa değdirirseniz işte o zaman kısa devre olur.

Nötr trafodan koparsa o trafonun beslediği cihazların bir kısmı arızalanır, apartmanınıza gelen nötr kopsa apartmandaki cihazların bir kısmı arızalanır, dairenize gelen nötr kopsa dairenizdeki cihazların bir kısmı arızalanır. Düşündüğünüz gibi nötr koptuğu zaman devre evinizdeki toprak hattı üzerinden tamamlanmıyor.​

Son düzenleme:
Tekrar ekliyelim.

Ekli dosyalar

• NÖTR KOPMASI CAHİT GENCER.pdf
    493.6 KB · Görüntüleme: 6
  • NÖTR KOPMASI EMO.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 3
  • NÖTR KOPMASI T.ODABAŞI.pdf
    775.5 KB · Görüntüleme: 3
  • NÖTR KOPMASI.jpg
    NÖTR KOPMASI.jpg
    210.1 KB · Görüntüleme: 10
  • NÖTR KOPUK.jpg
    NÖTR KOPUK.jpg
    57.3 KB · Görüntüleme: 12
  • NÖTÜR SORUNLARI.pdf
    515.7 KB · Görüntüleme: 4
  • TT de nötr kesilmesi.pdf
    103.7 KB · Görüntüleme: 3
Trafonun yıldız noktasındaki bağlantı koparsa, siz trafonun fazını toprağa değdirseniz bile yıldız noktasının artık toprakla bir irtibatı olmadığı için birşey olmaz, o yere değdirdiğiniz faza artık nötr deriz ama bu sefer faz nötr arası gerilim 230V değil 400V olmuş olur. Fazın birisi toprağa değerken diğer fazıda toprağa değdirirseniz işte o zaman kısa devre olur.

Nötr trafodan koparsa o trafonun beslediği cihazların bir kısmı arızalanır, apartmanınıza gelen nötr kopsa apartmandaki cihazların bir kısmı arızalanır, dairenize gelen nötr kopsa dairenizdeki cihazların bir kısmı arızalanır. Düşündüğünüz gibi nötr koptuğu zaman devre evinizdeki toprak hattı üzerinden tamamlanmıyor.​
Hocam sunu sorayım bide, trafonun yıldız noktasının toprakla bağlantısı yani işletme topraklaması olmasa yani kopsa, benim kullandıgım 3 fazdan birisi ile topragın arasındaki gerilimi multimetreyle ölçtüğümde 0 volt gösterir degil mi?dediğiniz gibi faz topraga temas ettiğinde bişey olmuyorsa gerilim farkı yok yani akım biyere akamayacak

Hocam sunu sorayım bide, trafonun yıldız noktasının toprakla bağlantısı yani işletme topraklaması olmasa yani kopsa, benim kullandıgım 3 fazdan birisi ile topragın arasındaki gerilimi multimetreyle ölçtüğümde 0 volt gösterir degil mi?dediğiniz gibi faz topraga temas ettiğinde bişey olmuyorsa gerilim farkı yok yani akım biyere akamayacak
Teorik olarak 0V diyebiliriz ama gerçekte kapasitif etkiden dolayı çok küçük akımlar geçeceği için ölçü aleti 0V göstermez.

Teorik olarak 0V diyebiliriz ama gerçekte kapasitif etkiden dolayı çok küçük akımlar geçeceği için ölçü aleti 0V göstermez.
Nötr voltajının aynısını göstermez degilmi? Kapasitif etkiden dediginiz kaç volt gösterir mesela.

Forum istatistikleri

Konular
128,538
Kullanıcılar
450,539
Son üye
Abdulkadir_ÇELİK_TR

Yeni konular

Geri