40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Yamyam hocam bu kadar iş yaptım ama bu PPM kalibre beni yıprattı.Kartları tek tek kalibre ederken hiç sorun olmadı ama iş mono çalmaya gelince bir türlü ayar tutmadı.LM3915 leri bendekilerden deneye deneye sonunda tutturdum.Ama bittim yani.Her yerim tutuldu :D

Bütün testleri yaptıktan sonra PPM in kablolamasını, F/S ve DOT/BAR siwitchler için küçük bir devre kartı yaparak yerlerine taktım.Sonra kısa bir çekim yaparak mono olarak çaldırarak size dinletmek istedim.
Yapabildiğim en son bu.
Güzel..
Ama mükemmel değil.
Bilimsel ölçüm metodu ile PC den 0.2db adımlarla sinyal vermek zor ise şöyle bir yöntem uygulanabilirdi.
1) PC den mono sinyal elde edilir ve her iki kanala girilir. Mono sinyal elde edilemiyorsa, tek bir kanalı PPM'in iki kanalına paralel olarak girmek daha mantıklıdır. Hatta bu yöntem yazılımsal etkilerden daha iyi sonuç verecektir.
2) sinyal seviyesi ortalama 0db veya +1db gibi olacak şekilde PC ses seviyesi ayarlanır. İlgili ledler aynı anda hareket etmiyorsa LM3916 ya bağlı referans trimpotu ile hassas olarak ayarlanır.
3) Üst seviye ledler aynı haraket ettiğinde PC ses seviyesi -13db civarına kadar düşürülür. Buradaki ilgili ledlerin yanması iki tür ayar gerektirmektedir.
İlki -13db ve -10db seviyesindeki hareketler eşit olmalıdır.
İkinci olarak ise LM3915 e bağlı tüm ledler aynı anda hareket etmelidir.
Böylece alt seviye ledler ile üst seviye ledlerin seviyeleri tam olarak ayarlanmış olacaktır.

NOT:
LM3915 ler kötü üretim olduğu için erişim ve sapma hızları da tutmayabiliyor. Bu normal bir durum olup küçük toleranslar dahilinde kabul edilebilir.
Eğer LM3915 ler orijinal veya kaliteli olsaydı tüm toleranslar rahatlıkla tutabilecekti.

Son düzenleme:
Güzel..
Ama mükemmel değil.
Bilimsel ölçüm metodu ile PC den 0.2db adımlarla sinyal vermek zor ise şöyle bir yöntem uygulanabilirdi.
1) PC den mono sinyal elde edilir ve her iki kanala girilir. Mono sinyal elde edilemiyorsa, tek bir kanalı PPM'in iki kanalına paralel olarak girmek daha mantıklıdır. Hatta bu yöntem yazılımsal etkilerden daha iyi sonuç verecektir.
2) sinyal seviyesi ortalama 0db veya +1db gibi olacak şekilde PC ses seviyesi ayarlanır. İlgili ledler aynı anda hareket etmiyorsa LM3916 ya bağlı referans trimpotu ile hassas olarak ayarlanır.
3) Üst seviye ledler aynı haraket ettiğinde PC ses seviyesi -13db civarına kadar düşürülür. Buradaki ilgili ledlerin yanması iki tür ayar gerektirmektedir.
İlki -13db ve -10db seviyesindeki hareketler eşit olmalıdır.
İkinci olarak ise LM3915 e bağlı tüm ledler aynı anda hareket etmelidir.
Böylece alt seviye ledler ile üst seviye ledlerin seviyeleri tam olarak ayarlanmış olacaktır.

NOT:
LM3915 ler kötü üretim olduğu için erişim ve sapma hızları da tutmayabiliyor. Bu normal bir durum olup küçük toleranslar dahilinde kabul edilebilir.
Eğer LM3915 ler orijinal veya kaliteli olsaydı tüm toleranslar rahatlıkla tutabilecekti.
Bu dediklerinizin hepsini yaptım zaten öyle ayar tutturdum.
En çok -37dB de sorun çıktı.Sağ kanal sorunsuz çalışırken sol kanal bir türlü ayar tutmuyor du.-13 dB ayarlıyoru. İki kanal aynı -22dB aynı -34dB aynı sıra -37dB ye geliyor sol kanalda yanmıyor.-37dB ledini trimpot ile ayarlıyorum .Bu sefer diğerleri bozuluyor.Sonra bende olan LM 3915 lerden 3 tanesini denedim .Bir tanesinde ayar tuttu.😀Yani entegreler orjinal olsa şıkır şıkır ayarlanacaktı.Çok uğraştırdı.

Son düzenleme:
Bu dediklerinizin hepsini yaptım zaten öyle ayar tutturdum.
Bu durumda artık yeterlidir denilebilir.
Artık tek yapman gereken şey @ozgurece35 ile iletişime geçerek STICKER baskısı konusunda destek alman olacaktır.
Eğer tüm ledlerin üzerini tam olarak kapatabilecek ve tam ölçeklendirme ile gerekli yazıları yazabileceğin bir CAD çalışması.
Senin PPM güç ölçümü yapmayacağı için WATT taksimatlarını yazmana gerek yoktur. Sadece ledlerin tam ortasına gelecek şekilde db ölçeklerini şemadaki gibi yapman yeterli olacaktır.
40db DISPLAY2.png
GENEL KURAL:
Üst seviye ölçüm noktaları tek tek yazılmalıdır.
Yani -10db den +3 db ye kadar olan yazılar.
Alt bölümdeki yazılar hem 3 er db gittiği için hem de yerine sığmayabileceği için her 6 db de bir yazı ile taksimatlandırmayı yapabilirsin.
Böylece aradaki ledin yanması durumunda fark 3 db olacağı için bir bakışta oradaki değeri anlayabileceksin.
Buradaki kural yazıların hem yeterince büyük olması, ve tüm skalada ölçüm insan tarafından rahatlıkla algılanıp ölçülebilmesidir.

Yamyam hocam sizin @ozgurece35 ye yapmış olduğunuz DIN PPM in skalası tamamen farklı bizimki -37dB de kalırken o PPM -40dB ye kadar inmiş.Bu nasıl oluyor?Bizim konu başlığımız -40dB ,biz -37dB de kaldık 😜

Yamyam hocam sizin @ozgurece35 ye yapmış olduğunuz DIN PPM in skalası tamamen farklı bizimki -37dB de kalırken o PPM -40dB ye kadar inmiş.Bu nasıl oluyor?Bizim konu başlığımız -40dB ,biz -37dB de kaldık 😜
Cahal civelek sasen :p
Özgüre yaptığım o PPM de tüm entegreler orijinal idi.
Her ekipmanda olduğu gibi bazı toleranslar da bulunuyordu. O PPM i ölçerken -10db -12 civarına kaymıştı ayrıca en son led yani -40db ledi de -40db de yanmaya başlıyordu.
Yoksa -37 olmuş -40 olmuş ne farkeder. Aralarında birkaç milivoltluk (4mV) fark var.
Bu kadarcık fark her ekipmanda olabilir.
Sen sağ sol kanalları eşitlerken belki de bu farkları farkedemedin. Dolayısı ile sağ sol kanalları eşitleyemedin.
Ama sorun yok. Varsın ilk led -37db den başlasın.
Önemli olan bu PPM in ölçüm hassasiyetidir.
Eğer bir klasik müzik dinlerken bir orkestra harala gürele çalışıyor ve PPM 0db gösteriyorsa...
Ama orkestra susup ta sadece bir ÜFLÜT fürülü fürülü çalarken sen o FLÜT'ün seviyesini ölçebiliyorsan gayet yeterli demektir.

HAA NOT:
Erkeksen senin PPM i de daha geniş skala yapıp. en alt noktayı -52db yapalım.
52db DISPLAY.png

Gudurup klavyeyi kemirirsen karışmam :D

Son düzenleme:
Her ekipmanda olduğu gibi bazı toleranslar da bulunuyordu. O PPM i ölçerken -10db -12 civarına kaymıştı ayrıca en son led yani -40db ledi de -40db de yanmaya başlıyordu.
Yoksa -37 olmuş -40 olmuş ne farkeder. Aralarında birkaç milivoltluk (4mV) fark var.
Sen sağ sol kanalları eşitlerken belki de bu farkları farkedemedin. Dolayısı ile sağ sol kanalları eşitleyemedin.
Eğer bir klasik müzik dinlerken bir orkestra harala gürele çalışıyor ve PPM 0db gösteriyorsa...
Ama orkestra susup ta sadece bir ÜFLÜT fürülü fürülü çalarken sen o FLÜT'ün seviyesini ölçebiliyorsan gayet yeterli demektir.
Tabi önemli olan çalan müziğin o an hangi desibelde olduğunu görebilmek.Müziğin desibeli ile skala üzerindeki desibel tuttuktan sonra gerisi önemli değil.

Yamyam hocam ben PPM devre kartları arasına bir yükseltme aparatı koydum.Altta olan kartı yükseltme aparatına vidaladım.Üsteki kartı da vidalarsam iki kartın besleme şaseleri birleşiyor.Bu sorun olur mu?

HAA NOT:
Erkeksen senin PPM i de daha geniş skala yapıp. en alt noktayı -52db yapalım.
Ekli dosyayı görüntüle 96144
Gudurup klavyeyi kemirirsen karışmam :D
Artık kemirir miyim olduğu gibi yutar mıyım bilmiyorum ama merak ettim bu 2 adet LM3915 ile mi yapılıyor.

Ekli dosyalar

• yükseltme aparatı.jpg
    yükseltme aparatı.jpg
    125.2 KB · Görüntüleme: 3
  • PPM ÜSTTEN1.jpg
    PPM ÜSTTEN1.jpg
    475.1 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Tabi önemli olan çalan müziğin o an hangi desibelde olduğunu görebilmek.Müziğin desibeli ile skala üzerindeki desibel tuttuktan sonra gerisi önemli değil.

Yamyam hocam ben PPM devre kartları arasına bir yükseltme aparatı koydum.Altta olan kartı yükseltme aparatına vidaladım.Üsteki kartı da vidalarsam iki kartın besleme şaseleri birleşiyor.Bu sorun olur mu?

Artık kemirir miyim olduğu gibi yutar mıyım bilmiyorum ama merak ettim bu 2 adet LM3915 ile mi yapılıyor.
Şaselerin birleşmesi sorun yaratmaz. Olası bir sorun olursa beslemeden gelen şase kablolarını keser ve şase dönüşünü montaj vidası ile sağlarsın.
Daha genişletilmiş skala 2 adet LM3915 ile yapılıyor.
Bu tasarım DIN PPM ile EBU PPM arası bir tasarım oluyor.
Ancak ölçüm aralığı iyice genişlediği için ve alt ölçüm seviyesi milivoltalar seviyesine indiği için, artık sahte entegrelerle yapılabilir mi bilemiyorum.
Ben EBU PPM i yaparken alt seviye kontrolü için özel L/N entegre kullanmıştım.
Buna rağmen sahte entegreler cortlamıştı. Sadece orijinal ve kaliteli entegrelerle çalışabiliyordu.
EBU standartlarında alt seviye 1-2mV civarıdır. DIN PPM de ise 10mV civarıdır. Aradaki bu fark tüm yeni üretim LM3915 lerin çöpe gitmesine sebep olmuştu.

Şaselerin birleşmesi sorun yaratmaz. Olası bir sorun olursa beslemeden gelen şase kablolarını keser ve şase dönüşünü montaj vidası ile sağlarsın.
Daha genişletilmiş skala 2 adet LM3915 ile yapılıyor.
Bu tasarım DIN PPM ile EBU PPM arası bir tasarım oluyor.
Ancak ölçüm aralığı iyice genişlediği için ve alt ölçüm seviyesi milivoltalar seviyesine indiği için, artık sahte entegrelerle yapılabilir mi bilemiyorum.
Ben EBU PPM i yaparken alt seviye kontrolü için özel L/N entegre kullanmıştım.
Buna rağmen sahte entegreler cortlamıştı. Sadece orijinal ve kaliteli entegrelerle çalışabiliyordu.
EBU standartlarında alt seviye 1-2mV civarıdır. DIN PPM de ise 10mV civarıdır. Aradaki bu fark tüm yeni üretim LM3915 lerin çöpe gitmesine sebep olmuştu.
Bu çalışma adamı gudurtur onun için ben paşa paşa DIN PPM in keyfini çıkartayım bir süre.Zaman ne gösterir bilinmez. 😃

Bu çalışma adamı gudurtur onun için ben paşa paşa DIN PPM in keyfini çıkartayım bir süre.Zaman ne gösterir bilinmez. 😃
Valla ben zamanında çok gudurmuştum.
Üstelik ölçüm için elimde binlerce dolarlık ölçü aletleri de bulunuyor, her türlü ekipman da rahatlıkla sağlanabiliyordu.
O yıllarda satın almış olduğum LM3915 lerden 10 da biri tolerans dışına çıkıyordu. Şimdiki entegrelerde bu olay gudurtur.
Ancak senin tasarımın için ben küçük bir ilave yapmıştım. Sahte entegreler DIN PPM de sorun olmasın diye.
Empedans uyumu için yapmış olduğum bu ilave başarılı olmuş ki sahte entegreler genel ölçeklendirmede sorunsuz oldu. Belki de yıllar önce bu empedans uyumunu benim devrelerime ekleseydim daha iyi neticeler alabilecektim.
Ben o yıllarda -37db alt seviyeyi bir türlü tutturamamıştım. Skala daima kayıyordu. Eğer -37db seviyeyi tutturabilseydim ölçeklendirmeyi de ona göre yapacak, imalata bile geçecektim.
Ama senin devrede eklemiş olduğum bu empedans uyumu için ilaveler, genel olarak başarılı oldu. Yani ilk ölçümlerinde tüm ölçeklendirme tam değerlerine oturdu.
Benim bu devreyi yaptığım yıllarda ölçeklendirmeyi bir türlü oturtamamıştım.
Ancak LM3916 lı HR VU meter tasarımı national firmasının PDF dosyasında bana bir kriter oluşturdu.
Bu kriteri kabaca senin devrede uygulayınca tüm değerler oturdu.
Yani ben de birşeyler kaptım bu projeden.

Yamyam hocam DAW programı üzerine yüklediğim bir PPM plugins ile dinlediğim bir şarkının (size de gönderdiğim) resimdeki gibi hep yukarılarda.Bu ibreli PPM skalası bizimkilerden farklı.Bu skalayı bizimkine göre düşünmemiz gerekirse dB taksimatı nasıl oluyor?

Ekli dosyalar

• PPMulator.png
    PPMulator.png
    57.5 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
128,605
Kullanıcılar
450,607
Son üye
Xuxi

Yeni konular