400 KVA PUNTA

Vatan kablonun kataloğunda iki faz için gerilim düşümü hesabı vardı. Vakti zamanında indirmiştim (Eklentide verdim).
Ama bundaki difaze gerilim düşümü iki faz ve bir nötürlü sisteme göre hesaplanmış (İki fazdan beslenen ve besleme kablosu 3x10mm2 olan iki daireli bir bina gibi düşünün. Birisi R fazından diğeri de S fazından besleniyor. Nötr ortak olduğu için yükün tamamı nötrden geçiyor.).
Gerilim düşümüne daha sonra bakalım. İlk bakmamız gereken akı kontrol hesabı olsun. Çünkü kuvvetli akım çekecek bu sistem.

Fazlar arası gerilimi 380V olan monofaze sistem gibi (aslında difaze) düşünelim:
S=U.I (trifaze olmadığı için 1,73 almadım)
400000=380.I (Monofaze olmadığı için de 220V yerine 380V aldım)
I=400000/380
I=1053A

Bu akımı taşıyabilecek türden en hesaplı iletkenler tek damarlı NYY iletkenlerdir. Grup İletken (3x...+...) seçtiğimizde akım daha da azalacaktır.
1x120 mm2 NYY iletkenin akım taşıma kapasitesi (yanyana döşenmiş şekilde) havada 374A (Bakınız: Hes Kablo)
3 adet 1x120mm2 NYY 1122A akım taşır.

Gerilim düşümünü şu şekilde yaptığımızda yanlış mı olur doğru mu olur orasına karar veremedim:
Monofaze geriim düşümü formülünde voltajda 220V yerine 380V koyduğumuzda:
%e=200.L.N / k.s.U.U
%e=200.40.(400000.0,8) / 56.(3.120).380.380
%e=0,88

Mesajım yoruma açıktır her zamanki gibi. Çünkü 400kVA difaze puntanın bağlantılarını ben de merak ediyorum.

Bu arada sn. olcer02, makineyi aldığınız yer herhangi birşey söylemedi mi kablo kesiti için? Ya da makine bağlantı klemensleri ne şekilde bir bağlantıya göre hazırlanmış? İç atlama kablolarının kesitleri nedir? Bunlar basit de olsa biraz fikir verir...

Ekli dosyalar

• GerilimDusumleri.gif
    GerilimDusumleri.gif
    58.7 KB · Görüntüleme: 31
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bence işlemi 1 faza göre yaparsak yanılmayız şöyleki 3 fazlı 400 KVA yükün çekeceği akım 400 000 /1.73 x380 = 608 Amper ise ve biz bunun tek fazla sağlamasını yapabiliyorsak

608 x220 = 133.760 VA 3x 133760 = 400 KVA olur

arkadaşımızın söylediği ise 2 faz dolayısyla 400 KVA yük 2 ye bölünecek yani faz başına
200 KVA güç olacak buradanda

200 000 /220 = faz başına çekeceği akım 909 Amper olarak buluruz

buradan da faz başına akım 909 A olduğu için 2x 909= 1818 x220 = 400 KVA olur

HES kablo kataloglarına göre 4 x 240 mm lik kablonun akım taşıma kapasitesi toprakda 511 amper bu kablonun 2 damarını bir faza diğer 2 damarınıda diğer faza versek faz başına 1022 amper akım taşıyan kablo elde etmiş oluruz buda yükümüzü rahatlıkla kurtarır

Sn. genç arkadaşın verdiği 2 faz formülünden de yararlanırsak 0.056 x 40 x 400/ 480= %e 1.86 gerilim düşümü olur.

Son düzenleme:
ıkı fazlı oktur ya 220 tek fazlı dır oda 400kva ıse tek faz olmasına ımkan yok

arkadaslar bu gerılım dusumu olayı nasıl hesaplanıyo yanı nerden bulunuyonuz ıste bu kesıtte kablo yeter dıye

Moderatör tarafında düzenlendi:
Vatan kablonun kataloğunda iki faz için gerilim düşümü hesabı vardı. Vakti zamanında indirmiştim (Eklentide verdim).
Ama bundaki difaze gerilim düşümü iki faz ve bir nötürlü sisteme göre hesaplanmış (İki fazdan beslenen ve besleme kablosu 3x10mm2 olan iki daireli bir bina gibi düşünün. Birisi R fazından diğeri de S fazından besleniyor. Nötr ortak olduğu için yükün tamamı nötrden geçiyor.).
Gerilim düşümüne daha sonra bakalım. İlk bakmamız gereken akı kontrol hesabı olsun. Çünkü kuvvetli akım çekecek bu sistem.

Fazlar arası gerilimi 380V olan monofaze sistem gibi (aslında difaze) düşünelim:
S=U.I (trifaze olmadığı için 1,73 almadım)
400000=380.I (Monofaze olmadığı için de 220V yerine 380V aldım)
I=400000/380
I=1053A

Bu akımı taşıyabilecek türden en hesaplı iletkenler tek damarlı NYY iletkenlerdir. Grup İletken (3x...+...) seçtiğimizde akım daha da azalacaktır.
1x120 mm2 NYY iletkenin akım taşıma kapasitesi (yanyana döşenmiş şekilde) havada 374A (Bakınız: Hes Kablo)
3 adet 1x120mm2 NYY 1122A akım taşır.

Gerilim düşümünü şu şekilde yaptığımızda yanlış mı olur doğru mu olur orasına karar veremedim:
Monofaze geriim düşümü formülünde voltajda 220V yerine 380V koyduğumuzda:
%e=200.L.N / k.s.U.U
%e=200.40.(400000.0,8) / 56.(3.120).380.380
%e=0,88

Mesajım yoruma açıktır her zamanki gibi. Çünkü 400kVA difaze puntanın bağlantılarını ben de merak ediyorum.

Bu arada sn. olcer02, makineyi aldığınız yer herhangi birşey söylemedi mi kablo kesiti için? Ya da makine bağlantı klemensleri ne şekilde bir bağlantıya göre hazırlanmış? İç atlama kablolarının kesitleri nedir? Bunlar basit de olsa biraz fikir verir...

yorumlaman ve hesaplaman banada doğru geldi.yalnız kva yı kw çevirseydin tam olacaktı.
iş makınanın diyagramında,sargılar 380 ise tamam.2*220 ise formülde
220 ye dönüşecek.

2 faz 400 V Pnömatik, LCD Elektronik Mikro İşlemci kontrollü ve su soğutmalı sabit punta kaynak makinesi; otomotiv sektörü, beyaz eşya, tel ızgara ve stand işleri gibi özel imalatlarda kullanılan çok yönlü makinelerdir

2x(3x120+70)mm2 burada 2 ad 1x120 kablonuz yedek kalır topraklamanız hazır olur
2x(3x95+70)mm2 burada 2 ad 1x95 kablonuz yedek kalır topraklamanız hazır olur
3x(1x120 mm2 burada yedek kablonuz ve topraklamanız olmaz
4x240 mm2 burada yedek kablonuz ve topraklamanız olmaz

mali açıdan hangi bölüm uygunsa değerlendirebilirsiniz.

Bence en mantıklısı, 120 lik kurtarıyorsa 3 adet 120 nyy çekmek. En kolay şekilde bu çekilir. Makineye nötr gerekmiyordur sanırım. Gerekiyorsa, 4 adet çekersiniz. 3x 120 çekmek zordur. 3-4 kişiyseniz olabilir ama o eziyete değer mi bilmiyorum.
Tekli kablo çekmenin de incelikleri olduğunu unutmayın. Kabloların emkdan dolayı ısınmaması ve harmoniğin minimuma inmesi için, kablolar yanyana çekilirken, aralarında bir kablo mesafesi boşluk olacak ya da, 2 kablo yanyana, bir tanesi üstüne gidecek. Bunun tekniğini de tam olarak öğrenmekte fayda var. Ben yanlış biliyor olabilirim. Öyle benim gibi sallama çekmek doğru olmaz.

yok arkadaşım biz makinayı ford dan aldık ordan bilgi almakta imkansız:(

ARKADAŞLAR YENİ 400 KVA LIK BİR PUNTA MAKİNASI ALDIK..ANA PANO UZAKLIĞI 40mt SİZCE KAÇLIK KABLO ÇEKMEMİZ GEREKİR...SAYGILARIMLA...:confused:

arkadaşım faydası olması açısından bazı şeyler sorup tavsiyede bulunacağım

1-punta makineniz çalışma yapıldığında kaç saat sürekli çalışmaktadır
2-makinenin sağ bölümünde emergeny butonu ile birlikte bağlantı panosu varmı
3-yoksa pano ayrıca varmı
4-enerji puntaya hangi yolla ulaşıyo (bara,kontaktör)
5-makinenizin bulunduğu yerde açık alan veya toprak bahçe varsa münferid topraklama yapabilirsiniz bu hem işinizi kolaylaştıracak hemde maliyeti düşürecek
6-2 ad 1x120 çekerseniz topraklamada münferit olursa mükemmel olacaktır şayet punta civarında topraklamaya uygun zemin yok ise topraklamayı 50 mm2 nyaf çekebilirsiniz buda maliyet açısından faydalı olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri