Termik röle seçimi 55 kW

Merhaba arkadaşlar. Olayı size detaylıca anlatmak istiyorum. Tarla ortasında 100 KVA trafo mevcut. Bu trafodan 3 direk boyunca 3A/R sonraki 7 direkte toplam 7 kablo mevcut şekilde çekilmiş. (3R/R şeklinde çekilmiş hatta yeniden Rose kablosu eklemişler. Resmen 6R/R olmuş. Buraya kadar olan hat mesafesi yaklaşık 550 mt. falandır. ) Sonrasında ise 70 mt. 3x35+50 AER kablo ile 55 kW su motor panosuna giriş yapılıyor. Motor nominal akımı 105 Amper. C125 lik TMŞ'ye giriş yapılıyor. TMS çıkışından ana kontaktörümüzu besliyoruz. Kontaktör seçimi Siemens 3TF51-22. Bu aradaki kablolardan birine akım trafosu taktım. Ölçülen değer 105 Amper. Ana kontaktör çıkışından termiğe giriş yaptım. Termik seçimi 50-63 Amper.
Asıl aklım burada karışıyor. Ana kontaktör girişine 105 amper akım geliyor ama termik neden 50-63 amper seçiliyor. Motor üçgende iken nominal akımın 1.73 değeri ile bölümü kadar akım çeker. Bu da 60 amper yapar. 105 amper girip 60 amper nasıl çıkışta alabilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar. Olayı size detaylıca anlatmak istiyorum. Tarla ortasında 100 KVA trafo mevcut. Bu trafodan 3 direk boyunca 3A/R sonraki 7 direkte toplam 7 kablo mevcut şekilde çekilmiş. (3R/R şeklinde çekilmiş hatta yeniden Rose kablosu eklemişler. Resmen 6R/R olmuş. Buraya kadar olan hat mesafesi yaklaşık 550 mt. falandır. ) Sonrasında ise 70 mt. 3x35+50 AER kablo ile 55 kW su motor panosuna giriş yapılıyor. Motor nominal akımı 105 Amper. C125 lik TMŞ'ye giriş yapılıyor. TMS çıkışından ana kontaktörümüzu besliyoruz. Kontaktör seçimi Siemens 3TF51-22. Bu aradaki kablolardan birine akım trafosu taktım. Ölçülen değer 105 Amper. Ana kontaktör çıkışından termiğe giriş yaptım. Termik seçimi 50-63 Amper.
Asıl aklım burada karışıyor. Ana kontaktör girişine 105 amper akım geliyor ama termik neden 50-63 amper seçiliyor. Motor üçgende iken nominal akımın 1.73 değeri ile bölümü kadar akım çeker. Bu da 60 amper yapar. 105 amper girip 60 amper nasıl çıkışta
Termik kontaktorun çıkış tarafında olduğu için yildiz ucgen bağlantı olduğu için yükün yarısı U-V-W diğer yarısı Z-X-Y kablosundan geçer termik seçimini motor etiketine göre yaparsanız daha doğru olur termik kontaktorun enerji giriş tarafına takılır sa etiketteki değeri takmanın gerekli kontaktorun çıkış tarafına takacaksaniz etiket değerinin yarısı kadar takmanın gerekiyor kirsof un akımlar kanunu

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri