4 lü grup flouresan aydınlatma otomat sorunu

değerli ustalarım selamlar benim problemim 4 lü flouresan gruplarından bizim ofiste 50 adet var var bunlar elektronik balastlı...bu aydınlatmaların otomatları 20 A b tipi 3 adet sigortaya pay edilmiş fakat bu sigortalar normal çalışırken zaman içerisinde ısınma yapıyor ve aşırı ısınmadan sebep atıyor ben bunları c tipi 25 A sigortalarla değiştirsem problem olurmu

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
50X4=200X40=8000W/3=2666W/220=12.5A bu hesaba göre her faza 13a düşer 20a yeterli gibi gözüküyor sigortaların özelliğini kaybetmiş yada aynı linyeden besleniyorlar.lambaların hepsini aç ve her fazı pens ampermetreyle ölç bakalım kaç amper çekiyorlar ona göre karar ver slm

yaptığınız hesap doğru sigortalarda sıkıntı yokta benim düşünceme göre olay şu bu 50 adet fluresan grubunun endüktif yükü fazla olduğundan bu lambalara bağlı sigortalarda ısınma oluyor yoksa amper değeri 20a lık otomat yetiyorda artıyor fakat işte sigorta lambalar yükte kaldıkça yavaştan ısınıyor ısınıyor belli bi ısıdan sonra atıyo ben bi deniyim bakalım 25 lik c sigortaları ne olacak sağolasın yorumun için
50X4=200X40=8000W/3=2666W/220=12.5A bu hesaba göre her faza 13a düşer 20a yeterli gibi gözüküyor sigortaların özelliğini kaybetmiş yada aynı linyeden besleniyorlar.lambaların hepsini aç ve her fazı pens ampermetreyle ölç bakalım kaç amper çekiyorlar ona göre karar ver slm

yaptığınız hesap doğru sigortalarda sıkıntı yokta benim düşünceme göre olay şu bu 50 adet fluresan grubunun endüktif yükü fazla olduğundan bu lambalara bağlı sigortalarda ısınma oluyor yoksa amper değeri 20a lık otomat yetiyorda artıyor fakat işte sigorta lambalar yükte kaldıkça yavaştan ısınıyor ısınıyor belli bi ısıdan sonra atıyo ben bi deniyim bakalım 25 lik c sigortaları ne olacak sağolasın yorumun için

Yaptıgınız yorum yanlış. O şekilde olmaz. Hatta 20A sigorta bile fazlayken C tipi 25 sigorta ile değiştirmeyin. C tipi elektrik motorlarında kullanılır. B tipi 16A sigorta kullanmalısın her gruba. Sayın [MENTION=224994]rez[/MENTION]istans ustamız zaten açıklamış sebeplerini.

Rezistans ustanında söylediği gibi önce sigortalarınızı değiştirin büyük ihtimal sorununuzu çözecektir. Öğretmen27 hocam C tipi sigortalar genelde elektrik motorlarında kullanılır ama başka yerlerde kullanılmıyor değil. Evimdeki kombide C2 sigorta kullanılıyor mesela.
Floresanlara giden kablolarda yetersiz geliyor olabilir kaçlık kullanmışlar.

Rezistans ustanında söylediği gibi önce sigortalarınızı değiştirin büyük ihtimal sorununuzu çözecektir. Öğretmen27 hocam C tipi sigortalar genelde elektrik motorlarında kullanılır ama başka yerlerde kullanılmıyor değil. Evimdeki kombide C2 sigorta kullanılıyor mesela.

Pardon 'genelde' ifadesini kullanmayı unutmuşum.saygılar.

Bence sigortalarını aynı amperde ve b tipi olanlarla değiş sonra florasan grup besleme bağlantılarını ve florasan başındaki bağlantı noktalarını kontrol et ve gevşeme var ise iyice sıkıştır gevşeme ısıya sebeb olur ve sigortalarını attırır

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

2.5 luk kablo kullanmışlar ama sorun kablolarda olsa kablolar ısınır o zaman tamam derim kablo yetersiz ama işte sorun benim sadece sigortalarım ısınıyor B16 A sigorta belli bi ısıya gelince sigorta atıyor amper değerleride uygun sigortaların en son çare bu 3 grubu arttırmak geliyo aklıma 4 sigortadan besleme yapıcam belki öyle düzelir...

2.5 luk kablo kullanmışlar ama sorun kablolarda olsa kablolar ısınır o zaman tamam derim kablo yetersiz ama işte sorun benim sadece sigortalarım ısınıyor B16 A sigorta belli bi ısıya gelince sigorta atıyor amper değerleride uygun sigortaların en son çare bu 3 grubu arttırmak geliyo aklıma 4 sigortadan besleme yapıcam belki öyle düzelir...
sigortalar 20a demiştiniz slm

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri