Nötr hatsız ampul yanar mı

Nötr kopması olayını araştırdım, yaşadığım bu değil :) Ben nötr bağlanmaması olayını yaşamışım. Aynı kapıya çıkan daha malca bir hareket :)

Biraz espiri yapalım dedim ama anlasilmadi sanirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sanırım onur beyin asıl merak ettiği;

davlumbazın takıldığı prize sadece iki kablo, S fazı ve Nötr geliyorken, ve kendisi müdahale edipte prize gelen Nötr hattını çıkarmış/devre dışı bırakmış olmasına rağmen, yani ucu boşta olmasına rağmen, cihazına nasıl yüksek voltaj aldığı, devrenin nasıl tamamlandığı ..

üçüncü bir kablo olarak topraklama hattı mevcutsa ve bu hat panoda bir şekilde Nötr ile bağlantılıysa yada bina dışına toprağa gömülmüştür belki ve yüksek gerilim cihaza ulaşmış olabilir mi? ..
Prizden değil, sigorta kutusundan sökmüş. Prizden sökse gelmezdi tabi.

Hayır yanılıyorsunuz.Nötr kopmasındaki olayla tamamen aynı aslında resimle çizerim belki daha anlaşılır olacaktır. Dikkat ederseniz ana girişten 3 fazı sigortalara bağladım nötürü bağlamayı unuttum dediniz evinize gelen 3 faz ve fişleri takılı olan cihazlar 1 fazlı olduğu için cihaza girip nötüre akmaya çalışır ve nötür açık olduğu için ve hepsinin nötür hattı ortak olduğu için cihazlar biribirine seri ve 380 volt gerilime maruz kalı aşağıdaki resimdeki gibi.

Byqjpp.jpg

Dikkat edilirse bağlantıya nötr bağlı olmadığı anda cihazlar birbirine seri durumda bağlı kalıyorlar ve akım geçişi fazlar arası oluyor.
bu devrede kirşof akımlar kanununu dikkate alırsak direnci düşük olan güçlü cihazların üzerine daha az gerilim düşer. direnci yüksek olan güçsüz alıcıların üzerine daha fazla gerilim düşer. bu yüzden devrede bulunan daha güçsüz cihazlar yüksek gerilimden dolayı zarar görür.

kartın neden yandığı belli, peki arkadaşın ilk yazdığı asıl sorun için yorumlarınız nedir? bu zamansız, nedeni belli olmadan atan kaçak akım rölesi konusu?

kartın neden yandığı belli, peki arkadaşın ilk yazdığı asıl sorun için yorumlarınız nedir? bu zamansız, nedeni belli olmadan atan kaçak akım rölesi konusu?
önce kaliteli bir k.a.r alınacak (bilinen markalardan) eskisinin yerine takılacak. aynı sorun devam ederse o zaman tesisata bakılacak.yoksa çok uğraşır.

Bağışık tiple değiştirmeyi deneyin.Schnei-
derde Si tip.Legrand,ABB,Simens tede eş-
değer tipler var.

Merhaba, konuyu rastgele okudum. Kart ile alakalı bir şey yazmak istiyorum.

Kartta resimde gördüğüm kadarı ile varistör yanmış. Bacaklarını kontrol edin eğer kısa devre ise ya yakınlarında bir sigorta vardır ya da sigorta görevi görecek bir malzeme açık devre olmuştur. Bu sigorta veya türevi malzeme direkt olarak giriş ile varistör arasındadır. Uzaklarda aramanıza ihtiyaç yoktur.

Eğer, bu sorunuzu çözmez ise detaylı resim atarsınız, bir incelerim.

nötr bağlı değilken nasıl olmuş da devre tamamlanmış ve karta 380 volt gelmiş anlayamadım. nötr toprak arası kaçak var ise cihazın nötrü bir yerde toprağa gitmiş ve akım çekmiş olmalı diye düşünüyorum fakat o da 380 olmamalı zaten.
Muhtemelen tesisatta sıfırlama vardır

Hayır yanılıyorsunuz.Nötr kopmasındaki olayla tamamen aynı aslında resimle çizerim belki daha anlaşılır olacaktır. Dikkat ederseniz ana girişten 3 fazı sigortalara bağladım nötürü bağlamayı unuttum dediniz evinize gelen 3 faz ve fişleri takılı olan cihazlar 1 fazlı olduğu için cihaza girip nötüre akmaya çalışır ve nötür açık olduğu için ve hepsinin nötür hattı ortak olduğu için cihazlar biribirine seri ve 380 volt gerilime maruz kalı aşağıdaki resimdeki gibi.

Byqjpp.jpg

Dikkat edilirse bağlantıya nötr bağlı olmadığı anda cihazlar birbirine seri durumda bağlı kalıyorlar ve akım geçişi fazlar arası oluyor.

Dengeli yüklerde nötr kopuk bile olsa problem olmaz ama dengesiz yüklerde kopuk nötr bazı fazların voltajını yükseltebilir bazılarını düşürebilir. Bence burdaki olay bu. yoksa her cihaza 380 volt gelmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri