Bina çevre aydınlatma ile daire içi elektrik ilişkisi

Bazı sorularınızı cevaplamak istedim. Verdiğim cevaba göre yazınızda belirttiğiniz;

Eğer mevcut durumunuz "300ma K.A.R tüm bloğu besliyor ve sadece süs havuzundan kaynaklı olarak atıyor" şeklinde ise ortaya başka bir problem daha çıkıyor demektir.
Bu durumda dairelerinizde toprak hattı yok gibi bir sorununuz daha var denilebilir. Aksi halde binanın toplam kaçak akım değerinin 300ma K.A.R'ni sık sık attırması gerekirdi.”
Kısmı çözüm oluyor değil mi?
İşin o tarafı farklı bir durum. İleri seviyede iyileştirme istenirse yapılması gereken bir çalışmaya işaret ettim.
Mevcut sorunu çözmek için;
1. Atan K.A.R'sini "seçici (gecikmeli) tip" 300ma K.A.R ile değiştirin,
2. Süs havuzu devresine 30ma normal K.A.R bağlayın.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İşin o tarafı farklı bir durum. İleri seviyede iyileştirme istenirse yapılması gereken bir çalışmaya işaret ettim.
Mevcut sorunu çözmek için;
1. Atan K.A.R'sini "seçici (gecikmeli) tip" 300ma K.A.R ile değiştirin,
2. Süs havuzu devresine 30ma normal K.A.R bağlayın.
Çok teşekkür ederim.

KAR çıkışından hat almış akilli biri. Bahçe için KAR girişinden alın elektriği. Bahçe panosuna müstakil KAR takin.

KAR çıkışından hat almış akilli biri. Bahçe için KAR girişinden alın elektriği. Bahçe panosuna müstakil KAR takin.
Sarı bant havuz için ve kapalı.. açınca bloktaki tüm dairelerin elektriği kesiliyor. Erhan beyin çözümü ile aynı sizinki de değil mi, yoksa alternatif mi? Kusura bakmayın bu işlerden anlamıyorum. Ama dışardan tanımadığım bir usta çağırıp ayrı bir macera yaşamak istemediğimden öğrenmeye çalışıyorum.

Ekli dosyalar

• 6EED2EA4-1188-4D8C-A9FA-D353A56F278C.jpeg
    6EED2EA4-1188-4D8C-A9FA-D353A56F278C.jpeg
    205.3 KB · Görüntüleme: 9
  • 34DAA79F-0C4F-4225-AA21-1FED222010B3.jpeg
    34DAA79F-0C4F-4225-AA21-1FED222010B3.jpeg
    246.2 KB · Görüntüleme: 12
  • A10ABA03-A708-4E21-8FA1-287F0C995BCD.jpeg
    A10ABA03-A708-4E21-8FA1-287F0C995BCD.jpeg
    172.4 KB · Görüntüleme: 13
Sarı bant havuz için ve kapalı.. açınca bloktaki tüm dairelerin elektriği kesiliyor. Erhan beyin çözümü ile aynı sizinki de değil mi, yoksa alternatif mi? Kusura bakmayın bu işlerden anlamıyorum. Ama dışardan tanımadığım bir usta çağırıp ayrı bir macera yaşamak istemediğimden öğrenmeye çalışıyorum.
Atan K.A.R hangisi?

Atan K.A.R hangisi?
Resimdeki gibi, soldakini kaldırınca sağdaki atıyor ve dediğiniz gibi Olay anında ana şalter atmıyor.. ama tüm dairelerdeki elektrik kesiliyor.artı bilgi olarak iki bloğu besleyen tek bir jeneratör var.

Ekli dosyalar

• sigorta.png
    sigorta.png
    594.9 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Resimdeki gibi, soldakini kaldırınca sağdaki atıyor ve dediğiniz gibi Olay anında ana şalter atmıyor.. ama tüm dairelerdeki elektrik kesiliyor.
Kesiliyor derken .
Nereden kesiliyor ?
Kesen nedir?
Daire içi sigorta kutusundan mi ?

Tüm dairelere kaçak akım koruma röleleri aynı anda kaç daire varsa tamamının kaçak akım koruma röleleri atıyor. ?
Dairelerin kaçak akım koruma rölesi atıyor mu?

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Kesiliyor derken .
Nereden kesiliyor ?
Kesen nedir?
Daire içi sigorta kutusundan mi ?

Tüm dairelere kaçak akım koruma röleleri
aynı anda kaç daire varsa tamamının kaçak akım koruma röleleri atıyor. ?
dairelerdeki sigorta kutusunda atan bir şey yok. sadece resimdeki KAR atınca bina karanlıkta kalıyor. KAR'ı kaldırınca tüm elektrik geri geliyor. Ayrıca daire içlerinde bir işlem yapılmasına gerek kalmıyor. (bir iki daire KAR atmış 30 daireden)

Son düzenleme:
Resimdeki gibi, soldakini kaldırınca sağdaki atıyor ve dediğiniz gibi Olay anında ana şalter atmıyor.. ama tüm dairelerdeki elektrik kesiliyor.artı bilgi olarak iki bloğu besleyen tek bir jeneratör var.
Dairelerin beslemesi gösterdiğiniz K.A.R üzerinden geçmez. Yangın korumalı termik şalter var sistemde (ana şalter). Tam olarak iç yapısı nedir belli değil ama görünen o ki K.A.R atınca ana şalter üzerinden çıkışların kesilmesine yol açıyor. Arıza anında kontrol devreyi kontrol etmek lazım. Ana şalter çıkış veriyor mu (Kaçak akım korumalı), vermiyorsa neden, veriyorsa nerede kesiliyor. Devreyi takip etmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri