4 Kanallı Uzaktan kumanda devresi

EEMTOLGA'&

Üye
Merhaba ustadlar. Benim bir ödevim var. Uzaktan kumandalı araba yapmaya çalışıyorum. Eğer mümkünse hem alıcı hem verici devre şeması elinizde varsa ya da bulabilirseniz ve benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

4 dk. da pes etmişsiniz!
23:37 de 1. mesaj
23:38 de 2. mesaj
23:39 de 3. mesaj
23:40 de 4. mesaj

"Bir şeyi 40(kırk) defa söylersen olur" der büyükler. Bu sözü düstur edinmişsiniz sanırım. Cevap vereyim dedim ama hangisine cevap yazacağıma karar veremiyorum şimdi... Hangisine yazsam, diğerleri alınacak gibi geliyor...

Uzak doğu malı olan oyuncaklarda genellikle 27 MHZ civarı taşıyıcı RF kullanılıyor. Ödev için uğraşmak zor olabilir. Daha faydalı olacak şekli; Udea gibi firmaların ISM bandında çalışan 433 MHz lik RF modülleri mevcut. Hem transmitt hemde receiver için.

Bu modüller sizin için sadece taşıyıcı görevi görecektir. Üzerinde taşıyacağınız kontrol bilgilerini siz oluşturmak zorundasınız. 2 yol önerebilirim.
1. PIC ATMEL vb bir controller ile bilgiyi oluşturabilirsiniz.
2.Ev1527, PT2262 vb RF/IR encoder entegreleri ile kullanabilirsiniz.

1. önerim daha zor ama faydalı olanıdır. İleriye dönük olarak size ciddi kazanımlar sağlar.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Dediğiniz araştırdım ve yapmaya çalıştım. Bir kaç sorun oldu ama faydalı oldu. Çok sağolun

Uzak doğu malı olan oyuncaklarda genellikle 27 MHZ civarı taşıyıcı RF kullanılıyor. Ödev için uğraşmak zor olabilir. Daha faydalı olacak şekli; Udea gibi firmaların ISM bandında çalışan 433 MHz lik RF modülleri mevcut. Hem transmitt hemde receiver için.

Bu modüller sizin için sadece taşıyıcı görevi görecektir. Üzerinde taşıyacağınız kontrol bilgilerini siz oluşturmak zorundasınız. 2 yol önerebilirim.
1. PIC ATMEL vb bir controller ile bilgiyi oluşturabilirsiniz.
2.Ev1527, PT2262 vb RF/IR encoder entegreleri ile kullanabilirsiniz.

1. önerim daha zor ama faydalı olanıdır. İleriye dönük olarak size ciddi kazanımlar sağlar.

Kolay gelsin.
merhaba ben bu konularda çok yeniyim bahsettiğiniz mevzuyu biraz daha açarsanız sevinirim nasıl yapacağım hakkında şimdiden teşekkürler

merhaba..
rc uzaktan kumandalı araba aldım ve bu arabada bazı değişiklikler yaparak daha hızlı gitmesini istiyorum ama rx 2b entegresi kaç voltluk pile dayanabilir bu konu hakkında bilgi verebilecek olan varsa sevinirim
ayrıca karaköyde rx 2b entegresi bulamadım rx 2b adına kodu diyorlar bu entegrenin ismi ne diyorlar bu entegrenin bi ismi varmı bunuda cevaplarsanız sevinirim

merhaba..
rc uzaktan kumandalı araba aldım ve bu arabada bazı değişiklikler yaparak daha hızlı gitmesini istiyorum ama rx 2b entegresi kaç voltluk pile dayanabilir bu konu hakkında bilgi verebilecek olan varsa sevinirim
ayrıca karaköyde rx 2b entegresi bulamadım rx 2b adına kodu diyorlar bu entegrenin ismi ne diyorlar bu entegrenin bi ismi varmı bunuda cevaplarsanız sevinirim

rx 2b üreticinin kendi verdiği bir isim olsa gerek. muhtemelen pic yada atmel dir. entegreyi bulsanız bile programsız olacaktır. siz voltajı biraz yükseltebilirsiniz mesela 3-5v fazla olabilir. söyledğiniz entegre zaten bir regülatöre bağlı durumdadır bu yüzden oradaki voltaj değişmeyecektir. ama motorunuz hızlı dönecektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri