Rezistans ile suyun sıcaklığını sabit tutma

Herkese merhaba, iyi akşamlar. Forumda yeniyim. Yaklaşık olarak 4-5 litrelik bir suyu rezistans yardımı ile ısıtmak istiyorum. Suyun sıcaklığı 55 derecelere kadar geldiğinde rezistans çalışmayı durduracak 45-50 derecelere düştüğünde tekrar çalışmaya başlayacak. Elektronik de daha yeniyim şu anlık hobi olarak ilgilenebiliyorum. İnternette baktım fakat yanlış aratıyorum sanırım bir şey bulamadım. Bunun için mikro denetleyici ile yapılan devre mi lazım yoksa mikro denetleyici olmadan da bunu yapmak mümkün mü? Elinizde böyle bir devre şeması varsa forumda paylaşır mısınız rica etsem. Özet olarak mini merkezi ısıtma sistemi gibi düşünebilirsiniz 12V'lık bir su pompası alacağım ve suyu devridaim yöntemi ile gezdireceğim. Su pompasını ne aralıklarla çalıştıracağıma henüz karar vermedim fakat rezistans devreye girdiğinde çalışması daha verimli olacak sanırım. Şimdiden teşekkür ederim. :)

Hocam sadece bunun ile yapılabilir mi? Birde motoru devreye sokmam için bununla nasıl entegre edeceğim o konuda bir bilginiz varmı acaba?
eğer termostat kullanıyorsan, ki kullanacaksın röle de kullanabilirsin. yani motora yol vermek için röle kullan, yazılım tarafı benim işim değil.

bende köy evi için başlayacam böyle bir projeye ama su kullanmam, genleşme vede pas tutması yüzünden...
antifriz yahut 10 numara yağ kullanma niyetim var, yalnız yağ kullanacaksam rezistans yağın içine girmeyecek, önceleri indiksiyon ısıtma düşünüyordum ama onu tamamen aklımdan çıkarttım, aşırı güç çekiyor ve tükettiğinin hakkını vermez dedim, şimdi 20 cm lik kanallı ateş tuğla'lara tel rezistans döşeme niyetim var, rezistansa da yumuşak yol vermek gerek çünkü kızarana kadar 2 katından fazla güç tüketir kızarınca nominal akımına döner, tuğlalı ısıtıcı düzeneğini kafamda çizdim ama bununla bitmiyor, dediğin gibi 50-55c ısı aralığı + oda sıcaklığı termostadı da lazım,
pompadır, termostat tır petektir, bunlar basit tefevruatlar,
işin can alıcı kısmı en verimli ısıtıcı kısmında, bi aklımda her odaya normal peteğe 150 watt'lık kalem havya yerleştir diyor, bu sayede pompasız vede gazlı termostat ile iş çözülüyor, topraklama + 40x30ma kaçak akım rolesi şart
maksat tesisat çekmemek tadilata girmemek,

bende köy evi için başlayacam böyle bir projeye ama su kullanmam, genleşme vede pas tutması yüzünden...
antifriz yahut 10 numara yağ kullanma niyetim var, yalnız yağ kullanacaksam rezistans yağın içine girmeyecek, önceleri indiksiyon ısıtma düşünüyordum ama onu tamamen aklımdan çıkarttım, aşırı güç çekiyor ve tükettiğinin hakkını vermez dedim, şimdi 20 cm lik kanallı ateş tuğla'lara tel rezistans döşeme niyetim var, rezistansa da yumuşak yol vermek gerek çünkü kızarana kadar 2 katından fazla güç tüketir kızarınca nominal akımına döner, tuğlalı ısıtıcı düzeneğini kafamda çizdim ama bununla bitmiyor, dediğin gibi 50-55c ısı aralığı + oda sıcaklığı termostadı da lazım,
işin can alıcı kısmı en verimli ısıtıcı kısmında, bi aklımda her odaya normal peteğe 150 watt'lık kalem havya yerleştir diyor, bu sayede pompasız vede gazlı termostat ile iş çözülüyor, topraklama + 40x30ma kaçak akım rolesi şart
bak güzel insan, yıllar önce bir fransız arkadaşım anlatmıştı, arkadaşının dağ başındaki evini nasıl ısıttığını. ben anlatayım. sen kafana bastığı yeri kadarını kullan.
öncelikle güneş enerjisi ile ısınan suyu sisteme kuruyorsun bu suyu sürekli olarak devir-daim yapacak şekilde hazırlıyorsun yani nasıl anlatsam radyatör sistemi gibi. sonra bahçene güzel yalıtılmış bir tank/ depo yapıyorsun. içine yanık yağ dolduruyorsun. bu yağ evin içinde ister yerden ısıtma istersen, peteklere verip bunu da devir daim ettiriyorsun, aradaki radyatör bölmesinde bu yağı sıcak su ile ısıtıyorsun ve aradaki termostatı unutma sürekli yaz kış çalıştırıyorsun. güneş suyu, suda yağı ısıtıyor. yağ deposu ne kadar büyük olursa kışın o kadar uzun süre zarfında bu ısıtmadan faydalanıyorsun. ama yalıtım olayını sakın atlama

bak güzel insan, yıllar önce bir fransız arkadaşım anlatmıştı, arkadaşının dağ başındaki evini nasıl ısıttığını. ben anlatayım. sen kafana bastığı yeri kadarını kullan.
öncelikle güneş enerjisi ile ısınan suyu sisteme kuruyorsun bu suyu sürekli olarak devir-daim yapacak şekilde hazırlıyorsun yani nasıl anlatsam radyatör sistemi gibi. sonra bahçene güzel yalıtılmış bir tank/ depo yapıyorsun. içine yanık yağ dolduruyorsun. bu yağ evin içinde ister yerden ısıtma istersen, peteklere verip bunu da devir daim ettiriyorsun, aradaki radyatör bölmesinde bu yağı sıcak su ile ısıtıyorsun ve aradaki termostatı unutma sürekli yaz kış çalıştırıyorsun. güneş suyu, suda yağı ısıtıyor. yağ deposu ne kadar büyük olursa kışın o kadar uzun süre zarfında bu ısıtmadan faydalanıyorsun. ama yalıtım olayını sakın atlama
yağ kullanımının mantığı ne hocam öz ısısı düşük diye mi ?

yağ kullanımının mantığı ne hocam öz ısısı düşük diye mi ?
özellikle yanık yağ, yüksek ısıya kolay çıkar ama soğumaya geldi mi çok geç soğur. unutmayalım ki yanık yağın içinde korozyondan kaynaklı metalde bulunur. bir de bana bir daha hoca deme. ağzımdan istemediğim sözler çıkabilir. kalp kırmak istemem.

• Beğen
Tepkiler: jes
Ustam seninki daha gelişmiş birşey benim yapacak olduğum şeye göre. Ben bahçemdeki kedilerim için kulübe tarzı birşey yapacağım tahtanın tabanına plastik boru döşeyeceğim suyu onun içerisinde gezdirmeyi planlıyorum. 12V Luk su pompası buldum internette 100 lira civarı yağı pompalayabilir mi yada yağ onu bozar mı bilemiyorum. Sizin dediğiniz gibi pas sorunu da var oda göz önüne alınmalı.
eğer termostat kullanıyorsan, ki kullanacaksın röle de kullanabilirsin. yani motora yol vermek için röle kullan, yazılım tarafı benim işim değil.
Teşekkür ederim ustam. Programlama hakkında hiç bilgim yok zaten. 750-1000W lık bir rezistans kullanmayı düşünüyorum. Sizin dediğiniz gibi en kolay yolu röle ile yapmak sanırım.

Bir kedi kulubesini ısıtmak için bu kadar sıkıntıya girmeyin. Pompa yağ ısıtıcı sirkülasyon v.s. çok büyük sıkıntılar.

Bence daha basit kullanışlı uzun ömürlü çözümlerle ilerleyin. Hem kedilerin sağlığı için hemde mailyet için.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri