PicBasic'de yazılmış bir program ve devresinin modifiyesi

Forumdan kaynaklanıyor oda : D'yi yanyana yazınca direk smile ekliyor :) teşekkür ettim hocam tüm yardımlarınız için, Allah razı olsun. Hayırlı günler.

Hocam hex'leri attım pic'e ama programlar sorunlu, sizin yazdığınız da benim sonradan yazdığımda çalışmıyor maalesef, sadece display ışıkları yanıp sönüyor bi noktada sonsuz döngüye giriyor, farklı bir çözüm ürettim :

IF ISIS=>FLOAT THEN
HIGH ROLEISI
ENDIF

IF FLOAT=>TERM THEN
LOW ROLEISI
ENDIF

IF FLOAT=>ISIX THEN
HIGH ROLESOGUK
ENDIF

IF TERM=>FLOAT THEN
LOW ROLESOGUK
ENDIF

RETURN

Fazlalıkları attım, basitce yazdım, şimdi sorunsuz çalışıyor :) olurda birinin işine yarar diye değiştirdiğim kısmı yazarım dedim ;) Herşey için teşekkürler yine de ;)

ben ISIS te simule ettim ilk gonderdigim kod Displeyde sorunlu calısıyordu. birde ROLESOGUK surekli acılıp kapanıyordu
Son gonderdigim kodda hic bir sorun yoktu simulasyonda ... neden sende Display sorun yaptı bilemiyorum

Ama senin Son yazdıgın Degisiklik LOW ROLESGUK - HIGH ROLESOGUK rolede problemli calısmaya yol acıyor.
Display degerlerini ve ROLE degerlerini direk portb ye yazdırmamak gerekiyor.
ROLEDEKI HATA su sekilde
1 KESME altprogramında PORTB = Display yapılıyor (haliyle portb.7 = 0 oluyor) ROLESOGUK kapalı
2 KONTROL altprogramında HIGH ROLESGUK (PORTB.7 = 1) ROLESGUK Acık
bu işlemleri ard arda tekrarladıgından role acılıp kapanıyor surekli sogutma yapacagı zaman
dolayısı ile once displayi bir degiskene yazdırıp
sonra degiskenin 7 bitini Set edip
Degiskeni PORTB ye gondermek gerekli.

koda ekledigim PORTBB degiskeni PORTB ye degerleri atmadan once duzenleme yaptıgım degiskendi
RLS degiskenide PORTBnin 7 bitini tutan degiskendi.
RLI degiskeninde ROLESICAGI tutan degiskendi (Bu degiskene gerek yoktu ama KONTROL altprogramında kod standart olsun diye eklemistim)

Kodun devamını yazmamıştım sadece röle kontrollerinin olduğu yeri yazdım :) yoksa dediğiniz gibi bende programın devamında rolesoguk değişkenını portb.7'ye atıyorum ;) yoksa portb'ye veri gönderildiği anda rölenn durumu değişecektir tabii ki.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri