3 motorlu hidrofor sistemi problem hk

egs35

Üye
herkese merhabalar
forumda ilk mesajım genelde merak ettiğim bir çok şeyi burada buluyorum çok yararlı paylaşımlar oluyor bu sefer sorunumla ilgili benzer bir konu göremediğim için sizlerin yardımına ihtiyaç duydum. biraz uzun olabilir atlamamak adına detaylıca yazmak istiyorum.

72 daireli zemin dahil 12 katlı apartmanın yöneticisiyim. apartmanımızda 3 motorlu hidrofor sistemi kullanılıyor. fakat 2 senedir çözülemeyen kangren olmuş bir sorun var. benden önceki yönetimin de biraz ihmali var sanırım günü kurtarmaya yönelik çözüm üretilmiş hep kalıcı çözüm üretilmemiş. 3 motora bağlı bir elektrik panosu var. bu panoda yer alan bir devre kartı yanmış. etna marka sistem. bu kartın işlevi öğrendiğime göre motorları sırasıyla çalıştırmaya yarıyormuş. yani ilk motor yetersiz kalınca 2. o da yetersiz kalırsa 3. devreye girip sistemin devamlılığını sağlıyormuş. bu kart uzun süredir yanık durumdaydı bu nedenle sistemde aksak çalışıyordu. dairelerde suyun dalgalı akması ile ilgili sıkça şikayet geliyordu. biz kartı temin ettik taktık ama sorun düzelmedi. 2 tane basınç tankı var 500 'er litrelik. 4 bar çalışma kapasiteli. bu iki tankın içindeki lastikleri patlak olduğu için sistem düzgün çalışmıyormuş bugün onları da değiştirdik sistem düzeldi. ama sadece 2 saat kadar düzgün çalıştı. daha önce motorları sırayla çalıştırmak için kullanılan kart tekrar yanmış ve su saatlerinden su sızıntısı olmaya başladı. 3 motordan sadece 2 si açık haldeydi biri kapalı konumdaydı üst basınç sınırı 8 bar olarak ayarlıydı. şimdi sormak istediğim şu kart neden tekrar yanmış olabilir ve su sızıntısı neden olabilir. ne kadar doğru bilmiyorum ama sanıyorum motorların basınç ayarları bozuk olabilir. yani mantıkken sırayla çalışması gereken motorlar aynı anda çalışıyor. su sızıntısı da basınç yüksek olduğu için olabilir diye tahmin ediyorum. bu konuda sizlerin tavsiyesi nedir. hatta manisada veya izmirde ikamet eden bu işin ehli birileri varsa ona tamir ettirmek istiyorum yada yönlendirebileceğiniz birisi varsa o da olur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kartın yanması büyük ihtimalle voltajla alakalıdır eğer kartı besleyen adaptör 5 volt olmasdı gerekirken düşük voltajdan 3 volt gelirse veya yüksek voltajdan 8 volt gelirse yanabilir ama kart değince @serkan_48 ustaya bakmanız gerekiyor izmir de @REZİSTANS arkadaşımız izmir deydi bildiğim kadarıyla kartı servis taktıysa garantili olmalı ve size mantıklı bir açıklama yapması gerekiyor servisin ama başka bir elektrikçi taktıysa geçmiş olsun.Sayaçlardan su sızıntısı olmasının nedeni yüksek basınç

sistemin garantisi yok o yüzden biz kartı istanbulda bir firmadan temin edip elektrikçiye taktırmıştık takan arkadaşın dediğine göre motorlar sürekli çalıştığı için yanmış ama nasıl olabilir böyle birşey anlayamıyorum sürekli çalışmıyordu ki 8 bara gelince çalışması duruyordu ayrıca bu sistemi koruyucu bir önlem olması gerekmiyor mu yani kart yanmadan önce bir sigorta vb bisey olsa olmaz mı? ufacık bir kart ama 600 tl ücreti var.

tankın kapasitesi 10 bar ama biz 8 bar üst sınır ayarlatmıştık

Moderatör tarafında düzenlendi:
Siz 8 bar da çalışmayı durdurduğunu gördünüz mü?eğer öyleyse bir yerlerde su kaçağı veya açık unutulan musluk sistemin 8 bar a ulaşmasına engel olmuş olabilir ama sayaçlardan su sızıntısı olmuş diyosunuz bu da basınç ın aşırı yükselmesi demek yani sistem 8 bar ın üstüne çıkmış belki karttınız bile arızalı olabiliri ama sistemi görmeden ancak yorum yapabiliriz.

Her pompaya ayrı ayrı basunc kontrol presostatı taktırın, birisin calısma (devreye girme basınc"alt basınc yani6 bar ise, diğeri 5.8 bar olsun, 3. yedekde 5.6 gibi degerde tutun. Bu suretle calısan motor suyu yetiştiremezse, diğeri, oda yetiştiremezse, 3. motor devreye girer. Eşit yaşlanma bakımındanda, sırayla birisini kapatın. Ayrıca.kollektör cıkıs hattı üzerine basıncı gösteren manometre taktırın.Kat arızalı ise, motor kontaktörlerının dırekt devreye gırebileceği şekılde dırekt baglantı yapılması gerekır. Bu suretle o karta ıhtıyacın kalmaz.
C.berkan arkadaşın dediği gibi de, üst basıncın mutlaka 8 bar da oldugunu görün.

Merhabalar,

KArtın neden yandığı iyice incelemek lazım.

Anladığım kadarıyla bir çok aksilik üst üste gelmiş. Bağlantılarda hata yoksa kart pompaların sürekli çalışmasından dolayı yanmaz. Absürt bir savunma olmuş sanki bu iş üzerime kalmasın der gibi olmuş.

Şansa şu an İzmir Torbalıdayım ama herhangi bir şekilde o taraflara gelme şansım yok. Bir fabrikada soğutma gruplarının borularının ölçümleme işi ile uğraşıyorum.

Şikayetlerden biri katlardaki suyun sabit şekilde akmaması.

Bu sorunun giderilmesi için iki yöntem var.

birincisi yeterli büyüklükte bir genleşme tankı , 3 pompa için 3 adet prezostat kontrolü. Prezostatlar uygun basınçlara ve diferansiyel ayarı yapılıp sistem devreye alınabilir. Eş yaşlandırma için her pompaya sayaç takılıp çalışma saatleri kayıt altına alınabilir bu şekilde takibi sağlanabilir.

ikinci yöntem pompaların kontrolü frekans sürücüsü ile yapılırsa bir çok sorun hallolmuş olacaktır ancak burada tabiki maliyet konusu gündeme gelir.

Kartı ve pano görüntüsü var ise şeması fikir verebilir.

Kolay gelsin.

IMG_20180108_220226.jpg
IMG_20180109_133750.jpg
IMG_20180108_220211.jpg

Resimleri çektim şu şekilde durum.

Siz 8 bar da çalışmayı durdurduğunu gördünüz mü?eğer öyleyse bir yerlerde su kaçağı veya açık unutulan musluk sistemin 8 bar a ulaşmasına engel olmuş olabilir ama sayaçlardan su sızıntısı olmuş diyosunuz bu da basınç ın aşırı yükselmesi demek yani sistem 8 bar ın üstüne çıkmış belki karttınız bile arızalı olabiliri ama sistemi görmeden ancak yorum yapabiliriz.

Evet normalde basınç saatinde ibre 4.1 barda sabit duruyor motor çalıştığında ise 8 bara geldiğinde duruyor ve su tüketimi oldukça ibre 4.1e kadar düşüyor. Iki motor çalışıyordu birini kapatınca sayaçlardan su sızıntısı kesildi şuan tek motor ile sistemi çalıştırıyoruz ama sorunu bir an önce kalıcı bir şekilde çözmek istiyoruz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yanan hatlar 3 adet röle çıkışlarından birine yada birkaçına ait.

Bu bakır hatlar normal şartlarda 3-5 amper taşıyacak kapasitededir. Sorun bu rölelerin çektirdiği kontaktör emniyet devrelerinin birinde kısa devre olduğunu düşünüyorum.

Çünkü yanma zayıf akım devresinde değiş röle kontak devresinde. Sorun kontaktör bobinlerinin birinde kısa devre yada aşırı akım çekişi var.

Arıza yanan pine ait hablo takip edilerek bulunabilir.

Ayrıca kart iyi bir temizlenipyanan hat kısa bir kablo ile birleştirilerek kart faal hale getirilebilir.

Her pompaya ayrı ayrı basunc kontrol presostatı taktırın, birisin calısma (devreye girme basınc"alt basınc yani6 bar ise, diğeri 5.8 bar olsun, 3. yedekde 5.6 gibi degerde tutun. Bu suretle calısan motor suyu yetiştiremezse, diğeri, oda yetiştiremezse, 3. motor devreye girer. Eşit yaşlanma bakımındanda, sırayla birisini kapatın. Ayrıca.kollektör cıkıs hattı üzerine basıncı gösteren manometre taktırın.Kat arızalı ise, motor kontaktörlerının dırekt devreye gırebileceği şekılde dırekt baglantı yapılması gerekır. Bu suretle o karta ıhtıyacın kalmaz.
C.berkan arkadaşın dediği gibi de, üst basıncın mutlaka 8 bar da oldugunu görün.

Bu kart daha önce de yanmış gelen elektrikçi dediğiniz gibi direk bağlantı yapmış ama bu sefer de motorlar stabil çalışmıyordu basınç valfleri tek tek arıza yapmaya başlamıştı baska elektrikçi çağırdık o kart olmadığı için sistemin düzgün çalışmadığını söyledi kartı temin etti taktı sistem düzenli çalışmaya başladı diye düşünürken basınç tanklarının arızalı olduğu tespit edildi onları tamir ettirdik artık sorun kalmadı dedik ama kart yine yandı ve öğrendik ki motorların hepsi aynı anda çalışmamasi gerekiyormuş sırayla çalışması gerekiyormuş ne kadar doğrudur çok anlamadığım için bilmiyorum bize söylenen bu şekilde

Kontaktörlerin bağlantısı kontrol devresi fazlarını nereden aldığını bilmediğimiz için fazları karşılaştırıyor olabilir. İncelemeden yorumlamak zor oluyor.

Eğer yatırım yapabiliyorsanız kontrol sistemini değiltirebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,350
Kullanıcılar
451,822
Son üye
34erdi34

Yeni konular

Geri