4 Eksen Test

KAZIMUGUR

Onursal Üye
Onursal Üye
Forumda 4 eksen seven arkadaşlar görmeye başlayınca heveslendim ufakdan bir video hazırlasam seyreden olur diye düşündüm.
Bu sefer soy adımı yazdım , arkadaşların gönlü hoş olsun..

Son düzenleme:
Abüü kopya çekmedim inan.
Fanuc 4x postu yok bende.
Videoda kullandığım ilk satırı düzeltildikten sonra mach3 de çalışıyor.
Solidcam postları çokça ama mastercam kadar değil.

Forumda 4 eksen seven arkadaşlar görmeye başlayınca heveslendim ufakdan bir video hazırlasam seyreden olur diye düşündüm.
Bu sefer soy adımı yazdım , arkadaşların gönlü hoş olsun..

abi video süper olmuş 4 eksen anlatım cok yok. bir kac degişik örnek yapabilirsen memnun olurum. heykel felan işliyorlar,sanırım onlar için daha kolay cad programları var?

Abüü kopya çekmedim inan.
Fanuc 4x postu yok bende.
Videoda kullandığım ilk satırı düzeltildikten sonra mach3 de çalışıyor.
Solidcam postları çokça ama mastercam kadar değil.

:D hee hee yok be abi ben öğle bişi demedim ki nerden çıkardın. Bende bi 4 eksen eklim dedim ama yapmaya vakit yok. Sonra düşündüm youtübede tonla var dedim ordan bakim bu çıktı :) güzel de bir işleme yapmış bu konulara uygun atim dedim. Dur bitanedede mekanik işleme var onu atim ;)

4 Eksen modelleme Profil form üzerine form desen sarma ve MG kod çıkarma işleme yapılır :p

İtina ile sarılır :D :p

4 eksen router de solidcamin kendi postları yeterli oluyormu? yoksa normal cnc ler gibi tezgaha özel post mu yazılması gerek?

Solidcam güzel program.
Sağını solunu kurcalamadı isen defaultları ile 3-5 tık kodlar hazır.
Tabii basit modellerde.
Yok her şeyi ben seçeceğim dersen menüler kullanıcı dostu ve seçenek çok.

Bizi ilgilendiren tarafı seçilen makinenin kodlarının mach3 uyumlu olması.
Mill yani 3 eksen freze için var zaten.
5 eksen içinde Hurco 5x uyumlu , başkada vardır belki hepsini denemedim , zaten çok işimde olmuyor , öyle olsa alırım lisansını ve yazdırırım makineye uygun postları malum ücretsiz veriyorlar o hizmeti.
Solidcam 8 eksene kadar destek veriyor.

-----------

Heykel filan için önemli olan herhangi bir cad programında çizmiş olmanız gerekiyor.
Sonrasında 4x için seçimlerde önemli olan 4. eksenin tespiti gerek , çünkü kodları buna göre çıkartıyor.
Aslında 4 değil 3 eksen ama A ekseni 4. eksen sayıldığı için böyle anılıyor.
Solidcam pdf leri çok detaylı ve anlaşılır biçimdedir.
İncelemenizin yararı olacaktır.
Solidworks en tanınmış ve yeterli bir programdır.
Bolca eğitim videosu ve kolayca kırığı bulunur.
Öğrenme açısından bizzat kendi dağıtımcıları verirler.
İş yerleri ise dikkatli olsunlar baskınlarda çok can yanıyor 3-5 katı fiyata almak zorunda kalıyorlar , en iyisi teşviklerle almak.
Biz burada öğrenci arkadaşlara yol göstermek için paylaşıyoruz yanlış anlaşılmasın.
Ama mesela kuyum işleri ile uğraşanlar rhinoceros programını seviyorlar kullanıyorlar.
Onlara uygun uygulamaları var.
Ama aynı şeyleri solidworks de kolayca yapabilir ya da mastercam.
Bir videoda rhinocros da taşlı yüzük yapmak için adamcağızın tırmalayışını görünce çok üzülmüştüm , neyse tabii her yiğidin yoğurdu...
Hani ne derler kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş .
Menüleri ezberlediğiniz her program en kolayıdır.
Ama oraları atlanır hemen örneklere bakılır sonrada ...

Tabiki Heykel gibi bir formu cad yazılımlarıyla çizmek heleki eldeki bir numuneye göre 1/1 çizmek imkansız. Bunun için 3D Lazer ve optik tarama ile elinizdeki ürüne taratmanız gerekecektir.

Bu tür bir ihtiyacı olan arkadaşlara Tarama desteği verebilirim Bilginize.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri