4. eksen için yardım

1000 turu aynı yönde döndürmeyin g code çıkartırken , yani mesela ben mastercam kullanıyorum dolayısı ile 4. eksen hareketinde 2 seçeneğim var 1. si rotasyonel hareket 2.si eksenel hareket her ikiside çözümdür farkları kac derece dönecekse sen belirliyorsun tasarımına göre rotasyonel hareket de diyebilirsinki 180 derecede işle sonra 180 derece dön kalan 180 i işle.... eksenel hareketde ise benzer tasarım yüzeylerini spindle ı sabit parçayı belli bir açıda döndür işle gibi.... bunun yanında bahsettiğin dişli boşluğu varsa mach3 de boşluk kaybını telafi eden bir seçenek var o seçeneğe boşluk miktarını açısal olarak gir... 4. eksen hareketinde o boşluk miktarını döner sonra donmesi gereken açısal hareketi yapar....
sağol hocam bu yöntemi bir denerim olmazsa senin cycolidlere döneriz.

anlattığına göre dönme hareketini sürekli aynı yönde değilde bir sağa bir sola dön gibimidir: 180 derece sağa dön sonra başladığın noktaya gelip ters yöne 180 derece git gibi midir? diğer bahsettiğin öneride ise 90 ar derece ilerleyerek her 90 derecede yüzeyi bir kerede bitir 4 dönmede işlemi bitir gibimidir?bir video örneği varmıdır bu sorunla ilgili?
evet doğru.... eklediğim videoda 360 derece dönüp geri gelmekte 360 derece de işleme yapmakta

evet doğru.... eklediğim videoda 360 derece dönüp geri gelmekte 360 derece de işleme yapmakta

aynen eğer dişli sistemi kullanılacaksa eksende fazla ilerleme olsa dahi bu şekilde bir işlem yapılır.fakat burda bir sıkıntı var işlem süresi 2 kat artıyor.g kodda geri dönerken boşta dönüyor doğrusal eksende bır tık gelip boşta dönmeden kesim işlemine tersinede devam etmesi lazım.bu koduda nasıl yazarız bilmiyorum uğraş dur.yani bu konuyu basit bir dişli sistem ile halletmek isterdim.

hocam peki bu profesyonel 5 eksen cnclerde sonsuz mil yada planet,cycloid hangisi tercih ediliyor mukavemete en dirençli sistemi ne ile çözmüşler bir bilgin varmıdır?çünkü spindle bir hızla parçaya çarpacagı zaman 4. 5 . eksenlerdeki motora mukavemet uygular.

Son düzenleme:
aynen eğer dişli sistemi kullanılacaksa eksende fazla ilerleme olsa dahi bu şekilde bir işlem yapılır.fakat burda bir sıkıntı var işlem süresi 2 kat artıyor.g kodda geri dönerken boşta dönüyor doğrusal eksende bır tık gelip boşta dönmeden kesim işlemine tersinede devam etmesi lazım.bu koduda nasıl yazarız bilmiyorum uğraş dur.yani bu konuyu basit bir dişli sistem ile halletmek isterdim.

hocam peki bu profesyonel 5 eksen cnclerde sonsuz mil yada planet,cycloid hangisi tercih ediliyor mukavemete en dirençli sistemi ne ile çözmüşler bir bilgin varmıdır?çünkü spindle bir hızla parçaya çarpacagı zaman 4. 5 . eksenlerdeki motora mukavemet uygular.
konunun başında tercih edilen 3 sistem saydım... 3 tipide var piyasada ama sert metal(titanyum , inconel ) işleme yapılacaksa en iyi makina tercihi içinde cycloid redüktör olan sistemdir. Bi parça pahalıdır ama değer elde edilen kalite ve hassasiyete...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri