3 motorlu hidrofor sistemi problem hk

Merhabalar,

KArtın neden yandığı iyice incelemek lazım.

Anladığım kadarıyla bir çok aksilik üst üste gelmiş. Bağlantılarda hata yoksa kart pompaların sürekli çalışmasından dolayı yanmaz. Absürt bir savunma olmuş sanki bu iş üzerime kalmasın der gibi olmuş.

Şansa şu an İzmir Torbalıdayım ama herhangi bir şekilde o taraflara gelme şansım yok. Bir fabrikada soğutma gruplarının borularının ölçümleme işi ile uğraşıyorum.

Şikayetlerden biri katlardaki suyun sabit şekilde akmaması.

Bu sorunun giderilmesi için iki yöntem var.

birincisi yeterli büyüklükte bir genleşme tankı , 3 pompa için 3 adet prezostat kontrolü. Prezostatlar uygun basınçlara ve diferansiyel ayarı yapılıp sistem devreye alınabilir. Eş yaşlandırma için her pompaya sayaç takılıp çalışma saatleri kayıt altına alınabilir bu şekilde takibi sağlanabilir.

ikinci yöntem pompaların kontrolü frekans sürücüsü ile yapılırsa bir çok sorun hallolmuş olacaktır ancak burada tabiki maliyet konusu gündeme gelir.

Kartı ve pano görüntüsü var ise şeması fikir verebilir.

Kolay gelsin.

Valla manisaya gelebilme imkanınız olsa gerçekten çok güzel olurdu en azından bilen birisine yaptırdığımız için daha rahat olurduk :(

prezostat kontrolü nasıl bir şey bilmiyorum açıkçası belki mevcuttur da genleşme tankı iki adet 500 litre kapasiteli var hidrofor tamiri için gelen ustanın dediğine göre tek tank yetersiz kalınca ikincisi alınmış takılmış neden 1 tonluk takılmadı diye sordum yerden tavan yüksekliği kurtarmıyor o yüzden iki tank bağlanmış dedi. Tankın içindeki lastiği değiştirdiler su şuan sabit bir şekilde akıyor dalgalanma sorunu çözüldü. Motorları da olması gerektiği gibi çalışacak şekilde ayarlayabilirsek sanırım başka bir sorun kalmayacak

Yanan hatlar 3 adet röle çıkışlarından birine yada birkaçına ait.

Bu bakır hatlar normal şartlarda 3-5 amper taşıyacak kapasitededir. Sorun bu rölelerin çektirdiği kontaktör emniyet devrelerinin birinde kısa devre olduğunu düşünüyorum.

Çünkü yanma zayıf akım devresinde değiş röle kontak devresinde. Sorun kontaktör bobinlerinin birinde kısa devre yada aşırı akım çekişi var.

Arıza yanan pine ait hablo takip edilerek buluabilir.

Ayrıca kart iyi bir temizlenipyanan hat kısa bir kablo ile birleştirilerek kart faal hale getirilebilir.

Dediğiniz gibi kartı tamir ettirmeye çalışayım o halde çünkü 600 tl civarında bir maliyeti var. Kısa devre neden kaynaklı olabilir dışarıdan bir müdahale ile mi yoksa kendi kendine oluşan bişey midir bu durum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dediğiniz gibi kartı tamir ettirmeye çalışayım o halde çünkü 600 tl civarında bir maliyeti var. Kısa devre neden kaynaklı olabilir dışarıdan bir müdahale ile mi yoksa kendi kendine oluşan bişey midir bu durum

Kart bu haliyle tamir olur görünüyor.

Ancak kartın bu hale gelmesinin nedeni bulunmadan takmamak lazım. Şu an 3 pompa çalışıyor ise yani kontaktörleri çekiyor ise sorun başka bir yerde ben kontaktörlerden şüphelenmiştim.

Kontaktörlerin bağlantısı kontrol devresi fazlarını nereden aldığını bilmediğimiz için fazları karşılaştırıyor olabilir. İncelemeden yorumlamak zor oluyor.

Eğer yatırım yapabiliyorsanız kontrol sistemini değiltirebilirsiniz.

Ne kadarlık bir yatırım söz konusu belki bu konuda bir adım atabiliriz. Uzun vadeli sorun çıkarmayacak bir şekilde çözmek istiyorum. Ama güvenle iş yaptıracağım birisini bulamadım kime sorsam anlarız yaparız diyor ama durum ortada maalesef.

Kart bu haliyle tamir olur görünüyor.

Ancak kartın bu hale gelmesinin nedeni bulunmadan takmamak lazım. Şu an 3 pompa çalışıyor ise yani kontaktörleri çekiyor ise sorun başka bir yerde ben kontaktörlerden şüphelenmiştim.

evet haklısınız sorunun kaynağını bulmak lazım. biz bunu farkedince elektrikçi çağırdık onun bize söylediği motorların basınç ayarları hepsi aynı ayarlı olduğu için aynı anda çalışıyorlar o yüzden yakmıştır dedi. motorların anahtarını açınca hepsi çalışıyor 8 bar a gelince duruyorlar. biz hepsi çalışmasın diye 2 tanesini açık bırakmıştık bu sefer de su sızıntısı olunca şimdi 1 motoru çalıştırıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ne kadarlık bir yatırım söz konusu belki bu konuda bir adım atabiliriz. Uzun vadeli sorun çıkarmayacak bir şekilde çözmek istiyorum. Ama güvenle iş yaptıracağım birisini bulamadım kime sorsam anlarız yaparız diyor ama durum ortada maalesef.

Alan benim branşım dışında. Sadece bilgi sahibiyim bilgimi aktarmaya çalışıyorum. Piyasada bu işi yapmadığım için rayiç bedeli nedir bilmiyorum

Alan benim branşım dışında. Sadece bilgi sahibiyim bilgimi aktarmaya çalışıyorum. Piyasada bu işi yapmadığım için rayiç bedeli nedir bilmiyorum

teşekkür ediyorum yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için bu konuda gelip bakabilecek birisi veya yönlendirme yapacağı birisi olursa belki daha güvenle iş yaptırabiliriz. konuyu takipteyim umarım bir çözüm bulabiliriz.

peki ben bu yanan kartı söksem tamir ettirmek için şuan sistemin çalışmasını etkiler mi acaba

teşekkür ediyorum yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için bu konuda gelip bakabilecek birisi veya yönlendirme yapacağı birisi olursa belki daha güvenle iş yaptırabiliriz. konuyu takipteyim umarım bir çözüm bulabiliriz.

peki ben bu yanan kartı söksem tamir ettirmek için şuan sistemin çalışmasını etkiler mi acaba

Etkileyip etkilemeyeceğini bilemiyorum çünkü bağlantıyı yapan kişi nasıl yaptı bilemiyoruz.

Burada tanıdığım olmadığı için yönlendirebileceğim kimse yok. Ayrıca vaktim olsaydı inanın hem bir çay içmek hemde sisteme bakmak için uğrardım.

ş

Son düzenleme:
Şahsi fikrim elektronik kart sıralı çalıştırma (eş yaşlandırma) için fakat max 2 pompa aynı anda çalışacak şekilde dizayn edilmiş.Prosestat ayarsızlığı veya herhangi başka sebeple pompaların üçü de devreye girince
bakır yollar kontaktör akımını karşılayamamış.

Şahsi fikrim elektronik kart sıralı çalıştırma (eş yaşlandırma) için fakat max 2 pompa aynı anda çalışacak şekilde dizayn edilmiş.Prosestat ayarsızlığı veya herhangi başka sebeple pompaların üçü de devreye girince
bakır yollar kontaktör akımını karşılayamamış.

dediğiniz gibi de olabilir mantıklı görünüyor peki 3. pompa yedek olması amacıyla mı sisteme eklenmiştir birinde arıza çıkma ihtimaline karşı koyulmuş olabilir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,012
Son üye
erenc348

Yeni konular

Geri