3 fazlı motor bağlantısı

3 fazlı motorlarda klemens uçlarına R S T baglandı
ve govdeye gıden baglantı ucuna baglanan kablo nedir??

toprakmi yoksa notr mü??

ben sadece panodaki toprak barasından gelen kablonun baglandıgını sanıyordum ama tecrübeli nir ustamın oraya nötr bağladıgını gördüm

acıklamasını yapacak arkadaşım varmı ne gibi durumlarda notr ne gibi durrumlarda topraklama baglanır

teşekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
cok deneyımli bır ustam bana ıyı fırca attı bu konuda

senın bılmedıgın 5 ceşit topraklama var daha cok fırın ekmek yemen gerek dedi
bugun sanki bir yaşıma daha girdim

aldı beni yuksek gerilim hattına bana 5 çasit topraklamayı bırden gösterdi ve kendı panolarında bagladıgı notr şase baglantılarını gosterdi

aklım allak bullak oldu benmi yanlış ogrendim omu icat cıkardı

ben sadece toprak barasından gelen kablo baglanır diye biliyorum ama bu duydugum ve gordugum beni ıyı afallattı :(:(

sn mustafa;

Ustanız biraz işin artistik tarafına kaçmış. 3 çeşit toprakalam vardır bunlar;

koruma topraklaması

işletme topraklaması

yıldırım topraklaması

Motorun gövdesinede notr bağlanamaz. Topraklama bağlanır. trifaze olsun monofaze olsun farketmez.

Forumumuzda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz link aşağıdadır;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/topraklama-amp-yildirimdan-korunma/3524-topraklama-topraklamada-kullanilan-elemanlar-topraklama-hesaplari.html#post17238

Moderatör tarafında düzenlendi:
diğer iki topraklama ne acaba..? :D

Son düzenleme:
3 fazlı motorlarda klemens uçlarına R S T baglandı
ve govdeye gıden baglantı ucuna baglanan kablo nedir??

toprakmi yoksa notr mü??

ben sadece panodaki toprak barasından gelen kablonun baglandıgını sanıyordum ama tecrübeli nir ustamın oraya nötr bağladıgını gördüm

acıklamasını yapacak arkadaşım varmı ne gibi durumlarda notr ne gibi durrumlarda topraklama baglanır

teşekkurler

Kaçak Akım Rölesi piyasada tam olarak kullanılmadığı zaman topraklama olmyan yerlerde motor gövdesine nötr bağlanırdı.Ustanda eskilerden olduğuna normaldir.K.A.Rölesi olsaydı topraklama bağlamak zorunda kalacaktı.

cok deneyımli bır ustam bana ıyı fırca attı bu konuda

senın bılmedıgın 5 ceşit topraklama var daha cok fırın ekmek yemen gerek dedi
bugun sanki bir yaşıma daha girdim

aldı beni yuksek gerilim hattına bana 5 çasit topraklamayı bırden gösterdi ve kendı panolarında bagladıgı notr şase baglantılarını gosterdi

aklım allak bullak oldu benmi yanlış ogrendim omu icat cıkardı

ben sadece toprak barasından gelen kablo baglanır diye biliyorum ama bu duydugum ve gordugum beni ıyı afallattı :(:(

Bana kalırsa bu yazıda eksik bilgi var.

arkadaşım motorlara genellikle toprak bağlanır bende görmedim bizim fabrikada 500 e yakın motor var ben hepsine toprak bağlarız kaçakları önlemek için insana zarar vermemesi için iyi çalışmalar usta kendini övmesin bıraksında onu başkalrı övsün

iki dakkada ustayı harcamışsınız, sanki çok yanlış birşey yapmış gibi.Hepimiz görmüşüzdür topraklamanın olmadığı yerde mecburiyetten yapılmıştır.Özellikle eski işletmelerde k.a.k.r olmadığı, hala buşonlu sigortaların kullanıldığı sanayi sitelerinde.

Ustanın 5 çeşit topraklama vardır dediğide, Şebeke tipleri olabilir.Örneğin TN-C sisteminde nötr ile toprak tek iletken çekilir.

Toprak barası var deniliyor ve nötr bağlanıyor, enterasan. Ama nötr de nasıl olsa işletme girişinde toprakladık diye ayrıca toprak hattı çekmeyip 220 cihazlarda nötr ü toprağa verenleri gördüm. Yani sıfırma ama kabul etmiyorlar onu toprakladık diyorlar. Neler var ne ustalar var iyi biliyorum. Servis müh. hizmeti verdiğimizden bilirim ben böyle ustaları. Ama hakklarınıda yiyemem. Bir çok şeyide onlardan öğrendim.

ustanın anlattığına göre gerçeklilik payı vardır. çıplak metal borunun içinden dolaşan çıplak nötr hattını ve ona asılan avizeleri unutmadık daha eski tesisatlarda.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri