3 Fazlı 380 ve 220 volt motoru üçgen baglantı ile ev 220 elektrigiyle çalıştırma ?

muratoznn

Üye
Evde yaptıgım bir proje için motor aldım 3 fazlı aldım dimmer ile hız ayarı yapabilmek için motorun üstünde yıldız 380 üçgen 220 volt yazıyor klemensleri degiştirerek üçgen baglantı yaptım fakat dimmerden çıkar artı eksi kutuplarını hangi noktadan vermem gerekiyor motora u1 w1 mi tam emin olamıyorum ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Murattoznn Merhabalar;
Bahsettiğiniz motor ttek faz ile sadece bağlantıları değiştirerek çalışamazsınız,elinizdeki motor faz faz arası 220 olan üç fazlı sistemde 220 volt ile çalıştırabilirsiniz,AC sürücü ile çalıştırabilirsiniz.

Kolay Gelsin

Motorunuz 2.2 kw dan buyuk degılse, ucgen baglantıda, faz nötr ve 220 volt verıp, ilave kondansatör baglırak çalıştırsın, ama güç düşer. Arkadasın bahsettiği tek faz, 220 volt giriş, 3 faz x220 volt cıkıslı sürücü ılede tam yukde calıstırısın. Devir değişikliği ihtıyacın varsa, bu yğntem uygundur.

nasıl yani anlamadım elimdeki motor tek fazlı degil 3 fazlı tek faza hız ayarı fln yapılmıyor bu yüzden 3 fazlı aldım üzerinde üçgen baglantı ile 220 volt yıldız baglantı ile 380 volt yazıyor yıldız tipi baglantıyı da klamensleri degişerek üçgen baglantıya çevirdim fakat ac 220 volt dimmer devresinden gelen 220volt akımı hangi baglantıya kablo takıp sıkıştıracagım bunu arıyorum motorun alt bölümde U1 V1 W1 var üst bölümde ise W2 U2 V2 var ve bunlar klamenslerle üçgen baglantı ile birbirine baglı hangisinden artı hangisinden eksi vermem gerekiyor kondansatör kullanmicam ac dimmere direk takıcam ?

1- Motorunuz 3 faz ile çalışıyor. bu 380 volt 3 fazla çalışır demek. ( Evde kullandığınız 220 volt monofaze tek faz 220 volttur )
2- Etikette yazan 220 volt demek bu motor monofaze yani tek fazlı 220 volt ile çalışır demek değildir. Yine 3 fazlı 220 volt ile çalışır demek.
3- Motor devri dimmer ile ayarlanmaz. Motor devri frekans sürücüsü ile ayarlanır.

Kolay gelsin.

1- Motorunuz 3 faz ile çalışıyor. bu 380 volt 3 fazla çalışır demek. ( Evde kullandığınız 220 volt monofaze tek faz 220 volttur )
2- Etikette yazan 220 volt demek bu motor monofaze yani tek fazlı 220 volt ile çalışır demek değildir. Yine 3 fazlı 220 volt ile çalışır demek.
3- Motor devri dimmer ile ayarlanmaz. Motor devri frekans sürücüsü ile ayarlanır.

Kolay gelsin.

Ben Tek Fazı Kesinlikle İstemiyorum zaten 3 Fazlı Motor Aldım Hız Ayarlanabilmesi İçin Bu Da Şu demek anladıgım 3 Fazlı motor sürücüsü bulmam gerekiyor 3 fazlı motoru istedigim hızda çevirebilmek için Nerden Bulunur bu devrelerden yapılabilir mi bilginiz var mı frenkansını ayarlaması için ?

nasıl yani anlamadım elimdeki motor tek fazlı degil 3 fazlı tek faza hız ayarı fln yapılmıyor bu yüzden 3 fazlı aldım üzerinde üçgen baglantı ile 220 volt yıldız baglantı ile 380 volt yazıyor yıldız tipi baglantıyı da klamensleri degişerek üçgen baglantıya çevirdim fakat ac 220 volt dimmer devresinden gelen 220volt akımı hangi baglantıya kablo takıp sıkıştıracagım bunu arıyorum motorun alt bölümde U1 V1 W1 var üst bölümde ise W2 U2 V2 var ve bunlar klamenslerle üçgen baglantı ile birbirine baglı hangisinden artı hangisinden eksi vermem gerekiyor kondansatör kullanmicam ac dimmere direk takıcam ?
Yıldız bağlantıyı tekrar yap u1-v-1uçlarına 220volt bağla V1-W1uçlarına kondansatör bağlaman gerekli dimmer ile direk yol veremezsin.Kondansatör kw değerine göre değişir onuda araştır kaç farat gerekli

Yıldız bağlantıyı tekrar yap u1-v-1uçlarına 220volt bağla V1-W1uçlarına kondansatör bağlaman gerekli dimmer ile direk yol veremezsin.Kondansatör kw değerine göre değişir onuda araştır kaç farat gerekli
Bunları yaptıgım zaman motor 3 fazlı mı olucak yoksa tek fazlı mı olucak 3 fazlı olmasını hız kontrolü için istiyorum hassas plastik çalıştırıcaz projemiz bu yani hız kontrolü istiyen hassas bir iş yaptırıcaz tek fazlı almıştık bi açıldıgı anda yıldırım gibi gidiyor dimmerle durdurabilene helal olsun :D gene aynı tek fazlı gibi yapmaz degil mi ? yani hız ayarı lazım bize

Sn. zeybek hocamın ne söylediğini anlamaya
çalışın.Çözüm orda.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri