1 fazli motordan 3 renkli uc hakkinda?

Arkadaslar merhaba elimdeki pano sogutma amacli havalandirma fani 1 fazli bir motor bunda 3 renkli kablo cikiyor ve birde kondansator var bizim baglayan arkadaslar kondansatorun bir ucunu bosta birakarak baglamislar fan calisiyor denedim kondansator bu duruma gore bosta kalmis baglantisi hakkinda bilgi almak istiryorum nedir ne degildir tesekkur ederim.

pnBElq.jpg

vPnZrp.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Resimlerden anladığım kadarıyla motor yardımcı sargılı. Kondansatörle faz kaydırılarak yardımcı sargıya elektrik veriliyor. Yardımcı sargılı motorların çalışması diye googlede aratırsan daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca 3 fazlı motorlarda bu şekilde kondansatörle faz kaydırılarak 220 ile çalıştırılabilir.

Son düzenleme:
Kondansatör uçlarından biri boşta kalirsa calismaz ustam..siz yanlis görmüş olmayasiniz.?

Resimlerden anladığım kadarıyla motor yardımcı sargılı. Kondansatörle faz kaydırılarak yardımcı sargıya elektrik veriliyor. Yardımcı sargılı motorların çalışması diye googlede aratırsan daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca 3 fazlı motorlarda bu şekilde kondansatörle faz kaydırılarak 220 ile çalıştırılabilir.
pek sanmıyorum 3 fazlı oldugunu ama arastırayım

Kondansatör uçlarından biri boşta kalirsa calismaz ustam..siz yanlis görmüş olmayasiniz.?
emınım ustam resimdede goruluyor zaten baglantı acık sekılde

emınım ustam resimdede goruluyor zaten baglantı acık sekılde
Ustam resimde kondansatör ucunun bosta olduğunu goremiyorum ben.yani kondansatörün 1 ucu faz hattına diger ucu klemenste sargı ucuna karsilk gelen yere bağlanacak kisacasi.resimdede aynı sekilde kondansatörün bir ucu faz, diger ucu fanın sargı ucuna birlikte bağlanmış.yani klemensin karşisi bos sadece yanildigin yer orasi ustam.yoksa bosta degil yani kond.ucu bagli.

Moderatör tarafında düzenlendi:
http://elektrikteknikeri01.blogspot.../golge-kutuplu-asenkron-motorlarn-calsma.html

Üstteki linkteki gibi monofaze asenkron motor tipindeyse eğer faz ve nötr (siyah-kahve) 2 kablo çalışması için yeterli. Bu motorlar gölge kutuplu olmalarından dolayı ilk startları gölge kutupların ucundaki bakır halkaların oluşturduğu döndürme etkisiyle kendiliğinden olur. 3. kablo olarak görülen sarı yeşil-sarı kablo aspiratör motorunun metal gövdesinin topraklanması (elektrik kaçağı olmasında güvenlik amaçlı) için ilk resimdeki klemensin sağındaki metal şaseye vidalıdır. Yani bu motorun çalışması için 3 kablo kesinlikle girmiyor. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri