3 adet 3*240+120 kablo bağlantısı

ainos

Üye
arkadaşlar

çalıştığım iş yerinde 3 adet 3*240+120 kablo trafodan 70 metre uzaklıktaki dağıtım panosuna gidiyor

her kabloya birer faz +nötr veya her kabloya üç faz + nötr

sizce bu kablolar nasıl bağlanmalı veya her hangi bir fark oluşurmu demek daha doğru olur

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
her kabloya 3 faz olamaz böyle bişey mümkün değil.her kabloya bir faz verilir, 120 lik kablo ise nötr olarak kullanılır.

osmosis arkadaşın dediği gibi 240'lık kablolara fazlarını ver,120 lik kabloya da nötrünü ver.

her kabloya 3 faz olamaz böyle bişey mümkün değil.her kabloya bir faz verilir, 120 lik kablo ise nötr olarak kullanılır.

ben tam olarak anlatamadım herhalde elimde 3 adet kablo var.

1.seçenek : birnci kabloya R fazını, ikinçi kabloya S fazını , ücünçü kabloya T
faznı vermek

2.secenek :birinci kabloya R S T , ikinçi kabloya R S T , üçünçü kabloya R S T

bunu neden sorduğuma gelince kablo içindeki damarlar burgulu olarak ilerliyor
bunun manyetik alan oluşumuna etkisi dolayısıyla kabloların bağlantı değişikliğinde dolayı akım taşıma kapasitelerinde fark oluşup oluşmayacağı hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istedim

Merhabalar
Tecrübeme dayanarak 2. seceneğiniz doğru Ama 3 kablo bağladığınız zaman kablonun 1 adeti çok yükleniyor. bunun için eğer sistemi bölebiliyorsanız kabloları 2+1 şeklinde bağlamaya çalışınız.
3 kabloyu beraber bağladığınız zaman akımları ölçüp kontrol ederseniz ve bir kablonun taşıyacağı akımı geçmiyorsa sorun yoktur demektir. Ayrıca kablo boylarını eşit kesmeye çalış kısa olan kablo biraz daha fazla yüklendiğini göreceksiniz.

Bu mantıksız gelebilir Ama Teçrübedir.

Merhaba,

Dediğiniz gibi, 3 kablonun her damarıfarklı fazlara bağlanır. Fazlar aynı kablonun damarlarından geçen farklı fazlar birbirlerinin manyetik alanını ortadan kaldıracaktır.

Kabloyu sererken uygun şekilde sermekte manyetik alan oluşumunu engellemek için bir önlemdir.

Saygılar...

1.seçenek : birnci kabloya R fazını, ikinçi kabloya S fazını , ücünçü kabloya T
faznı vermek

Bu şıkı kulan daha iyi her yönden

3 adet 3*240 kablo dan her birine ayrı faz verirsen 2 şer kablo boş kalmıyacak mı ? 3 ayrı kabloyla 3 faz götürüldüyse muhtemel olan çok yüksek bir akım çekiliyor demek oluyor. böyle olunca her fazı zaten tek kablodan götürmek aşırı yükleme yaratmaz mı? yoksa ben mi yanlış anladım.

Merhabalar
Tecrübeme dayanarak 2. seceneğiniz doğru Ama 3 kablo bağladığınız zaman kablonun 1 adeti çok yükleniyor. bunun için eğer sistemi bölebiliyorsanız kabloları 2+1 şeklinde bağlamaya çalışınız.
3 kabloyu beraber bağladığınız zaman akımları ölçüp kontrol ederseniz ve bir kablonun taşıyacağı akımı geçmiyorsa sorun yoktur demektir. Ayrıca kablo boylarını eşit kesmeye çalış kısa olan kablo biraz daha fazla yüklendiğini göreceksiniz.

Bu mantıksız gelebilir Ama Teçrübedir.

farklı kablolara aynı fazı verdiğinizde çok ciddi manyetik alanlar ile karşılaşırsınız.Bundan etkilenebilecek cihazlarınız varsa arkadaşın önerisine uyun

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri