3.3V'luk Sistemi Beslemek

Herkese merhabalar.
3.3v ile çalışan bir sistem var. Bu sistemi Li-ion pil ile besleyeceğim. Fakat Li-ion piller tam dolumda 4.5v'a kadar çıkabiliyor. O yüzden pilden gelen enerjiyi 3.3v'da nasıl sabitleyebilirim?
Herkese teşekkürler, sağlıklı günler dilerim.

dc dc regülatör kullanın. domiRobot ya da alternatif sitelerden temin edebilirsiniz. Linkteki minimum 4 volt veriyormuş. Seri bir diyotla beraber kullanırsanız 3,3 Volta düşer. Ya da 0 Volta kadar düşürebilen çeşitlerini bulabilirsiniz. Olmadı siz yaparsanız bir regülatör.

Bu modül kullanışlı görünüyor.

1609356785627.png
1609356818485.png

Güzel modül. Yeteri kadar akım verdikten sonra kullanılabilir. Bu arada imzanız dikkatimi çekti. İmza güzel. Ben daha çok şunu kullanıyorum: Bilgi paylaştıkça çoğalmakla beraber paylaştıkça kıymeti düşer. Malum ayağa düşen bilgi para etmiyor.

Son düzenleme:
Güzel modül. Yeteri kadar verdikten sonra kullanılabilir. Bu arada imzanız dikkatimi çekti. İmza güzel. Ben daha çok şunu kullanıyorum: Bilgi paylaştıkça çoğalmakla beraber paylaştıkça kıymeti düşer. Malum ayağa düşen bilgi para etmiyor.
Mesleki olarak bakmadığımdan ayağa düşmez, bu tür forumlarda olduğu gibi bilgi paylaştıkça üstüne konur ve yükseldikçe nirvanaya ulaşılır.;) Hasbel kader bu paylaşımlar profesyonellik (ticari) değil de amatör ruhun yansımasıdır.

Güzel modül. Yeteri kadar verdikten sonra kullanılabilir. Bu arada imzanız dikkatimi çekti. İmza güzel. Ben daha çok şunu kullanıyorum: Bilgi paylaştıkça çoğalmakla beraber paylaştıkça kıymeti düşer. Malum ayağa düşen bilgi para etmiyor.
@bolubeyi , biz denize atalım halik bilmezse malik bilir. dünyanın kaderini değiştirecek bilgiyi paylaşsan da okuyanlar hatta okuyamayanlar sayesinde hala para ediyor. benim gibi bazı cahillere bilgi veriyorsun bir de açıklamak için alt yazı geçiyorsun. rahmetli felçli düzgün konuşamayıp anlanmak istediğini anlatamadığı zaman dediği gibi "boşver"
@bolubeyi , biz denize atalım halik bilmezse malik bilir. dünyanın kaderini değiştirecek bilgiyi paylaşsan da okuyanlar hatta okuyamayanlar sayesinde hala para ediyor. benim gibi bazı cahillere bilgi veriyorsun bir de açıklamak için alt yazı geçiyorsun. rahmetli annem, felçli düzgün konuşamayıp anlanmak istediğini anlatamadığı zaman dediği gibi "boşver"

Olmadı siz yaparsanız bir regülatör.
Yukarıya yazmayı unutmuşum pardon. Hazır bir modül değilde kendim yapmak istiyorum. Paylaşabileceğiniz bir örnek var mı? Buck-Boost dc-dc dönüştürücüleri inceledim fakat karmaşık geldi.
Asagidaki entegreyi kullanabilirsiniz . Size lazim olan akimi yazmamissiniz ama genelde 3.3 volt icin islemci beslemelerinde asagidaki entegre kullaniliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 70463
Akım genel kullanımda 50mA'den az fakat ani olarak 400mA'e kadar çıkabiliyor. LM1117'nin datasheetinde şöyle bir şey gördüm ben mi yanlış anladım bilmiyorum. 3.3 v çıkış için 4.5 ile 10v arası mı vermeliyim?
Ekran Görüntüsü (1)_LI.jpg

Akım genel kullanımda 50mA'den az fakat ani olarak 400mA'e kadar çıkabiliyor. LM1117'nin datasheetinde şöyle bir şey gördüm ben mi yanlış anladım bilmiyorum. 3.3 v çıkış için 4.5 ile 10v arası mı vermeliyim?

L1117 'nin dropout voltajı en az 1.2V civarında. Tek li-ion ile besleyecekseniz 3.3+1.2 = 4.5V 'un altındaki pil voltajında 3.3V alamazsınız. Ki li-ion ların dolu gerilimi max 4.2V.

Buck konvertörlerde de dropout voltajı yüksektir.
low dropout lineer regülatörlere bakın.
LDO diye arayın.
Örnek mcp1700-33

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular