Ni-MH pil ile çalışan tıraş makinesi sorunu

noname92

Üye
kontrol kalemi üyeleri merhaba.
2 adet 1.2V 600mAh Ni-MH 2/3AA pil ile çalışan ve 3.7V 800mA adaptör ile şarj olan tıraş makinem var.
Ni-MH piller çok çabuk yıpranıyor ve internette okuduğum bilgilere göre Ni-MH piller tam bitmeden şarj edilmesi bozulmasına sebep oluyormuş. Pil türü AA veya AAA olsa bulunması kolay olduğu için bozulsa bile yenisini alıp yerine takarım ama 2/3AA olunca hem pahalı oluyor hem bulunması zor oluyor. Bu yüzden makineyi TP4056 gibi küçük kartlar ile li-ion pile çevirebilmem mümkün müdür?
Eğer bu mümkün değil ise 2. seçenek olarak pilsiz sadece fiş ile çalışması da yeterli bana fakat pil olmadan adaptöre bağlı bile olsa çalışmıyor. Bu devreyi nasıl pilsiz çalıştırabilirim?
mak.jpg

lityum pile çevirmeniz daha sağlıklı olur, adaptörle çalışmamasının iki sebebi olabilir. birincisi adaptörün gücü yetmiyordur. ikincisi de şarj olurken çalışmasını önleyen bir devresi vardır, kaliteli makinelerde olur.

lityum pile çevirmeniz daha sağlıklı olur, adaptörle çalışmamasının iki sebebi olabilir. birincisi adaptörün gücü yetmiyordur. ikincisi de şarj olurken çalışmasını önleyen bir devresi vardır, kaliteli makinelerde olur.
@paskomya ustam bağlantıları resimdeki gibi yapıp, makinenin kendi şarj kısmını iptal edip kullanabilir miyim?
yenidevre.png

kullanabilirsiniz; de ben tamirciyim, doğrusunu ustalar devreden anlayanlar benden çok daha iyi bilirler. büyük ustalarım yorum yapsın. yani devre okumayı bilmem.

kullanabilirsiniz; de ben tamirciyim, doğrusunu ustalar devreden anlayanlar benden çok daha iyi bilirler. büyük ustalarım yorum yapsın. yani devre okumayı bilmem.
Ben enerji mühendisiyim fakat okulda bir şey öğretmedikleri için ben bile kendime mühendis demek istemiyorum. Sadece internet ortamında kendi çabalarıma bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yaşadığım memlekette tamirci bile olmadığından en azından kendi ufak tefek işlerimi yapmaya çalışıyorum. Malum memlekette iş de bulamadığım için eskisini at yenisini al yapamıyorum hem maddi gücüm de olsa böyle şeyler israf geliyor bana. Neyse konuyu uzattım kusuruma bakmayın, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim efendim :)

Ben enerji mühendisiyim fakat okulda bir şey öğretmedikleri için ben bile kendime mühendis demek istemiyorum. Sadece internet ortamında kendi çabalarıma bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yaşadığım memlekette tamirci bile olmadığından en azından kendi ufak tefek işlerimi yapmaya çalışıyorum. Malum memlekette iş de bulamadığım için eskisini at yenisini al yapamıyorum hem maddi gücüm de olsa böyle şeyler israf geliyor bana. Neyse konuyu uzattım kusuruma bakmayın, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim efendim :)
ne olduğunu bildiğin sürece etiket kimliğinin bir önemi yok. para her şey değildir, hele satın alma konusunda. kapitalizmle iyi geçinmeye çalışırım ama asla kölesi olmadım. hala yamalı pantolon giyerim. param olmadığı için değil, kullanılabildiği için. ben çocukken bizler gaz lambasında ders çalıştık, yamalı çorap giydik. ama asla utanmadık. var olanla yetinmeyi öğrendik. biz böyle öğrendik, böyle gördük. şimdi devir kullan at devri. ben biraz geriden geliyorum. üstelik biz zengin bile sayılırdık çünkü evimizde bir kütüphane ve aksiklopedilerim vardı. (zenginlik görecelidir)

2 adet seri 1.2V pil 2.4V yapar siz devreye 3.7V verirseniz muhtemel devrede arızalanan bileşenler olacaktır. TP4056 dan çıkıp devreye giden artı ve eksi uçlara birer adet diyot bağlarsanız diyotlar üzerinde 1V civarında bir gerilim düşümü olur devrenize 2.7 V vermiş olursunuz. Diyot sayısını artırırsanız 2.4V a yakın değerlerde elde edersiniz. Yalnız bu alet Braun falansa siz pilleri devreden ayırıp yeni pil taksanızda entegre resetlenmeden cihaz çalışmayabilir. Bunun hakkında bir konu açmıştım. Bu arada piller kaliteyse Ni Mh de olsa çok uzun yıllar kullanılır. Bendeki cihaz 10 seneyi aşkındır aynı pillerle çalışıyor.

2 adet seri 1.2V pil 2.4V yapar siz devreye 3.7V verirseniz muhtemel devrede arızalanan bileşenler olacaktır. TP4056 dan çıkıp devreye giden artı ve eksi uçlara birer adet diyot bağlarsanız diyotlar üzerinde 1V civarında bir gerilim düşümü olur devrenize 2.7 V vermiş olursunuz. Diyot sayısını artırırsanız 2.4V a yakın değerlerde elde edersiniz. Yalnız bu alet Braun falansa siz pilleri devreden ayırıp yeni pil taksanızda entegre resetlenmeden cihaz çalışmayabilir. Bunun hakkında bir konu açmıştım. Bu arada piller kaliteyse Ni Mh de olsa çok uzun yıllar kullanılır. Bendeki cihaz 10 seneyi aşkındır aynı pillerle çalışıyor.
Biraz garip gelebilir ama gerilimi düşüren elemanın diyot olduğu yeni öğrendim. Kesinlikle diyot bağlarım artık. Makine Braun değil Premier diye bir marka ama bıçakları çok sağlam, dışarıdan 2 adet şarj edilebilir Ni-Mh AA pil ile çalıştırdım ama makinenin içi çok küçük sığsa direk Ni-Mh AAA bile takıp kullanacağım.

2 adet ucuz pil buldum. Ucuz olduğu için şüphelendim. Siz bunlardan birini almamı önerir misiniz yoksa hiç bulaşmayım mı?
https://www.pilsitesi.com/orion-1.2v-ni-mh-23aa-750mah-sarj-edilebilir-pil
https://www.pilsitesi.com/gp-25aah-1.2v-250-mh-13aa-sarj-edilebilir-pil-270

Garip gelmesin çünkü diyotun asıl amacı gerilim düşürmek değil zaten ama böyle ufak tefek farkları tolere etmek için kullanılabilir. Diyotların iletime geçmesi için diyotun yapıldığı malzemeye göre değişmekle birlikte 0.2V - 0.7V gerilim ihtiyacı vardır.
Paylaştığınız pilleri kullanmadığım için yorum yapamam ancak ikinci linkteki ürünün Ah değeri çok düşük dikkat edin.
Marka bilgisi için tunelsan ı arayıp sorabilirsiniz. Adamların işi pil..

orion-1.2v-ni-mh-23aa-750mah-sarj-edil-52f0cc.jpg

Bu pili aldım elime ulaştı. Makineyi biraz kullandıktan sonra geri dönüş olarak, bilgilendirme amaçlı tecrübelerimi yazacağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri