24 volt solar/güneş panelinin çıkışlarını 2x12 volt'a ayırmak mümkün mü?

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhabalar arkadaşlar, önceki mesajlarımda söz ettiğim 12 volt solar/güneş paneli sistemi için, ileride hem 24 volt'luk sistem için hem de ikinci bir panel alıp, ihtiyaca göre bir tık daha genişletebilmek açısından, şimdi almak istediğim 320, 340 veya 380 watt 24 volt'luk bir panelin by-pass diyotlarından ya da busbar iskeleti üzerinden hücrelerin yarısını ayrı bir 12 volt diğer yarısını da ayrı bir 12 volt şekline getirmek mümkün mü? Yani aralarında seri ya da paralel olarak bağlı 60 hücrelik bir panelden otuzar hücre olarak iyiye ayırmak mümkün mü? Yakından gözlemleyebileceğim bir panelim henüz olmadığından çok basit bir soru gibi algılanabilir. Bir satıcıya sorduğumda mümkün değil cevabı sonrası buradan sizlere sormak istedim. Çünkü 12 volt'lük panellerde yine satıcılardan aldığım bilgilere göre en yüksek güç 190 watt'mış. 220, 240 watt gibi bir değerde 12 volt panele ihtiyacım var. Sistemi 12 volt led aydınlatma ve 12 volt ile çalışan kamera kayıt sistemi için kullanacağım. Dolaysıyla en verimli kullanım için araya inverter kullanıp yükseltip tekrar düşürme kayıpları oluşmayacak. Sanki paneldeki kanallar birbirinden ayrılıp yalıtılırsa bu iş olur diye düşünüyorum, bilgisi olan var mı?

Şurada panel üretim aşaması anlatılmış. Anladığım kadarıyla her bir polikristal panel hücresi için 2018 şartlarında aşağıdaki değerler verilmiş. Monokristal tekniğinde ve geçen sürede akım değerleri değişmiş olabilir.

Güç: 4,4 W
Voltaj: 0,52 V
Akım: 8,62 A
Boyut: 156mmx156mm

Dolaysıyla 36 hücre 12 volt (maks 17.8V), 24 volt (maks 38,6V)'a tekabül ediyor. Fakat laminasyon ve temperli cam katmanlarından dolayı iletim kanallarına müdahale etmek mümkün olur mu bilemiyorum. Ya da üreticiye yazıp ister 12 volt ister 24 volt şeklinde kullanılabilen panel yapmasını rica etmek kalıyor.;)
72 hücreli panelin her iki ayrı 36 panelini gruplayıp bir eksi bir artı ucu birleştirince yine 24 volt, ayrı ayrı kullanınca 12 şer volt olarak kullanmak mümkün. Böyle bir tasarımda panelde dört adet bağlantı kablosu olmalı. Belki daha kolay bir yolu da olabilir?

3.6) Çerçeve Pres Hattı
Panellerin kenar düzeltmeleri ve kesimleri yapıldıktan sonra çerçevenin oturtulması için bu hatta gönderilir. Çerçeve işlemi tamamlandıktan sonra, panellere by-pass diyotları ve klemensler monte edilir.
Son aşamada by-pass diyotlar ilave edilebiliyorsa arka kısımda iletim kanallarına ulaşmak mümkündür anlamı çıkar mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Paneli tam ortadan ikiye keserseniz ve sonra bağlantıları bağlarsanız olur
Olmayacak bir şey değilde. o paneli kesip tekrardan uçları bulması biraz zor olur.
paneller epoksi içinde olduğu için uğraşmaya değmez diye düşünüyorum.

Merhaba,

Eger imkankniz var ise bir ölçüm alabilirseniz bence 24 volt paneli 12 volt olarak kullanma imkani olabilir. Asagidaki gorselde bir solar panele ait baglanti teeminal kutusu mevcut. Bu terminal kutusu uzerinde by pass diyotlarini goruyorsunuz. Ayrica panelden 3 adet uc bu terminallere geliyor.

Eger bu uclardan ortadaki uc panel bağlantısından orta uca temas halinde ise sol iki ucta 12 volt sag iki uçtan 12 volt alinabilir. Ancak iki ayri sistem icin orta ucta gelen giden uclari ayirmak geeekebilir.

Panele mudahale ederek uc alma konusunu dusunmeyin derim paneller laminasyon yontemi ile birlestiriliyor ve mudahale ettiginizde izolasyon delinmis olacak ayrica panellerde cok hassas kirilma ihtimali cok yuksek.

What-are-inside-a-Solar-Panel-Junction-Box-on-the-back-side-of-PV-Panel.jpg

Son düzenleme:
Neden panelin fiziki ve elektriki özellikleriyle oynayıp bozuyorsunuz..? Hiç 24 VDC aküsü olan ve 12 VDC LED, ampul, teyp, ses sistemi vs. kullanan araç görmediniz mi..? Bu araçlarda 24 VDC'yi 12 VDC'ye düşüren konvertörler kullanılıyor.
Örneğin: Bunlardan bir tane panel çıkışına tak, 12 VDC alırsın... Ya da ne bileyim DC voltaj düşürücü LM78XX serisi entegre ile basit bir düşürücü elektronik devre tasarlanabilir. (LM7812) devrelerini inceleyin.
Not: Panel anma gücü sabit olduğundan, çekilen gerilim düşerse çekilen akım aynı oranda artar. Ayrıca 2X12 VDC'ye gerek yok. Çıkış 12 VDC olması yeterli.

Son düzenleme:
Neden panelin fiziki ve elektriki özellikleriyle oynayıp bozuyorsunuz..? Hiç 24 VDC aküsü olan ve 12 VDC LED, ampul, teyp, ses sistemi vs. kullanan araç görmediniz mi..? Bu araçlarda 24 VDC'yi 12 VDC'ye düşüren konvertörler kullanılıyor.
Örneğin: Bunlardan bir tane panel çıkışına tak, 12 VDC alırsın... Ya da ne bileyim DC voltaj düşürücü LM78XX serisi entegre ile basit bir düşürücü elektronik devre tasarlanabilir. (LM7812) devrelerini inceleyin.
Not: Panel anma gücü sabit olduğundan, çekilen gerilim düşerse çekilen akım aynı oranda artar. Ayrıca 2X12 VDC'ye gerek yok. Çıkış 12 VDC olması yeterli.
Zaten solar şarj cihazında kayıplar olacağından, ayrıca başka çevrimler koymak istemiyorum. Tabi 12/24v konvertöründe nekadar kayıp olur bilmek lazım.
Merhaba,

Eger imkankniz var ise bir ölçüm alabilirseniz bence 24 volt paneli 12 volt olarak kullanma imkani olabilir. Asagidaki gorselde bir solar panele ait baglanti teeminal kutusu mevcut. Bu terminal kutusu uzerinde by pass diyotlarini goruyorsunuz. Ayrica panelden 3 adet uc bu terminallere geliyor.

Eger bu uclardan ortadaki uc panel bağlantısından orta uca temas halinde ise sol iki ucta 12 volt sag iki uçtan 12 volt alinabilir. Ancak iki ayri sistem icin orta ucta gelen giden uclari ayirmak geeekebilir.

Panele mudahale ederek uc alma konusunu dusunmeyin derim paneller laminasyon yontemi ile birlestiriliyor ve mudahale ettiginizde izolasyon delinmis olacak ayrica panellerde cok hassas kirilma ihtimali cok yuksek.

Ekli dosyayı görüntüle 60965
Bu kutuya yakından bakmak lazım.:)

Bu sayfada taslaklara bakılırsa ki seri bağlantı için böyle bir hücre dizilimi olmalı. Ekteki görselde 36 hücreli 12 volt bir panel görünüyor olsa da 24 voltuk panel de benzerdir diye düşünüyorum. Yeşil halka içine alınan kısımdan iletim kesilip, kesilen her iki tarafa da ayrı ayrı bağlantı ucu monte edilecek?

Ekli dosyalar

• panel.jpg
    panel.jpg
    26.3 KB · Görüntüleme: 40
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu sayfada taslaklara bakılırsa ki seri bağlantı için böyle bir hücre dizilimi olmalı. Ekteki görselde 36 hücreli 12 volt bir panel görünüyor olsa da 24 voltuk panel de benzerdir diye düşünüyorum. Yeşil halka içine alınan kısımdan iletim kesilip, kesilen her iki tarafa da ayrı ayrı bağlantı ucu monte edilecek?
evet kısmı ikiye böldüğünüzde istediğiniz oluyor.
İşte bütün mesele sizdeki panelin o uçlarını bulmakta.
Benim demek istediğim de bu zaten.
Eğer paneli tam ortadan bölerseniz demiştim. Ama paneli keserek ortadan ikiye ayırmayı kast etmiyorum. Bağlantıları keserek. Olur.

Kağıt üzerinde olur gibi duruyor fakat mevzu bahsi iletim kanalı açıkta değilse (ki muhtemelen hücrelerin dizildiği en alt katmanın üzerindedir) hassas kaplama, temperli cam kısma ulaşmak ne derece imkan verir bilemiyorum.

Havensis solar da mptt şarj kontrol cihazı var kendi patentli yerli üretim onunla işini çözersin bı incele

MPPT ile olabilir düşüncesi bende de var fakat prensip olarak önce akü kısmı cihaza bağlanması ve cihazın akü voltajını tanıması gerekiyor. Bu noktada cihazın 12 volt mu 24 volt mu çalışması gerektiğine göre sanırım cihazdaki ilgili katmanlar devreye giriyor. Yani 12-24 volt yelpazesinde çalışacağına emin olamadım. Kaldı ki zaten MPPT bir şarj cihazı da gereğinden fazla pahalı. Benim amacım 24 volt bir panel akü sistemine göre gerektiğinde 12 volt gerektiğinde de 24 volt kullanılabilsin. Bunun zor olduğunu da düşünmüyorum. İki kablo ve iki diyotla halledilebilecek bir durum. Üreticilerin göz önünde bulundurması gerekiyor diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri