kirik42

Üye
Merhaba, herkese iyi günler. Elimde 220V DC Parmanent Magnet Türü etiketini eklediğim bir koşu bandı motoru var. Bir süredir zımpara makinası olarak kullanıyordum ancak kendi kartı arızalandı ve yapımı aşırı pahalı. Ve hız kontrolü yapabilmek için bu duruma bir çözüm arıyorum.

220v AC Dimmer çıkışına köprü diyot bağlayıp motora bağladım motor çalışıyor ancak bir inilti oluyor. Buda tam doğrultma olmadığından kaynaklı diye okudum. Çıkışa paralel bir kondansatör bağlanırsa bu sorun çözülür mü. Yada 220v DC pwm (veya hangi tür uygunsa) sinyal üreten bir sürücü yapılabilir mi ?

Teşekkürler ☺️

IMG_20211227_224711.jpg

NV_0102_Marston_FIG16.jpg

Bu devre dimmerden daha iyi sonuc verir. Yalniz potans gucune dikkat. Siradan potanslarla olmaz.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 83621

Bu devre dimmerden daha iyi sonu verir. Yalniz potans gucune dikkat. Siradan potanslarla olmaz.
Teşekkürler, kullanmak istediğim dimmer motor için satılıyordu. Linkini ekliyorum. Peki dediğim gibi DC motor çalıştıracağım ve iniltisiz bir çalışma istiyorum. Dimmer sonrası ne yapmalıyım köprü diyot sonrası kondansatör mü yada farklı bir şey mi gibi.

https://urun.n11.com/arduino-urunle...-ac-220v-motor-hiz-kontrol-devresi-P375394111

Semasini verdigim dimmer degil. Hiz kontrol devresi. Dimmer adi ustunde lambalar/omik yukler icin.

Verdigim sema yarim dalga kullaniyor olsa da tam dalgaya kiyasla cok da kotu degil. Elektrikli aletlerde (breyz vs) semadaki teknik kullanilir. Motorun BEMF si ile geri besleme halindedir.

Dimmer sonrasi ne baglarsan bagla motor icin iyi bir calisma sekli yakalayamazsin.

BEMF den bahsettim. Dimmer ile deviri iyice dusurdugunde motor milini parmaklarinla tutarsan motoru durdurabilirsin. Fakat breyz vs yi kolay kolay durduramazsin.

Merhaba, konuyu forumda bayaca arattım ama bu konuya rastlamamıştım teşekkürler. Konu bana uygun sanırım ama arkadaşın motoru 230 volt ve watt değer düşük. Benim motor 220v ve 7 Amper. Kusura bakmayın elektronik bilgim var ancak devre dizayn edecek kadar değil maalesef. Arkadaşın devresinden çıkarmam eklemem gereken bir şey var mıdır acaba? Motorda hali hazırda bir hız sensörü var devreye bunu nasıl dahil edebilirim yada etmelimiyim? Sensör görselini ekleyeceğim. Birde bu ilkel dimmer sonrası köprü diyot kullanımı ile oluşan inilti titreşimi bu devre ile gidermiş olur muyuz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler ☺️

Merhaba, konuyu forumda bayaca arattım ama bu konuya rastlamamıştım teşekkürler. Konu bana uygun sanırım ama arkadaşın motoru 230 volt ve watt değer düşük. Benim motor 220v ve 7 Amper. Kusura bakmayın elektronik bilgim var ancak devre dizayn edecek kadar değil maalesef. Arkadaşın devresinden çıkarmam eklemem gereken bir şey var mıdır acaba? Motorda hali hazırda bir hız sensörü var devreye bunu nasıl dahil edebilirim yada etmelimiyim? Sensör görselini ekleyeceğim. Birde bu ilkel dimmer sonrası köprü diyot kullanımı ile oluşan inilti titreşimi bu devre ile gidermiş olur muyuz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler ☺️
@0M42
güç konusunu daha yüksek amperli mosfet veya irf840 dan paralel 2 tana bağlayarak aşabilirsiniz.
kendisi motora otomatik hız kontrolu de ekledi.

Resimdeki gibi motora ters paralel(10A) serbest geçiş diyotu eklemenizi tavsiye ederim,

scr.PNG

Merhaba, bir kaç hafta önce benzer bir konuda çalışmam oldu evet masaüstü tornamın kartı yanınca işimi görecek bir hız kontrol devresi arayışına girdim Türkiyede hazırını bulamadım ama sağolsun bu konuda bana @kesmez üstadım yardımcı oldu.

Tornada pwm kontrollü olsa da sıradan hız kontrol kartları işimi görmedi çünkü işlenecek malzemeye göre tornayı değişken devirlerde kullanmam gerektiği için sıradan devrelerde düşük devirlerde tork yetersiz kaldı buda malzemeyi işlerken devirin çok fazla düşmesine neden oldu.

Şöyle bir yol izledim çamaşır makineleri motorlarında tako denilen bir ac sinyal jeneratörü var. Mıknatıs ve bobin gurubundan oluşuyor. Mıknatıs motor miline sabit motorla birlikte dönüyor, bobin ise motorun gövdeye sabit. Motor döndükçe devire göre bobin ac gerilim üretiyor. Bu tako sistemden bir tane edindim mıknatısı motor miline sabitledim bobini de gövdeye sabitledim. Bendeki motor 3800 rpm çeviriyor takoda en alt devirden en üst devire 0 ile 14 volt arası ac gerilim okuyorum.

Aşağıdaki devrede tako yazan yere jeneratörün çıkışlarını bağladım. Bu şekilde motor yüke binse dahi opamp 555 e sinyal gönderip pwm frekansını arttırarak devirin sabit kalmasını sağlıyor yani tabir yerindeyse motor yüke binip devir düşmeye başladığı an devre motora gaz veriyor ve devir düşmemiş oluyor. Bu tabi çok hızlı geliştiği için devirin düştüğü hiç anlaşılmıyor.

Ben bu devreden fevkalade verim aldım. Öyle ki tornanın kendi orjinal kartı bu kadar iyi çalışmıyordu. Motor yüke bindiğinde önce devir biraz düşüyor sonra kart deviri yükseltiyordu gözle görülüyor, kulakla hissediliyordu.

Tako eklemesini yaparım derseniz size pcb şemasını da gönderebilirim.

Kesmez üstadım mosfet olarak irf840 önermişti ancak elimde hazır soğutuculu irfp460 vardı ben onu kullandım hiç bir sorun yok gayet güzel işimi görüyor ama 840 ile daha küçük bir soğutucu ilede çalışacaktır. Motora paralel diyot ( D5) minumum 20 amper olmalı düşük devirlerde üzerinde çok akım kalıyor daha düşük değerde diyot ısıyor ve yanıyor yanınca mosfetide kısa devreye düşürdüğü için mosfette adios amigos oluyor. Ben diyot olarak DHG201600PA kullandım.

7itfbjq.jpg

Tako bobini (mıknatıs içerisinde dönüyor):

celik-camasir-makinesi-motor-tako-bobini-5329-80-B.jpg

Motor miline bağlanacak mıknatıs :

02-41-003-a.jpg

Merhaba, bir kaç hafta önce benzer bir konuda çalışmam oldu evet masaüstü tornamın kartı yanınca işimi görecek bir hız kontrol devresi arayışına girdim Türkiyede hazırını bulamadım ama sağolsun bu konuda bana @kesmez üstadım yardımcı oldu.

Tornada pwm kontrollü olsa da sıradan hız kontrol kartları işimi görmedi çünkü işlenecek malzemeye göre tornayı değişken devirlerde kullanmam gerektiği için sıradan devrelerde düşük devirlerde tork yetersiz kaldı buda malzemeyi işlerken devirin çok fazla düşmesine neden oldu.

Şöyle bir yol izledim çamaşır makineleri motorlarında tako denilen bir ac sinyal jeneratörü var. Mıknatıs ve bobin gurubundan oluşuyor. Mıknatıs motor miline sabit motorla birlikte dönüyor, bobin ise motorun gövdeye sabit. Motor döndükçe devire göre bobin ac gerilim üretiyor. Bu tako sistemden bir tane edindim mıknatısı motor miline sabitledim bobini de gövdeye sabitledim. Bendeki motor 3800 rpm çeviriyor takoda en alt devirden en üst devire 0 ile 14 volt arası ac gerilim okuyorum.

Aşağıdaki devrede tako yazan yere jeneratörün çıkışlarını bağladım. Bu şekilde motor yüke binse dahi opamp 555 e sinyal gönderip pwm frekansını arttırarak devirin sabit kalmasını sağlıyor yani tabir yerindeyse motor yüke binip devir düşmeye başladığı an devre motora gaz veriyor ve devir düşmemiş oluyor. Bu tabi çok hızlı geliştiği için devirin düştüğü hiç anlaşılmıyor.

Ben bu devreden fevkalade verim aldım. Öyle ki tornanın kendi orjinal kartı bu kadar iyi çalışmıyordu. Motor yüke bindiğinde önce devir biraz düşüyor sonra kart deviri yükseltiyordu gözle görülüyor, kulakla hissediliyordu.

Tako eklemesini yaparım derseniz size pcb şemasını da gönderebilirim.

Kesmez üstadım mosfet olarak irf840 önermişti ancak elimde hazır soğutuculu irfp460 vardı ben onu kullandım hiç bir sorun yok gayet güzel işimi görüyor ama 840 ile daha küçük bir soğutucu ilede çalışacaktır. Motora paralel diyot ( D5) minumum 20 amper olmalı düşük devirlerde üzerinde çok akım kalıyor daha düşük değerde diyot ısıyor ve yanıyor yanınca mosfetide kısa devreye düşürdüğü için mosfette adios amigos oluyor. Ben diyot olarak DHG201600PA kullandım.

Ekli dosyayı görüntüle 83632

Tako bobini (mıknatıs içerisinde dönüyor):

Ekli dosyayı görüntüle 83633

Motor miline bağlanacak mıknatıs :

Ekli dosyayı görüntüle 83634
Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz bu konuda gerçekten bir eksikli var hem @kesmez hem de size çok teşekkür ederim. Elektronik mezunuyum ama meslek ile aramdaki bağ biraz açıldığı için biraz zayıfım, bu akım değerlerinde mosfet olarak ne kullanmalıyım yanlış bir seçim yapmamak adına. Ve tako yerine önceki yanıtımdaki speed sensörü uyarlamanın yolu var mu acaba, yoksa yada zorsa mekanik olarak tacoyu bağlamaya çalışacağım. Ek olarak rica etsem baskı devre şeması ve eleman yerleşim planı gibi dosyaları paylaşabilir misiniz, teşekkürler tekrardan

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri