DC motor devir ayarı

0M42

Katılımcı Üye
Merhabalar, 230 volt 150 watt dc motora en basit yoldan nasıl devir ayarı yapabilirim?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Teoride ,

Pwm Duty ayarı yapılan bir devre ve yüksek gerilimle çalışan bir mosfet ile devir ayarı yapabilirsiniz.

Yüksek gerilim ile düşük gerilim arasını izole etmek iyi olur.

Çıkışa snubber ddevresi eklemek gerekir.

üzerinde çalışmak gerekir bir prototip çıkartmak için.

Serkan ustam sıfırdan bir devre kurmak mı mantıklı yoksa aşağıdaki devreyi alıp üzerinde değişiklikler yaparak çalıştırmayı denemek mi mantıklı olur ?

https://urun.n11.com/arduino-urunle...ti-13-khz-12-v-40-vdc10a-dc-dimmer-P475007226

Bu devrenin mosfetlerini daha yüksek voltaj ve akımlı olanları ile değiştirsem, mosfet voltaj girişlerini devreden ayırsam böyle bir yol denesem boşamı uğraşmış olurum?

Devrede mosfetler kartın tam ortasında.

Pwm entegresi 8 bacaklı muhtemelen 555 entegresi ile yapılmış.

Aynısını kendiniz yapıp deneme şansınız varsa kendiniz devreyi kurup denemeniz daha mantıklı.

555 ile bir devre yaptım mosfeti haricen 300 vdc ile beleyerek bir sürücü devresi oluşturdum 16 khz de motorda istediğim maksimum devri (5 bin devir civarı) yakalayabildim. Ancak maksimum deviri neredeyse hiç kullanmıyorum genelde çalıştığı devir 1000 - 3000 rpm arası. Bu devirlerde motor yüke binince devir düşüyor.

Bu devreye motor yüke binince voltajı arttırarak devirin sabit kalmasını sağlayacak bir ekleme yapmam lazım. Öneriniz varmı nasıl bir yol izlemeliyim? Motorda en alt devirden en üst devire kadar 0-14 volt ac gerilim üreten mıknatıs/bobin içeren bir düzenek var.

1633797130923.png

bu entegre ve optik gözle frekansa/devire bağlı voltaj üretip, bu voltajla pwm ayarlayacaksın.
motorun kendi ürettiği gerilimlede belki voltage pwm kontrol cihazı sürülebilir.
bu voltajı doğrult 10uf ve 100 ohm paralel bağla. voltajı dc ye çevir.
bu entegrenin yaptığı işi benzer yapar heralde. denemek lazım.

Son düzenleme:
1633884333719.png

bu devreyi yapıp deneyebilirsin.
potansiyometre R13 =10k ile motor devrini ayarlayabilirsin.
D6=10v zener.
izolasyon yoktur.
mosfet irf840, motora ters diyot 1n4007, opamp lm358
R8 iptal.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim bülent abi

Ekli dosyayı görüntüle 82183
bu devreyi yapıp deneyebilirsin.
potansiyometre R13 =10k ile motor devrini ayarlayabilirsin.
D6=10v zener.
izolasyon yoktur.
mosfet irf840, motora ters diyot 1n4007, opamp lm358
R8 iptal.

Bülent abinin devresini kurup çalıştırdım çok güzel çalışıyor tam istediğim gibi oldu. Bu devre hem motoru pwm mantığı ile sürüyor hemde motora yük bindiğinde devirin düşmemesi için pwm i arttırarak motorun devrini yükseltiyor. Tabi bunun için mekanik olarak doğrudan motor miline bağlı bir mıknatıs ve dönen mıknatısın manyetik alanını yakalayacak bir bobin düzeneği ekledim (hali hazırda çamaşır makinelerinde kullanılan parçaları kullandım sanırım tako deniliyor) en alt devirden en üst devire 0..14 volt arası ac gerilim üretiyor.

LM358 opamp ac voltaj üreteçin voltajını okuyup voltaja göre 555 e sinyal gönderiyor 555 te ayarlanılan deviri tutturmak için pwm frekansını değiştiriyor. Motora yük binip devir düştüğünde ac gerilimin voltajıda düşüyor, 555 gelen sinyale göre pwm artıyor ve motorun devride yükseliyor. Tabi bu çok hızlı gelişiyor motorun devrinin düştüğü anlaşılmıyor bile motor sürekli maksimum torkla çalışıyor.

Böyle bir dc motor sürücüye ihtiyacı olan olursa diye güncelleme yapmak istedim. 300vdc ile 12vdc beslemelerin eksi uçları birleştirilecek.

Bülent abi ye (kesmez) bir kez daha teşekkür ederim işimi gördü.

Eklemiş olduğum ac voltaj üreteç ;

3.jpg

4.jpg

5.jpg

1.jpg

2.jpg

Bülent abinin devresini kurup çalıştırdım çok güzel çalışıyor tam istediğim gibi oldu. Bu devre hem motoru pwm mantığı ile sürüyor hemde motora yük bindiğinde devirin düşmemesi için pwm i arttırarak motorun devrini yükseltiyor. Tabi bunun için mekanik olarak doğrudan motor miline bağlı bir mıknatıs ve dönen mıknatısın manyetik alanını yakalayacak bir bobin düzeneği ekledim (hali hazırda çamaşır makinelerinde kullanılan parçaları kullandım sanırım tako deniliyor) en alt devirden en üst devire 0..14 volt arası ac gerilim üretiyor.

LM358 opamp ac voltaj üreteçin voltajını okuyup voltaja göre 555 e sinyal gönderiyor 555 te ayarlanılan deviri tutturmak için pwm frekansını değiştiriyor. Motora yük binip devir düştüğünde ac gerilimin voltajıda düşüyor, 555 gelen sinyale göre pwm artıyor ve motorun devride yükseliyor. Tabi bu çok hızlı gelişiyor motorun devrinin düştüğü anlaşılmıyor bile motor sürekli maksimum torkla çalışıyor.

Böyle bir dc motor sürücüye ihtiyacı olan olursa diye güncelleme yapmak istedim. 300vdc ile 12vdc beslemelerin eksi uçları birleştirilecek.

Bülent abi ye (kesmez) bir kez daha teşekkür ederim işimi gördü.

Eklemiş olduğum ac voltaj üreteç ;

Ekli dosyayı görüntüle 82421

Ekli dosyayı görüntüle 82422

Ekli dosyayı görüntüle 82423

Ekli dosyayı görüntüle 82424

Ekli dosyayı görüntüle 82425
Değerli @0M42 kurmuş olduğunuz devrede Torna tezgahında ilk kalkışı bir on/off anahtarı ile mi yoksa potansiyelmetre ilemi yapıyorsunuz ? eğer bir on/off düğmesi söz konusu ise star olayı sert mi yoksa yumuşak mı oluyor ? ayrıca devreye bir sert duruş eklemek istiyorum malum diş çekme esnasında tornanın motorunun , aynanın ve bağlı işin kendi ataleti ile kısada olsa bir müddet ilerlemeye devam etmesi sıkıntı yaratıyor . off düğmesine bastığımda bir kontaktör yardımı ile motor uçlarını devreden ayırıp kısa devre yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri