220 V 0,5 Amp. 2 Devirli Motor Kaç mF kondansatör kullanılması gerekir ?

duygufm

Üye
Merhaba 220V 0,5 A 2 devirli bir motor var. Bunun için kaç mF kondansatör kullanılması gerekir ? Birde Bu motorun Gücü Nasıl hesaplanır ?
Şimdiden Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1,5-2mF kondansatör işinizi görecektir.
arkadaşımın dediğine katılıyorum vede çok devirli motorlarda güç hesaplamak çok zordur çünkü motorun yapılışında motorun gövdesine uydurmak amacıyla bir sürür değişiklik yapılıyor
benim başımdan geçen bir olayda 30kw boyutunda bir motor sarıma gelmişti motor çift devirli motor 11kw ile 3 kw dı fakat 11kw da çektiği akım etiketinde normalde 22ile 25 arasında olması gerekirken 35 amper yazıyordu ben sarımı yaptım normal motor yanması lazım iken 1 sene oldu motorda problem çıkmadı bu yüzden çok devirli motorlarda cos fi yi net olarak bilinmiyorsa w:u*v*cosfi formülü kullanılmamalıdır sonuçlar yanlış çıka bilir

2Mf kondansatör le 1 devirde 3,50 m/sn ölçüyorum. 2. devirde ise 7,80 m/sn.
4Mf kondansatör le 1 Devirde 4,50 m/sn ölçüyorum. 2 devirde ise 9,40 m/sn lere çıkıyor
Akım değerlerini ölçtüğümde ise 2 mf kond. 2 devirde 0,62 A çekiyor
4 mf Kond. 2 devirde 0,55 A çekiyor
Nedeni Nedir Sizce ? Hangisi Daha mantıklı Geliyor ?

Duygu hanım öncelikle slmlar kullandığınız< motorla ne iş yapıyorsunuz ve kw bilgilerini verrseniz daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz...ben yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla düşüncem şu motor 0,50A ve 4 uf ile 0,55 a çekiyr demişsinz bu doğal olarak 4uf ninde küçük olduğunun bir göstergesi 5uf ile denemenizi tavsiye ederim sonucunu bizimle paylaşırsanız sevinirim tşklr....

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri