12 v dc motor için kaç amperlik adaptör gerekir ?

gürkan23

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba,

aliexpressten 12 v dc motor sipariş ettim, yalnız açıklamalarda motorun sadece 12 v olduğu yazıyor amper ile ilgili bir bilgi yok. acaba bu motora ne kadar amper vermem doğru olur. bilgisizliğimi mazur görün elektirik konusunda pek bilgili değilim, mesela 12 v 2 amper çeken bir motora 12 v 5 amperlik bir adaptör bağlarsam motor sadece ihtiyacı olanı kadarını çekip çalışır mı ? fazla akım verip motoru yakmak istemiyorum. motoru uzun süreli kullanmayı düşünüyorum 5-6 ay hiç kapatmadan. o yüzden motoru stabil zorlamadan çalıştırmanın yolunu arıyorum ama dediğim gibi elektirik konusunda bilgim olmadıgından ne kadarlık bir adaptör almam gerektiğini bilmiyorum. motorun devil hızı benim için önemli değil, sadece bozulmadan çalışması yeterli olur benim için. şimdiden teşekkür ederim...

Merak edenler için motoru neyde kullanacağımı söyleyeyim. akvaryum hobisi ile uğraşıyorum ve bu 12 v motorlar akvaryuma hava basmak için kullanılıyor. bu motorların minisi 3v-5v gibi olanları genelde tansiyon aletlerinin içinde kullanılıyor. motorun ucuna takılan aparat hava basmasını sağlıyor.

sipariş ettiğim motor.
LbvQ8b.jpg

A1O3b7.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sorun çıkmaz voltajı siz verirsiniz gerektiği kadar akımı motor çeker. Güç kaynağı yetersiz ise ya yavaş ya da hiç çalışmaz.

Sorun çıkmaz voltajı siz verirsiniz gerektiği kadar akımı motor çeker. Güç kaynağı yetersiz ise ya yavaş ya da hiç çalışmaz.

Üstadlar link bu, bir de diğer satıcılara baktım kimisi 250 ma çekiyor yazmış kimisi 350 kimisi 500 yani bence bu değerler sallama.
https://tr.aliexpress.com/item/DC12...32763736489.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.hRHOnK

2 amperlik gibi görünüyor. Sorun yok 5 amperlik bağlarsınız sonra unutun gitsin.

2 amperlik gibi görünüyor. Sorun yok 5 amperlik bağlarsınız sonra unutun gitsin.

şu ürünü temin edip çalıştırmayı düşünüyorum. fikirlerinizi paylkaşırsanız sevinirim. https://urun.gittigidiyor.com/bilgi...-6-jakli-ayarli-adaptor-0-12v-500ma-329734717

birde birşeyi merak ettim bunu sadece meraktan soruyorum. 12 v 2 amperlik motoru 6 v 4 amper ile çalıştırabilir miyiz. yani böyle düz mantık yürütmek doğru mudur ?

12 volt 500 ma maksimum verebiliyor. Yetersiz gelir bir de gücü için 12 vat yazmış 12 voltta 1 amper verse 12 vat olurdu. 500 ma maksimum verirse 6 vat verebilir (şüpheli) .
12 v 2 amperlik motoru 6 v ile çalıştırmak isterseniz yükünüde yarıya indirmeniz gerekir indirmezseniz o yükü taşıyabilmek için 4 amper çekmek ister bu da 2 amperlik sargılardan 4 amper geçirmek olur sargılar ısınmaya başlar kömür veya fırçalar hasar görmeye başlar ve kısa sürede motor bozulur. Burada bu mantık doğru olmamış oluyor.

12 volt 500 ma maksimum verebiliyor. Yetersiz gelir bir de gücü için 12 vat yazmış 12 voltta 1 amper verse 12 vat olurdu. 500 ma maksimum verirse 6 vat verebilir (şüpheli) .
12 v 2 amperlik motoru 6 v ile çalıştırmak isterseniz yükünüde yarıya indirmeniz gerekir indirmezseniz o yükü taşıyabilmek için 4 amper çekmek ister bu da 2 amperlik sargılardan 4 amper geçirmek olur sargılar ısınmaya başlar kömür veya fırçalar hasar görmeye başlar ve kısa sürede motor bozulur. Burada bu mantık doğru olmamış oluyor.

hocam motorlardan 2 adet sipariş ettim. geldiğinde ikisini aynı anda 5 v 2 amperlik telefon şarj aleti ile yani 10 watlık güçle deneyeceğim. eğer çalışırsa. tanesi 5 wattlık bir güçle çalıştığını varsayıp. 1 tanesini 12 v 300 ma lık bir amper edinip çalıştırmayı düşünüyorum. kısaca söylemek gerekirse deneme yanılma yoluyla bir tanesinin en az kaç wat ile çalıştığını tespit edip 12 volt ve uygun amperle minimum çalışma watt'ını yakalamaya çalışacağım

Geldiğinde sonuçlardan haberimiz olursa yardımcı oluruz. Düz mantık yapıyorsunuz yine doğru değil. 12 volt 300 ma yine yetmeyecektir.

Geldiğinde sonuçlardan haberimiz olursa yardımcı oluruz. Düz mantık yapıyorsunuz yine doğru değil. 12 volt 300 ma yine yetmeyecektir.

Hocam o zaman ben motor geldiğinde sizi tekrar rahatsız ediyim, yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri