220 v. Tek yönlü motorun istemsiz devir yönü değişmesi

Kenan1122

Üye
Arkadaşlar merhaba benim elimde küçük bir beton karma makinası var,üzerinde ac 220v bir motor var , bu normalde her zaman tek yönde çalışması gerekiyor ancak arada bir belirsiz bir süre de takkk diye bir ses geliyor ve motor ters yönde çalışmaya başlıyor. Bağlantı kutusunda sadece bir kondansatör var .bu sorun neden oluyordur bu sorunu nasıl çözeriz. Şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 20191010_165859.jpg
    20191010_165859.jpg
    198.5 KB · Görüntüleme: 30
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kondansatörün bağlanmış olduğu kutuda klemens bağlantılarını kontrol ediniz. Isınmadan dolayı olabilir. Motoru aç kapa anahtarı matkap ise anahtarında olmuş olabilir. Motor beton karma ise büyük bir ihtimalle anahtarında sorun vardır. Detaylı resim ve bilgi gerekir.

Aç kapa anahtarı bildiğimiz o,1 konumlu pako şalter.kondansatörü çıkardım tekrar taktım bu seferde enerji tamamen kesildi ve artık hiç çalışmıyor acaba kondansatöre yapmam gereken bir şoklama felan varmıydı anlamadım gitti

KOndansatörün üzerinde kaç volt kaç mıkrofarad olduğunu yazar. Yenisini alman gerekir. Kondansatörü ölçü aletiyle ölçülmesi gerekir sağlammı?

450 volt 50 mıkrofarad ve 10 wat kondansatör.

Evet degerler aynen öyle .ölçü aletimiz yok,kondansatörün uçlarını kısa devre ettik ama sonuç alamadık, kondansatör bozuk diye sipariş verdik,bakalım yarın değiştireceğiz,durumu tekrar yazarım buraya

Arkadaşlar merhaba benim elimde küçük bir beton karma makinası var,üzerinde ac 220v bir motor var , bu normalde her zaman tek yönde çalışması gerekiyor ancak arada bir belirsiz bir süre de takkk diye bir ses geliyor ve motor ters yönde çalışmaya başlıyor. Bağlantı kutusunda sadece bir kondansatör var .bu sorun neden oluyordur bu sorunu nasıl çözeriz. Şimdiden teşekkür ederim
Kondansatör yardımcı sargılı 1 fazlı motorun kalkışı için kullanılan kondansatör olması lazım . Tak tuk sesi ise merkezkaç kuvveti ile kondansatörü devreden çıkartan anahtarın sesi olması lazım ama motorun ters yönde dönmesi konusunda mantıklı hiçbir izah getiremiyorum . Motor milindeki yükün ters tarafa dönmeye doğru bir ataleti var mı ? Ancak bu olabilir .Ne dersin @sami inci baba.

Son düzenleme:
Arkadaşlar destekleriniz için ve değerli zamanlarinizi bu konu için ayırmanıza teşekkür ederim. Inanın tak tuk sesi ne sebeble geldi bilmiyorum ama sorunu ayni degerde kondansatör ile değiştirerek çözdük

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri