20 mA sabit çıkış akımı...

Ro_LeX

Üye
beyler sizden ufak bi yardım rica edicem. kaç gündür ugraşıyorum artık kafa patladı kafa durdu.. ekte vermiş oldugum devre şemasında oldugu gibi bi tane devre kurmalıyım ve çıkışada belli aralıklarda direnç değerleri değişken olarak denemeliyim. her direnç değeri için akım sabit olarak 20 mA olucak. maximum gerilim ise 12 V olucak. umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. lütfen yardımcı olun. akım ve maximum voltaja göre yüke verebileceği maksimum güç ortada zaten. tek önemli nokta çıkışa bağladıgım direnç aralıgını değiştirdikçe direnç üzerinden geçen akım değişmicek. rica ediyorum biri yardımcı olsunda şu devreyi oluşturayım artık en azından bi ip ucu verilsinde bi fikrim olsun kafa durdu artık. şimdiden teşekkür ederim
aaaa.jpg

Çok basit.. Akşam müsait olursam sana burdan nasıl yapacağını anlatırım. Yada sana mesajında dediğin gibi ip ucu vereyim araştır. Şu an yeterli vaktim olmadığı için yazamıyorum..

ip ucu LM 317 sabit akım devresi

Sen bi araştır bulamazsan ben sana yardımcı olurum.

Çok basit.. Akşam müsait olursam sana burdan nasıl yapacağını anlatırım. Yada sana mesajında dediğin gibi ip ucu vereyim araştır. Şu an yeterli vaktim olmadığı için yazamıyorum..

ip ucu LM 317 sabit akım devresi

Sen bi araştır bulamazsan ben sana yardımcı olurum.

kardeş bende tam googleye "constant current source” diye yazıp arattım lm317'ye rastladım teşekkür ederim ama nasıl bi devre oluşturcağım konusunda tam bi fikrim omadı araştırmaya devam edicem. sizdende kafanızdan basit bi devre çizmenizi rica edicem. bakalım nasıl bi yere varıcam :) sizden haber bekliyorum :)

beyler sizden ufak bi yardım rica edicem. kaç gündür ugraşıyorum artık kafa patladı kafa durdu.. ekte vermiş oldugum devre şemasında oldugu gibi bi tane devre kurmalıyım ve çıkışada belli aralıklarda direnç değerleri değişken olarak denemeliyim. her direnç değeri için akım sabit olarak 20 mA olucak. maximum gerilim ise 12 V olucak. umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. lütfen yardımcı olun. akım ve maximum voltaja göre yüke verebileceği maksimum güç ortada zaten. tek önemli nokta çıkışa bağladıgım direnç aralıgını değiştirdikçe direnç üzerinden geçen akım değişmicek. rica ediyorum biri yardımcı olsunda şu devreyi oluşturayım artık en azından bi ip ucu verilsinde bi fikrim olsun kafa durdu artık. şimdiden teşekkür ederim
Ekli dosyayı görüntüle 17420

[FONT=&amp]Merhaba. Ohm kanununa göre R=V/I’dan;[/FONT]

R=12/0.020 R=600 ohm. olur.

600 ohm.luk bir direnç tam 12 volt uygulandığında içinden 20 mA’lik bir akımı geçirir bu hesaba göre.

600,550,500,450,400,350,300,250,200,150,100,50,25 ohm’luk uygulanan kademeli bu direnç değerlerinde 12 volt 20 mA(0.020 A)’ilk bir SMPS (anahtarlamalı tipte güç kaynağının) çıkışta bağlı olduğu dirençler içinden geçirdiği bu akım değeri de belirli bir direnç omajına kadar akım kesilmeden sürekli sabit kalacaktır.

Ancak 25 ohm ve daha küçük omaj değerlerinde smps’in kısa devre koruması/akım koruması yüzünden çıkıştaki bu akımı da aniden içindeki kendi devre koruması yüzünden kesilebilir.Yani soru işareti yerine konacak cihaz sadece sabit akım ve gerilimi her şart altında verebilen bir smps cihazı olabilmelidir benim yorumuma göre.Kolay gelsin.

bibaşı çok mantıklı dediğiniz. yalnız ufak bi sorum olucak. en son 25 ohm değerine dayanmasını nasıl buldunuz? yani bi formulu falan varmı?

Selam ..

Aşağıda LM317 ile yapılmış 20 ma sabit akım devrersinin şemasını görüyorsun. Çıkışına bağlayacağın direnç üzerinden maksimum 20 ma akım geçirecektir. Tabiki burda 12 voltun yenebileceği sınıra kadar. Çok yüksek değerli kilo ohm yada mohm değerlerindeki dirençleri yenemeyeceği için akım süşecektir. Zaten ödevinde verilme amacı bunu bulmak sanırım. Orasıda sana kalmış.

( not tabiki voltajının yenebildiği kadar büyüklükteki dirençlere kadar. Bir değerden sonra artık akım düşmeye başlıyor. Anladığım kadarıylada ödevin verilme amacı bunu tesbit etmek. Artık orasını sen simüle et yada projeboard da kurup deneyerek bulabilirsin. )

kolay gelsin

i79bwse35.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler