Sabit akım devresi 3.6 volt 350 ma devre

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

Benzer bir soru ile yine rahatsızlık veriyorum kusura bakmayın. Daha önce bir ledi sürebilmek için sabit akım devresinden bahsetmiştim o soruyu LM 317 kullanarak çözdüm. Ancak şimdi yine aynı iş için bir sabit akım devresi bulmam lazım. Ama bu seferki diğerinden farklı.

Diğerinde güç kaynağı sorunum yoktu voltaj ve akım yeterli olduğu için LM 317 yi doyuma ulaştırabiliyor istediğim şekilde çıkış alabiliyordum.

Şimdi ise sorun voltajım düşük. tek bir lityum pil ile bir power led çalıştırmalıyım. Malesef 3.6 voltta LM317 çalışmıyor. Bana önerebileceğiniz piyasada bulunan parçalar ile yapabileceğim 350 - 380 - 390 ma ayar yapabileceğim ( mümkün ise bir seri direnç ile geçecek olan akımı ayarlayabileceğim bu şekilde ledi tam verimli yada kısmi yükte çalıştırmak için ) bir şema önerebilirmisiniz.

Bir süredir araştırıyorum ama piyasada bulunan malzemelerle yapılabilecek bir devre bulamadım. Ya bir led fener alıp bozup içindeki entegreleri kullanacağım yada artık yurt dışından entegre getirteceğim :( en sevmediğim iş.

Kısacası 3.6 voltta çalışacak 350 - 400 ma sabit akım devresi arıyorum. Gören duyan bilen varsa bu garibi sevindirsin teşekkürler

;) aldım abi ancak bunların giriş voltajları çok yüksek :(

Bana tamda bunun gibi bir entegre lazım adı AMC 7135 bu entegreden gören bilen varmı ben hiçbiyerde bulamadım :(

32744d1305648834-amc7135-question-amc7135.png

dc boost ve current boost yap vaktin varsa

Vaktim var ancak yerim yok. Bu yapacağım devreyi bir el fenerinin içine sığdırmam lazım yer çok dar olduğu için smd ve minimum parçalar ile halletmem lazım :(

yok benim gibi cinsi değilmi :D :D

Vaktim var ancak yerim yok. Bu yapacağım devreyi bir el fenerinin içine sığdırmam lazım yer çok dar olduğu için smd ve minimum parçalar ile halletmem lazım :(

yok benim gibi cinsi değilmi :D :D
Sana ödev; jolue thief ile pwr led arat kafana yatıyorsa yap ;)

3,6v ile 0,350mA power led için 10 ohm 1.2watt direnç kullanman yeterlidir

El feneri zaten bataryadan besleneceği için düzgün bir gerilim ile beslenir. Sadece direnç yeterli olacaktır.

Saygılar...

Ancak benim ledim standart ledler gibi 3.2 yada 3.5 voltlu değil.

Kullandığım led 2.2 volt ve buna 3.6 ve bazen lityum piller dolu iken 4.2 volta kadar çıkıyor bu voltajı direkt verirsem anında yanıyor. :( Seri direnç çok sağlıklı bir kontrol sağlamıyor.

Aslında transistörlü bir devre gerekli fakat sen yerim dar diyorsun o zaman 10 ohm direnç'in led tarafından eksiye 2.2v 1 watt zener bulamazsan 2,4v mutlak vardır kullanman yeterli olur direnç 15ohm 2watt kullan istenilen neticeyi verir

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri