16f628 ile sıcaklık kontrolü nasıl yapabilirim

nushel

Üye
15vluk ve 6a lik güç kaynağını tasarlayıp, 16f628 pic ile h köprüsünün arasına koyarak sıcaklık kontrolünü gerçekleştirmek istiyorum. ayrıca güç kaynağında, zener diyotları ve 4 tane mosfet kullanmam gerekiyor.6a lık akım için hangi mosfeti kullanmalıyım ve güç kaynağı devresinde 1-5 vluk giriş 15 vluk çıkış olması gerekiyor, çıkış gerilimi sınır değerlerinde toleranslı olmalı yani tam olarak 15v olmamalı elinde böyle bir güç kaynağı olan arkadaşımız varsa paylaşabilir mi acaba..

umarım anlatabilmişimdir:)

vakitinizi ayırdırğınız için teşekkür ederim:)

sıcaklık kontrolü için sana ds18b20 tavsiye ediyorum bir araştır istersen yada ptc ntcde olabilir ama ayarlamak daha zor olur en basiti ds18b20

sıcaklık kontrolü için sana ds18b20 tavsiye ediyorum bir araştır istersen yada ptc ntcde olabilir ama ayarlamak daha zor olur en basiti ds18b20

Sayın hocam, dallas sensörlerinin (DS serisi) kendine özgü bir protokolü var. O yüzden daha basit olması açısından LM35 kullanılması taraftarıyım.

Sayın hocam, dallas sensörlerinin (DS serisi) kendine özgü bir protokolü var. O yüzden daha basit olması açısından LM35 kullanılması taraftarıyım.

Arkadaşa katılıyorum analog girişli bir pic ile çok kolay olur.

aslında lm35 kullanılması daha kolay fakat lm35 kullanımı sağlıklı ölçüm için opamp ile yükseltmeden doğru olmaz ds serisinde sadece yazılım ile halledilebiliyor ve oldukçada kolay kalibrasyon yada pot ayarı gibi analog değerlerle uğraşmak gerekmiyor endüstriyel ortam için pt100 diğer yerler içinse ds kullanıyorum gayet problemsiz oluyor

S.A.
Çok hassas olsun dersen opamp ile 2 katlayarak yaparsın ama direk bağlayarakta gayet hassas oluyor

ds18b20 yi inceledim sanırım o işimi görür:)

ilgilendiğiniz ve önerileriniz için hepinize teşekkür ederim..

Forum istatistikleri

Konular
128,468
Kullanıcılar
450,409
Son üye
kratoss002

Yeni konular

Geri