12V 6A trafo ile 12V 60A araba aküsünü şarj edebilirmiyim

Arkadaşlar birde arabanın şarj sistemini söküp evde mesela trafodan gelen akımı konjektörden geçirip vs. öyle şarj etsek olurmu olursa ne şekilde bağlayarak olur sadece konjektör yeterlimi, bildiğim kadarıyla arabanın şarj devresinde sadece konjektör var yanlışmı? saygılar......

Araçlardaki konjektörler alternatör manyetik alanını değiştirerek şarj gerilimini ayarlamak üzere tasarlandıklarından sizin kullanacağınız trafoyu kontrol edemezler...

Arkadaşlar birde arabanın şarj sistemini söküp evde mesela trafodan gelen akımı konjektörden geçirip vs. öyle şarj etsek olurmu olursa ne şekilde bağlayarak olur sadece konjektör yeterlimi, bildiğim kadarıyla arabanın şarj devresinde sadece konjektör var yanlışmı? saygılar......

Konjektörün görevi sargı ikaz gerilimini değiştirerek gerilimi sabit tutmaktır.

12 volt 60 ah veya 72ah akü için sarj devresi lazım acil ...

Benden de küçük bir katkı : Şarj cihazından çekilen akımı sınırlamak için seri direnç yerine uygun büyüklükte bir seri ampul de işe yarıyor ( kendim bizzat denedim ve oldu ) Bu ampul otomobillerin far ampullerinin bir flamanı olabilir veya çift flamanlı bir stop sinyal ampulu olabilir. Her durumda eğer evde şarj işlemi yapıyorsaız mutlaka akünün voltajını ölçü aleti ile takip ediniz 13.9 - 14 Voltlar seviyesinde aküyü şarj cihazından ayırınız. Akü sıcaklığını daima kontrol ediniz. Hepinize başarılar....

Kötü zamanda marş basmayan aküyü şarj etmek için gerekenler.

1. 100W ampul
2. Diyot (IN4007 vb).

devreyi seri bağlayın ve birkaç saat oyalanın. Akünüz marş basacak kadar dolar. Tarafımca cesitli defalar denenmiştir.

Mantıken bu kadar cabuk nasıl dolar ........ ama bilemem, onemli olan işe yarıyor.

Ayrıca araba aküsünü biraz zor ısıtırsın, insanları paniğe sürüklemene gerek yok. Paranoyak gibi zırt pırt sıcaklıgını mı kontrol edecek. Cayır cayır yanan motorun dibinde duruyo ömür boyu.

Akünün dolması, pratik olarak kaynama sesi ile anlaşılır. Kaynamaya başlamışsa fışır fışır şarj olmuş demektir. Ama yüksek bir voltaj vermişsen hemen fışırdar ki bu da doldu demek olmaz tabi...

Kötü zamanda marş basmayan aküyü şarj etmek için gerekenler.

1. 100W ampul
2. Diyot (IN4007 vb).

devreyi seri bağlayın ve birkaç saat oyalanın. Akünüz marş basacak kadar dolar. Tarafımca cesitli defalar denenmiştir.

Mantıken bu kadar cabuk nasıl dolar ........ ama bilemem, onemli olan işe yarıyor.

Ayrıca araba aküsünü biraz zor ısıtırsın, insanları paniğe sürüklemene gerek yok. Paranoyak gibi zırt pırt sıcaklıgını mı kontrol edecek. Cayır cayır yanan motorun dibinde duruyo ömür boyu.

Akünün dolması, pratik olarak kaynama sesi ile anlaşılır. Kaynamaya başlamışsa fışır fışır şarj olmuş demektir. Ama yüksek bir voltaj vermişsen hemen fışırdar ki bu da doldu demek olmaz tabi...

Aküyü 100 W akkor flamanlı ampul ve 1N4007 diyot ile şarj edebildiğinizi yazmışınız.Biraz daha ayrıntı verebilirmisiniz.Aracım şu an kar altında ve aküde zayıflamış durumda.Marş basacak kadar şarjz için ne kadar süre gerekli.Tecrübenizden yararlanmak isterim.
Örneğin 100 W yerine 60 yada 75 W ampul kullanmak aküye zarar verir mi:?Şarj süresini ne kadar tutmak gerekiyor gibi.

Akünün marş basacak kadar dolması için ne kadar süre gerektiği elinizdeki trafonun kaç amper akım verebilidiğine bağlı.. bende buradaki uzman arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla BOŞ bir akü mesela 14V 6A bir alet ile 10 saatte tam doluyor; 14V 1A 'lik bir alet ile de 60 saattedoluyor buna göre tahmini bir süre tesbit edin...

Arkadaşlar ben bu akü şarjı olayını çok araştırdım ve bir akünün ölçü aleti olmadan şarj edilemeyeceğini anladım ve bir ölçü aleti aldım.
Ölçü aleti olmadan şarj yapmak imkansız demeyim ama imkanlıda görünmüyor çünkü ölçü aletiyle akünüzün ne kadar dolu olduğunu ölçebiliyorsunuz alet 5-10 TL civarı
Mesela 12voltun altında gösteriyorsa bitik demek şöyle bi 12voltun üzerini gösterdiğinde marş basabilir galiba ben tam doldurduğumda ölçü aleti 13voltu gösteriyordu
ölçü aleti şart..... kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri