Akü sarj regülatörleri

ali_ceyhan

Üye
Merhaba elektriğe ve elektroniğe gönül vermiş değerli arkadaşlar
Bağ evimde araba aküsü ile çalışan ve bir aydınlanma sistemim var. Akü boşalma problemi yaşamamak için küçük bi solar panel kullanarak sarj etmek istiyorum.Fakat akü şarj regülatörü seçerken neye dikkat edilir bilmiyorum yardımcı olursanız sevirim.

Akü :12v 100 ah
Almayı düşündüğün solar paneli: 10w 12v 36p

akünde erken boşalma sorunumu var ??? 10 watlık panelle aküyü perte çıkarırsın..

akünde erken boşalma sorunumu var ??? 10 watlık panelle aküyü perte çıkarırsın..
Aküm sağlam, kullanım az olduğu için bazen iki ay bile kullanabiliyorum.Ama arabaya takıp sarj etme işinden kurtulmak istiyorum.Hobi ve öğrenme amaçlı araştırıyorum.

solar panel şarj regülatöründen panelden gelen voltajı akü besleme voltajına uyarlayarak şarj eder, bunun yanında aydınlatma devren şarj regülatörü devresinden beslenir akü verimi azaldığı zaman aydınlatmayı otomatik olarak keser bu durum da seni olmadık zamanda mağdur eder . senin 10 watlık solar panelin 500 ma akım verirki bu da 100 amperlik aküyü gerek doldurma süreci olsun gerek de performans olsun sıkıntı olur 100 amperlik akünün dolması için en az içerdeki kutuplarda elektron akışının tam olması için 10 A ve yukarısı bir akıma ihtiyaç duyar ...

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri