Solar şarj kontrol cihazı

Merhaba. Estafurullah, önemli değil forumda olma amacımız bu zaten, sn. Mustafa KABADAYI. Çelik markalıyı İnci markayla birlikte paralel kullanamazsınız bu durumda, fakat tek aküyle tek 100 watt panelle ayni sistemi kullanırsınız, ama bir günde aküde volt*amper yani güç olarak biriken enerji (güç) size yetmeyebilir diye tahmin ediyorum. Çift 100 watt'lık 2 paralel panelle tek 12 volt, 60 A aküye reg.den sonra şarj akımı fazla gelir, aküye zarar verip ömrünü çabuk bitirir, çünkü amperi biraz fazla (6 A'dan fazla) kaynama yapabilir. Çelik markalının akü kutup başı gerilimi doluyken 12.60 civarına mutlaka iyileştirmeyle gelmeli. Tam dolu akü sıkıntılı olan akünün şarjından devamlı eksiltmiş daha açıkçası devamlı şarjından çalmış ve reg. ile şarj işleminde bu voltaj sıkıntısı, şarjla ilgili bazı sıkıntılar böyle oluşmuş gibi görünüyor.

Desülfatörle akü cihazına bir müddet bağlı kalınıp çelik markalı akünüzün kapasitesinde, iç yapısında düzelme olup olmadığına aküyü tam gözden çıkarmadan önce bakılmalı, mevcut durumu yine düzelmiyorsa sisteme paralel olacak başka sıfır akü düşünülmeli. Hazır satılacak desülfatör cihazı olarak bulunduğunuz yerde akü şarjı yapılan bazı büyük merkezlerden, vb. bu cihazı sorgulayın. Bir ara yabancı sitelerde satışı aktif olarak
da vardı, hatta bir ara nette tesadüfen rastlamıştım bu cihazlara. Dr Korhan Sökmen'in kendi el yapımı olan 555'li desülfatör devresi linkteki gibidir. Kolay gelsin.

http://www.catamaranvega.com/elektro/docs/desulf.html

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba. Estafurullah, önemli değil forumda olma amacımız bu zaten, sn. Mustafa KABADAYI. Çelik markalıyı İnci markayla birlikte paralel kullanamazsınız bu durumda, fakat tek aküyle tek 100 watt panelle ayni sistemi kullanırsınız, ama bir günde aküde volt*amper yani güç olarak biriken enerji (güç) size yetmeyebilir diye tahmin ediyorum. Çift 100 watt'lık 2 paralel panelle tek 12 volt, 60 A aküye reg.den sonra şarj akımı fazla gelir, aküye zarar verip ömrünü çabuk bitirir, çünkü amperi biraz fazla (6 A'dan fazla) kaynama yapabilir. Çelik markalının akü kutup başı gerilimi doluyken 12.60 civarına mutlaka iyileştirmeyle gelmeli. Tam dolu akü sıkıntılı olan akünün şarjından devamlı eksiltmiş daha açıkçası devamlı şarjından çalmış ve reg. ile şarj işleminde bu voltaj sıkıntısı, şarjla ilgili bazı sıkıntılar böyle oluşmuş gibi görünüyor.

Desülfatörle akü cihazına bir müddet bağlı kalınıp çelik markalı akünüzün kapasitesinde, iç yapısında düzelme olup olmadığına aküyü tam gözden çıkarmadan önce bakılmalı, mevcut durumu yine düzelmiyorsa sisteme paralel olacak başka sıfır akü düşünülmeli. Hazır satılacak desülfatör cihazı olarak bulunduğunuz yerde akü şarjı yapılan bazı büyük merkezlerden, vb. bu cihazı sorgulayın. Bir ara yabancı sitelerde satışı aktif olarak
da vardı, hatta bir ara nette tesadüfen rastlamıştım bu cihazlara. Dr Korhan Sökmen'in kendi el yapımı olan 555'li desülfatör devresi linkteki gibidir. Kolay gelsin.

http://www.catamaranvega.com/elektro/docs/desulf.html
Allah razı olsun sizden abicim.
Hurda olarak 70 liraya bu aküyü alıyorlar.
Üstünü katıp yeni bir akü alacağım inşallah.
Tekrar gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

hocam şarj kontrol cihazının + akü çıkışını söküp araya seri ampermetre koyacaktınız, şarj olurken ve sonrasında neler oluyor test edecektiniz, unuttunuz bunları..

hocam şarj kontrol cihazının + akü çıkışını söküp araya seri ampermetre koyacaktınız, şarj olurken ve sonrasında neler oluyor test edecektiniz, unuttunuz bunları..
Sayın ustam bu dediğinizi unuttum evet yaparım.
Şuan iki panel paralel bağlı ve bir tane akü bağlı sisteme.
Bir akü daha alıp o zaman hemen test edip size bilgi vereceğim inşallah

yeni akü almadan önce test edin hocam..

Yeni şarj kontrol cihazı Çin'den geldi ustalarım.
Allah'a şükürler olsun hiçbir sorun yok artık.
Akü voltajı 13.9 en fazla 14 e çıkıyor.
Artık invertör yüksek voltaj uyarısı vermiyor.
170 TL ye aldım bu ürünü mppt diye aldım inşallah ilerde bir sorun çıkmaz.
Öncekine göre çok çok iyi.
Tek sorun ayarları ile ilgili kullanım kılavuzu İngilizce.
Tam olarak anlayamadım ayarlarını ama şimdilik sorunsuz çalışıyor.
Siz saygıdeğer forum üyeleri ile paylaşmak istedim.
Konu ile ilgili benden desteğini esirgemeyen abilerime arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20191106_094128.jpg
    IMG_20191106_094128.jpg
    238.5 KB · Görüntüleme: 16
Yeni şarj kontrol cihazı Çin'den geldi ustalarım.
Allah'a şükürler olsun hiçbir sorun yok artık.
Akü voltajı 13.9 en fazla 14 e çıkıyor.
Artık invertör yüksek voltaj uyarısı vermiyor.
170 TL ye aldım bu ürünü mppt diye aldım inşallah ilerde bir sorun çıkmaz.
Öncekine göre çok çok iyi.
Tek sorun ayarları ile ilgili kullanım kılavuzu İngilizce.
Tam olarak anlayamadım ayarlarını ama şimdilik sorunsuz çalışıyor.
Siz saygıdeğer forum üyeleri ile paylaşmak istedim.
Konu ile ilgili benden desteğini esirgemeyen abilerime arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Bu cihazı bende görmüştüm ama mppt olup olmadığına emin olamadım. Test ettikten sonra bilgi verebilir misiniz?

youtube da var testi, pwm, hatta kulanım kılavuzunda pwm yazıyormuş.

bu cihazın düzgün çalışmasına sevindim, iyi günlerde kullanın hocam.

Bu cihazı bende görmüştüm ama mppt olup olmadığına emin olamadım. Test ettikten sonra bilgi verebilir misiniz?
Ustam tabiiki her aşamada bilgi vermeye çalışırım inşallah.
Mppt olduğunu ümit ederek almıştım kesin gözüyle bakmadım evet muhtemelen mppt değil.
Ama önceki Türkiye'den 100 liraya aldığım gibi değil,
13.8 volta gelince şarjı kesiyor sanırım.
Ekranda voltaj değeri 13.9-14 volt en fazla.
Önceki maşallah 15.2 voltlara çıkıyordu invertör bu durumda fazla voltaj uyarısı veriyordu.

youtube da var testi, pwm, hatta kulanım kılavuzunda pwm yazıyormuş.

bu cihazın düzgün çalışmasına sevindim, iyi günlerde kullanın hocam.
Sayın ustam mppt olsaydı iyi olurdu ama yinede önceki sorun 15.2 voltları görmeyince sevindim.
Birde şunu anladım ki eğer invertör den bir yük çıkışı olmazsa kullanım olmazsa bu voltaj yükseliyor.

HAyırlı olsun, ne kadar zamanda geldi ve ne kadar vergi çıktı? Ayrıca LOAD kısmında ne bağlı?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri