Pwm solar şarj cihazı amper sınırlar mı?

tenal

Üye
İyi günler dağ evi olarak kullandığım bi yer için aklımda bi soru takıldı. şu an hazırda'ki sistem 60 amperlik bir aküm var. 30A lik'te pwm kontrol şarj cihazım. 20Watt lık solar panel'im var. 3 adet led ampul filan yakmak için kullanıyordum. bu sisteme eski paneli iptal edip 205Watt lık monokristal panel takarsam Panel'in akım çıkışı 10 amper'e yakın bi değer vericek. Fazla amper'i şarj kontrol cihazı acaba kendi içinde aküye göre düşürüp veriyor mu bununla ilgili bi yazı veya makale bulamadım. yoksa direk 10 amper mi verip akünün dolum saatin hızlandırıp bozar'mıyım?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şarj kontrol cihazı seçilen akü tipine göre şarj karakteristiğinde aküyü şarj eder. Olaya amper olarak bakma. Bir süre ben de 36 hücreli 12 volt sistemdeki aynı panelden kullandım. Güneşin tepede ve dik geldiği zamanlarda 10 amper akım veriyor, fakat akü tamamen boş ise neredeyse bu akımla şarj ediliyor. Aksi halde akü doldukça şarj akımı da azalacaktır. Genelde sağlıklı şarj için kurşun tabanlı aküler kapasitelerinin onda biri (0.1C) oranında şarj edilmeleri önerilir. O durumda 6 amper yeterli olacaktır. Bu koşullarda genelde aküyü tamamen doldurmak pek mümkün değildir. Akü doldukça şarj akımı otomatikmen azalacaktır, yani üretilen güç heba olacaktır. Lityum tabanlı akülerde bu kayıp şarj akımları yüzde ellilerde (0.5C) olduğundan daha azdır. Bildiğim şarj cihazlarında genelde akım ayarı bulunmuyor (pahalı kalitelilerde olabilir). Ne geldiyse ve akü ne akımla şarj edilebiliyorsa aküye verirler. Ayrıca akımı ayarlayacak DC-DC regülatörler araya konabilir.
Bir de 3 adet led ampul demişsin. Bu şekilde bir hesap pek bir anlam ifade etmez. Doğrusu watt değerleri üzerinden gitmektir. Bir de gün ortası panel üretiminin yüksek olduğu zamanlarda led ampuller kullanılacaksa gerilim 12 volt'un üzerinde olacağından led ampuller zarar görebilir. Ben şarj kontrol cihazının çıkışına bahsettiğim voltaj ayarlı bir regülatör takarak sorunu çözmüş bulunuyorum.

Bir de 3 adet led ampul demişsin. Bu şekilde bir hesap pek bir anlam ifade etmez. Doğrusu watt değerleri üzerinden gitmektir.
eksi bilgi için kusura bakmayın
12v 9w ampuller. kullanıyorum. lambalar
Bir de gün ortası panel üretiminin yüksek olduğu zamanlarda led ampuller kullanılacaksa gerilim 12 volt'un üzerinde olacağından led ampuller zarar görebilir.
şarj kontrol cihazının çıkışından kullandığım için sürekli 12vdc yüksek gelme ihtimali yok diye düşünüyorum.:)
Ben şarj kontrol cihazının çıkışına bahsettiğim voltaj ayarlı bir regülatör takarak sorunu çözmüş bulunuyorum.
1.jpg
bu tarz birşey diyorsunuz sanırım. bilgileriniz için çok teşekkürler.

Şarj kontrol cihazı, en azından bendeki, çıkışı regüle etmiyor. Panel üretimde değilken 12 volt civarında çıkış verirken üretim esnasında 14 volt civarına çıkacaktır.

DC-DC çeviricinin gücü ihtiyaçtan fazla olmalı. 25-30 watt için en az 50 watt çıkış verebilsin.

Şarj kontrol cihazı, en azından bendeki, çıkışı regüle etmiyor. Panel üretimde değilken 12 volt civarında çıkış verirken üretim esnasında 14 volt civarına çıkacaktır.
hiç bu şekilde düşünmemiştim :rolleyes: ilk fırsatta ölçü aleti ile test yapacam 👍
DC-DC çeviricinin gücü ihtiyaçtan fazla olmalı. 25-30 watt için en az 50 watt çıkış verebilsin.
panelden gelen fazla akımı aküyü 10/1 den fazla şarj etmemesi için bağlamayı düşünmüş'tüm. yani panelden gelen 10A akımı 6A ile sınırlamayı sizin demin anlatmak istediğiniz bumuydu acaba😕

hiç bu şekilde düşünmemiştim :rolleyes: ilk fırsatta ölçü aleti ile test yapacam 👍
Her iki dırumda da ölçümleri paylaşın. Ayrıca akü 12 volt altına düşünce de 12 volt'a regüle etmeyecektir. Belki öyle bir cihaz da vardır, ben bilmiyorum.
panelden gelen fazla akımı aküyü 10/1 den fazla şarj etmemesi için bağlamayı düşünmüş'tüm. yani panelden gelen 10A akımı 6A ile sınırlamayı sizin demin anlatmak istediğiniz bumuydu acaba😕
Buydu. Yine de akünüzün bilgilerine bakmanızı tavsiye ederim. Belki daha yüksek oranda şarja izin veriyor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri